«Граблі» монументалізму, або Що символізуватимуть у Верховині гуцули-аноніми?
«Граблі» монументалізму, або Що символізуватимуть у Верховині гуцули-аноніми?
14-12-2015
Цікаве

Звісно, питання спорудження пам’ятника у Верховині, який символізуватиме Гуцульщину, як найпишнішу чічку в букеті України, назріло вже давно, років, мабуть, зо 20 тому. Але ніхто достеменно й дотепер не знає, як він має виглядати. Потуги попередніх влад, так виглядає, виявились заслабкими, іншими словами: «верхи» не хотіли, а «низи» не прагнули. Правда, у 2012 році, перед ювілейним ХХ Міжнародним гуцульським фестивалем районна влада таки спромоглася «воздвигнути» щось на подобу монументу, який мав би ототожнювати Верховину зі столицею Гуцульщини. Якщо з місцем під пам’ятник ніби вгадали, то із його тематичним наповненням... Саме наповненням, бо у так званий периметр монументу банально навезли кам’яні брили, які, за задумом творців монументу, мали символізувати Говерлу, Піп Іван... Три трембіти «дули» через раз урізнобіч, каміння із пам’ятнику інколи виступало попереджувальним знаком перед аварійним каналізаційним колодязем на вулиці Незалежності. Крім того, межи каміння люди викидали сміття. Монумент не витримував нищівної критики.
Селищна влада минулого року виступила з ініціативою реконструкції пам’ятнику. Виконком через ЗМІ постійно звертався до громадськості запропонувати цікаві ідеї. Однак, за словами заступника селищного голови Оксани Чубатько, «пропозицій не надходило».
Світло у тунелі з’явилося недавно, коли у газеті «Верховинські вісті» (№48 від 27 листопада) на розгляд читачів представлено два ескізи нового пам’ятнику. До справи долучилось і товариство «Гуцульщина».
Ні один із ескізів, м’яко кажучи, не годиться. На першому – гуцул із гуцулкою стоять у парі, на іншому – величавий гуцул із барткою за плечима. Хто ці гуцули? Що за анонімні особи? Хто автор проектів? Чому, приміром, не створити солідний оргкомітет, за участі скульпторів, художників, гуцулознавців, науковців, духівників, журналістів, старожилів? Зрештою, поясніть, як можна приймати пропозиції та зауваження лише за телефоном, який вказаний у газеті.
Пам’ятники, як правило, споруджуються комусь, а не чомусь. Якщо вже й називати цей монументальний комплекс пам’ятником Гуцульській столиці, то основною, так би мовити, «дійовою особою» мала би бути, на моє глибоке переконання, Людина, котра зробила багато для гуцулів, активний поборник прав етносу. Наприклад, багаторічний війт Жаб’я, уславлений Петро Шекерик-Доників, письменник, громадський діяч, непересічна особистість, якою ще буде захоплюватися не одне покоління гуцулів. Доцільно і правильно його зобразити на коні-«гуцулику». Між іншим, для цього можна скористатися архівним фото. Допомогою у тематичному наповненні можуть стати унікальні картини Гуцульського Гомера Параски Плитки-Горицвіт із її художніх серій «Доля гуцула» і «Доля гуцулки». Окрім цього, варто врахувати і особливості Верховини у стилізованому варіанті: смерека, вівця, пліт, вишивка…
Частину навезеного каміння можна використати, але вже в іншому ракурсі. Також потрібно продумати освітлення пам’ятнику, як це зараз роблять скрізь. Очевидно, воно має бути трьох кольорів Гуцульщини: червоного темного, зеленого і сріблястого.  Можливо, ще й передбачити гуцульські мелодії... Врахувати ще й той факт, що біля пам’ятника захочуть сфотографуватися численні туристи, і оригінальне місце перед ним (але не на тротуарі) також потрібно продумати.
Тож, давайте, створімо творчу групу (оргкомітет), не обмежуймось двома ескізами і не ставаймо на «граблі» попередників. Верховина заслуговує, аби мати достойний пам’ятник Гуцульській столиці.
___________________________________________
Роман Клим

Переглядів - 123
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: