Іван ДОМАНСЬКИЙ голова Верховинського відділення Асоціації деревообробників Прикарпаття «лісові Ресурси мають працювати на місцеві громади» Деревообробників «загнали» на аукціони, куди допускають усіх, навіть монополістів, які штучно піднімають ціну на ліс
Іван ДОМАНСЬКИЙ голова Верховинського відділення Асоціації деревообробників Прикарпаття «лісові Ресурси мають працювати на місцеві громади» Деревообробників «загнали» на аукціони, куди допускають усіх, навіть монополістів, які штучно піднімають ціну на ліс
16-06-2015
Екологія

Останнім часом, на всіх рівнях ведуться розмови та впроваджуються реформи децентралізації влади, але й далі спостерігається прагнення чиновників Держлісагентства погоджувати непрозорі правила із продажу деревини для переробників, віддаючи перевагу монополістам. Це може знищити деревообробну галузь та економіку більшості районів.
Який вихід пропонує Асоціація деревообробників Прикарпаття? Із таким запитанням редакція «ВВ» звернулася до голови Верховинського відділення Асоціації деревообробників Івана ДОМАНСЬКОГО:
 
На сьогоднішній день проблема деревообробників у тому, що чиновники Державного лісового агентства вважають, що головне їхнє завдання і найбільша вигода для держави буде, коли за максимальну ціну продадуть товар. При цьому вважають, що деревина в необробленому вигляді – це і є товар. Не враховуючи абсолютно при цьому – хто його купить, що з ним зроблять, який розвиток надалі отримає те підприємство, котре придбає деревину.
Ми ж вважаємо, що деревина – це не є товар, а стратегічна сировина як для України в цілому, так і для наших високогірних районів, за рахунок якої можуть розвиватися місцеві громади. Важливо, щоб створювалися робочі місця, щоб зростали відрахування до бюджету.
Чиновники Держлісагентства пропонують зовсім необгрунтовано високі ціни на деревину. Це при тому, що із цих коштів податків буде сплачено мізер. Асоціація деревообробників пропонує – щоб держава отримала максимальну вигоду, зовсім не обов’язково піднімати ціну на деревину на 300-400 гривень. Бо це, передусім, зростання тільки грошових потоків, які проходитимуть через рахунки держлісгоспів, підконтрольних держлісагентствам. Що отримає держава? Бюджет, у кращому випадку, поповнить податок на прибуток – 18%. Це при тому, якщо це буде чистий додатковий дохід лісгоспів. Що так буде – ще не гарантія.
Якщо ціна на придбання деревини складатиме 1100-1200 гривень за кубометр, вона буде непідйомною для більшості деревообробників України, а не тільки району.
Так, держава потребує додаткового фінансового ресурсу. Ми запропонували, щоб вартість деревини була 700 гривень, а ще плюс попенна плата на 50-60 гривень та ПДВ. Ці гроші йдуть цільовим призначенням напряму в бюджет. Тож і ціна лісу зростає мінімально. Ми готові прийняти таку ціну. Адже розумітимемо, куди йдуть гроші, а не просто відбуватиметься штучне зростання грошових потоків, якими чиновник у Києві «правильно» розпорядиться.
Більше того, якщо розібратися із попенною платою, то тут є також значна нерівноправність. Вона сплачується окремо за рубки головного користування, окремо – за проміжне. Так, попенна плата з головного користування 80% йде у державний бюджет і тільки 20% – у місцевий, за рубки проміжного користування у місцевий бюджет відраховується 100%, але вартість останньої на ті ж самі асортименти у два рази нижча, ніж за рубки головного користування. При цьому деревину ми отримуємо від держлісгоспів за стабільною ціною, незалежно від виду рубки. Виникає питання, чому ущемлюються інтереси місцевих громад, на території котрих росте ліс? Ми також готові зрозуміти зростання ціни. Але маємо бачити, куди йдуть гроші і чи вони принесуть користь як державі, так і місцевим бюджетам. На мою думку, основна оплата за ресурс має надходити у місцевий бюджет. Навіщо гроші відправляти до столиці, а потім у Києва просити дотації.  
Проблема ще і в тому, що деревообробників «загнали» на аукціони, куди допускають усіх, хто тільки бажає, без перевірки документів. Не можу стверджувати, але багато підприємців зауважували, що участь у таких торгах приймали підставні фірми, щоб штучно підняти ціну і позбутися конкурентів із числа малого та середнього бізнесу. 
Пропонуємо також, щоб зменшити ажіотажний попит на необроблену деревину, розділити окремо ринок лісозаготівлі і переробку деревини, чи запровадити продаж деревини за прямими договорами. Тоді перекупники не претендуватимуть на деревину, бо їм не буде вигоди. Відповідно, зросте кількість деревини для реальних переробників. Підприємці готові взяти на себе зобов’язання сплачувати податки з кубометру деревини, котру придбають для переробки. Це дуже легко проконтролювати на місцях.
Так, чиновники дещо прислухалися до наших пропозицій. Але тоді, як ми пропонували прямі договори для всіх, вони хочуть запровадити їх для продажу 50% деревини тільки для крупних підприємств, які мають об’єм переробки 50 тисяч кубометрів і більше. Не має значення звідки такі підприємці будуть. І вирішувати все має тільки комісія при Держлісагентстві у Києві. Це при тому, що у державі йде реформа децентралізації.
Малий і середній бізнес прагне працювати чесно і прозоро, але хоче гарантій з боку держави, що зможе розвиватися сьогодні та в майбутньому. А не ускладнювати схеми продажу деревини на обласних аукціонах, чи запровадження нових.
Наша асоціація пропонує, насамперед, надати прямі договори на придбання деревини тим суб’єктам підприємницької діяльності, які працюють на території того чи іншого району, де вирощують і рубають ліс, а решту – всім бажаючим. Адже розуміємо, що увесь обсяг зрубаної деревини не під силу переробити місцевим деревообробним підприємствам. Але ми категорично проти продажу деревини на експорт. На жаль, відповідний закон нині перебуває у «підвішеному» стані. 
У червні має пройти аукціон із продажу деревини на третій квартал, ми сподіваємося, що до наших пропозицій прислухаються. Тоді малий та середній бізнес матиме сировину для власної діяльності, люди – роботу, а бюджети – податки.
______________________________
Іван Зеленчук
 

Переглядів - 175
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: