Генеральний консул Румунії п. Елеонора Молдован започатковує співпрацю Верховини з Європейським Союзом
Генеральний консул Румунії п. Елеонора Молдован започатковує співпрацю Верховини з Європейським Союзом
14-02-2016
Політика

 12.02.16 року, в залі засідань Верховинської районної ради відбулася зустріч з генеральним консулом Румунії в м. Чернівці Елеонорою  Молдован  голови районної ради Івана Шкіндюка, депутатів районної ради, голови райдержадміністрації Олега Лютого, селищного та сільських голів, керівників підприємств, установ, організацій, представників громадських об’єднань, засобів масової інформації.

Голова районної ради  Іван Шкіндюк, на чиє запрошення й відвідала генеральний консул Румунії Верховинщину, відкрив офіційну зустріч та привітав шановних гостей на Гуцульській землі. Іван Юрійович щиро подякував усім, хто доклав зусиль, аби ця зустріч відбулася, зокрема керівництву Івано-Франківської обласної ради, керівництву Івано-Франківської обласної державної адміністрації, першому заступнику голови облдержадміністрації Сергію Басарабу, заступнику голови Івано-Франківської обласної ради Ользі Галабалі, начальнику управління зовнішніх економічних зв’язків і туризму облдержадміністрації Віталію Семківу та іншим.
Щиро дякуючи п. Елеонорі Молдован за надану згоду на офіційну зустріч, голова районної ради Іван Шкіндюк наголосив, що саме сьогодні є вагомою всестороння підтримка на міждержавному рівні у напрямку транскордонного співробітництва. Далі повинна бути співпраця, активна цілеспрямована співпраця сторін, бажання працювати , бажання втілювати, реалізовувати ідеї на практиці. Керівник району закликав депутатів, голів селищної та сільських рад, керівників установ та організацій, а також усіх бажаючих готувати проекти в галузі сільського господарства, у галузі культури, освіти, туризму. Проекти культурно-духовного напрямку повинні бити ціле направлені на збереження автентики Гуцульщини, зокрема звичаїв, традицій, фольклору, збереження тих національно-духовних цінностей, які передаються з покоління в покоління, оскільки між українським та румунськими народами є багато спільного. Отож, не гаючи часу, доконче потрібно з’єднати наші громади у праці, у реалізації добрих справ, потрібно відновити роботу зі збереження і примноження обопільних культурно-мистецьких цінностей, акцентувати увагу на тому, що нас об’єднує. При цьому українцям Румунії потрібно черпати з українських теренів те, що у  них втрачено. А нам –  брати у своїх братів та сестер по той бік Тиси усе те, що збереглося у них.
Очільник району акцентував увагу присутніх на дійсно історичній події, яка відбувається у Верховині – вперше генеральний консул Румунії прибув з офіційним з візитом у Верховинський район. А це свідчить про те, що започаткована співпраця Верховини з Європейським Союзом на високому рівні.
Заступник голови Івано-Франківської обласної ради Ольга Галабала привітала учасників зустрічі зі знаковими кроками у питанні транскордонного співробітництва між Румунією та Івано-Франківською областю в цілому і Верховинським районом зокрема. Даний візит є дуже важливим, він прогнозує готовність подальшого українсько-румунського співробітництва, поглиблює співпрацю. Назвавши цю зустріч знаковою,  Ольга Юріївна наголосила, що потрібно переходити до конкретних дій, так як уже виконана колосальна робота на міждержавному рівні. Зараз головне – активно включитися у реалізацію інвестиційних проектів, проектів транскордонного співробітництва, щоб уже через рік ми бачили реальні результати. Заступник голови обласної ради висловила надію, що після цієї зустрічі буде вироблено чіткий план розвитку, за яким події будуть розгортатися максимально швидко, оскільки це – найголовніше завдання.

Генеральний консул Румунії п. Елеонора Молдован подякувала голові районної ради Івану Шкіндюку, представникам Івано-Франківської обласної ради та обласної державної адміністрації за те, що влада крокує назустріч у питаннях румунсько-українського співробітництва. Представивши румунську делегацію, наголосила, що румунська сторона зацікавлена у транскордонному співробітництві, оскільки протягом історичного розвитку країн-сусідів відносини було згорнуто. Пані Елеонора зауважила, що в останні два роки налагоджено тісні, добросусідські взаємини між двома країнами. Виключно за участі нової української влади, яка сформувалася після Революції Гідності, вдалося підписати угоду про малий прикордонний рух, яка дає можливість перетинати румунсько-український кордон у спрощеному форматі в межах 30-ти кілометрової зони. На жаль, дуже мало громадян звернулося за цей час до консульства, щоб отримати прикордонний дозвіл. Пані Елеонора розповіла процедуру отримання дозволу малого прикордонного руху.

Для отримання карти 30-ти кілометрової зони малого прикордонного руху потрібно: відправити СМС-повідомлення на номер +380932709260, текст повідомлення має складатися  зі вказаного прізвища, ім’я (латиницею з закордонного паспорта), дати народження та ініціалів консульства «PMT» (дозвіл консульства малого прикордонного руху). Потрібно відправити таке СМС-повідомлення, і протягом одного чи двох днів після його відправлення ви отримаєте запрошення, у якому буде чітко вказано дату та час подачі заяви на дозвіл отримання малого прикордонного руху в консульство Румунії у м. Чернівці. На подання заяви у консульство потрібно представити копії двох паспортів: закордонного (закордонний паспорт повинен бути дійсний щонайменше 2 роки і три місяці) та українського, в якому повинна бути вказана прописка, де зазначено, що громадянин проживає у прикордонному регіоні не менше трьох років. Окрім цього потрібно мати (основна умова) контактну особу з румунської сторони, чітко зазначити ім’я, прізвище, адресу та телефон цієї особи Після подачі вищевказаних документів у консульство Румунії в м. Чернівці ви протягом двох місяців отримаєте картку малого прикордонного руху.

 Генеральний консул п. Елеонора також зазначила, що потрібно будувати дорогу румуно-українських дружних народів, так як це є спільна місія, що відкриває величезні можливості для співробітництва: культура не має кордонів. Потрібно працювати посилено. Дуже  добре,  що є такі зустрічі, які нагадують про ті історичні події, цінності, котрі були забуті між двома народами. Пані консул наголосила, що Румунія підтримує Україну в усьому на всіх політичних рівнях, і що в України є підтримка Європейського Союзу.  Насамкінець пані консул звернулася до усіх присутніх і закликала говорити голосно всім-усім, що румуни та українці є дружніми народами.

Наступний етап зустрічі – експерт Сіґетської міської ради Марамуреського повіту, представник громадських організацій Міхаела  Врабете  розпочала презентацію транскордонних проектів. Розпочала зі слів подиву і вдячності за те, що представники Верховинського району прийшли на зустріч з румунською делегацією у вишитих, національних сорочках – це справило надзвичайне враження. При цьому наголосила, що наступного разу обов’язково приїде у національній сорочці Марамуреського повіту. Міхаела  Врабете  зауважила, що всі справи, які робляться, –  робляться за допомогою людей, і та кількість представників району,  яка була у залі,  викликала задоволення та повагу. Пані Міхаела повідомила, що у співробітництві будуть брати участь два повіти з Румунії та дві області з України. Для того, щоб вибрати найуспішніші проекти, потрібно натхненно працювати. Поштовхом для співпраці, – сказала пані Міхаела, –  є спільні бачення розвитку територіальних громад й одинакові цілі. А головне – розвиток дружніх відносин і поступ уперед.

Експерт Сігетської міської ради наголосила, що путівники співпраці будуть виготовлені вже у другій половині поточного року. Перші проекти стартуватимуть цього року також.  Пані Міхаела представила  розгорнуту Програму транскордонного співробітництва на 2014-2020 роки, фінансовий ресурс для якої складає 66 млн.  від Європейського Союзу. Основні напрями співпраці, які мають бути відображені у проектах, це: освіта, культура, охорона здоров’я, туризм,  транспортна інфраструктура, питання безпеки. Це також співпраця між установами, поліпшення якості освіти, дослідницькі  роботи, обмін досвідом, відновлення ремесла –  від старшого до молодого покоління, різноманітність у сфері туризму, перша допомога, безпека та інші підгалузі – все це може служити важелями для тісного співробітництва по дві сторони кордону.

Фінансування проектів розподілятиметься наступним чином: 10 відсотків загальної вартості проекту  –  від партнерів та 90 відсотків –  від Європейського Союзу. Основною метою реалізації проектів є  покращення життя людей, які живуть по оба боки кордону, розвиток їхніх територій та громад.

Голова районної державної адміністрації Олег Лютий зауважив, що співпраця між Верховинським районом – етнографічним центром Гуцульщини та Республікою Румунія – це ті кроки, які потрібно втілювати в життя, працювати у посиленому режимі, адже нас об’єднує земля та культура наших дідів-прадідів.

Петро Пониполяк – голова районного осередку громадської  організації ветеранів України, розповів про транскордонну співпрацю, проведену  попередниками, та підписані угоди між румунською стороною і Верховинщиною.

Іван Зеленчук  – старший науковий співробітник відділення  «Гуцульщина»  НДІ українознавства МОН України, презентував науково-практичну розробку проекту на тему: «Міжнародний культурно-інформаційний центр «Добросусідство України і Румунії», поглиблення культурних зв’язків між карпатськими  українцями України та етнічними карпатськими українцями Румунії». Подав ідею створення у районних (повітових) бібліотеках України та Румунії культурно-інформаційних центрів «Добросусідство України і Румунії», де можна було б обмінюватися книгами, газетами, журналами обох країн. Поінформував, що українсько-румунський кордон складає 614 км, 140 км – на території українських Карпат, 44 км – на території Верховинського району. Румунські дослідники, які досліджували румунів українського походження, надали наступні дані: станом на 2001 рік  61 тисяча громадян Румунії мають родичів в Україні. Саме ці люди є послами доброї волі, які зацікавлення у добросусідських відносинах обох країн. 

Ярослав Зеленчук –  кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділення «Гуцульщина» НДІ українознавства МОН України розповів про науково-дослідницьку експедицію, проведену територією Марамуреського повіту, та запропонував у майбутньому встановити меморіальний знак біля витоку річки Білий Черемош, адже ця річка відіграє важливу роль у житті Верховинського краю.

Підсумовуючи проведену зустріч, голова районної ради Іван Шкіндюк зі впевненістю сказав, що розпочинається новий етап в розвитку транскордонного співробітництва між Верховинським районом та дружньою Румунією, яку представила на зустрічі генеральний консул Елеонора Молдован, і Європейським Союзом. Верховинщина активно включається у процес транскордонної співпраці, а підготовлені та реалізовані проекти за сприяння Румунії та фінансового забезпечення Європейського Союзу допоможуть районові, селищній і сільським громадам зробити рішучий стрибок уперед в плані соціально-економічного, культурно-духовного розвитку територій та значного поліпшення життя горн.

Ми віримо у щасливе завтра Верховинської Гуцульщини. Ми впевнені, що Верховинський район невдовзі стане процвітаючим, самодостатнім в економічному плані краєм, міжнародним культурно-духовним центром Гуцульщини. Для цього – потрібна наполеглива, цілеспрямована праці. Тож – до праці!

 

Переглядів - 191
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: