Шипшина (Rōsa) -надзвичайно цікава рослина.
Шипшина (Rōsa) -надзвичайно цікава рослина.
16-06-2016
Здоров'я

Шипшина (Rōsa) - рід рослин сімейства порядку. За цього роду були названі і сімейство, і порядок, до яких він відноситься. Має безліч культурних форм, що розводяться під назвою Роза. Розою в ботанічній літературі часто називають і сам шипшина. Налічується, за одними даними, до 400, за іншими - від 300 до 500 видів; визнані 366 видів шипшини. Культурних сортів, за одними даними, налічується до 10 000, за іншими - до 25000 і навіть до 50 000. На території Росії в дикому вигляді росте, за різними даними, 48-100 видів, багато з них ендемічні. Найбільшого поширення і господарське значення має.

Етимологія Російські «троянда», «дика троянда» через німецьке посередництвом (Róse), а варіанти «рожа», «народжувати», «ружа» через róża, ст.-чеш. růže, róže і в свою чергу від rôse, були запозичені з rōsa, яке, у свою чергу, можливо, через етруська або оськсько запозичене з ῥόδον - rhódon (порівняй з назвою рослини ῥοδοδένδρον - rhododendron - «рожеве дерево»). Давньогрецьке слово (праформа - * ϝρόδον - * wródon, збережена в Еолійська. Βρόδον - wródon, пов'язано з վարդ - vard- «троянда» і. Звідси і gul - «троянда». Можливо, слово «троянда» неіндоевропейского походження. Схожі форми зустрічаються в семітських мовах (wurtinnu, ward, wardā, ward і среднеперсідской. гетерограф. до gul: wlta від * wrta. Альфред Ерну і Антуан Мейє припустили «запозичення з середземноморської цивілізації, можливо, семітської, де рослина (тобто троянда) культивувалося». У російській мові вживалася назва - «гуляф» - «гуляфная вода», «рожева вода», початкове значення якого запозичено з новоперсидского guläb, guläv від gul - «троянда» і äb - «вода». Сировина з guläbi - «благовонна есенція». Назва «шипшина» і варіанти «шіпок», «шіпіца», «шіпец», «шіпічнік», «шіпішнік», «шіповний колір», «шупшіна» походять від несохранившегося прикметника * шіповьний, утвореного від * šip' - шип - «стріла , вістря, колючка », і не має надійної етимології. Назва «свороборінного», «своробовіна» (змінені «свербаліна», «сербеліна», «серберіна», «сербарін», «сербаріннік», «серебореннік») походить від слова «свороб» - «сверблячка», через волосистости насіння , їх смакових якостей або дії на кишечник і пов'язане з чергуванням голосних з «свербеть» від «свербить» - «сверблячка», від * svьr̥bĕti, порівнянного з swērban - «крутитися, прати», svārpsts - «свердло», ін-ісл . svarf - «тирса», af-swairban - «змахнути». До шипшині собачому застосовувалося також назву «терен». Слово «терен» утворено від «терен», яке через * tьrn' - «колючка» сходить до * (s) ter-n-: * (s) tr̥-n- - «рослина з колючим стеблом» з коренем * ster- - «бути жорстким, твердим», «тверднути», «клякнути». Українські «троянда», «ТРАНДАФИЛОВ» і «Трандафір», так само як і болгарські «Трендафіл», «Трандафіл», сходять до τριαντάφυλλο - «трідцатілепестной» троянді (), вирощуваної на Балканах для отримання рожевого масла.

Ботанічний опис

Зовнішній вигляд Шипшина - листопадні чагарники і чагарники, іноді вічнозелені, з прямостоячими, лазять або стелилися стеблами різної висоти або довжини, від 15-25 см до 8-10 м. Висота одних і тих же видів іноді може змінюватися залежно від умов зростання. Зазвичай шипшини являють собою багатостеблова чагарники до 2-3 м заввишки і доживають до 30-50 років. Але деякі екземпляри цих видів, що досягають віку кілька сотень років, виростають у цілі дерева. Найстарша троянда (шипшина собачий) росте в Німеччині на території Хільдесхаймскій собору. Її вік, за різними оцінками, від 400 до 1000 років. Вона досягає 13 м висоти, а обхват її стовбура біля основи досягає 50 см. У субтропіках майже повсюдно зустрічаються вічнозелені троянди-ліани. Якщо вони досягають деревовидної форми, то форма стовбура у них зазвичай вигнута і свилеватая. Існують відомості про досягнення екземплярами цих троянд значного віку. У США в місті Тумстоун (штат Арізона) росте, посаджена там в 1885 році. Вона занесена в Книгу рекордів Гіннесса як найбільша троянда. Обхват її стовбура 3,7 м, займана площа - 740 м². Навесні на ній розпускається близько 200000 кольорів. На колишній дачі художника К. Коровіна в Гурзуфі ростуть два примірники троянди Бенкс, вік яких імовірно 100 років. Вік близько двохсот екземплярів троянди на південному березі Криму - 100-150 років. Крім вічнозелених роз-ліан, зустрічаються бореальні ліановидні троянди, полулістопадние і листопадні. Вони розвивають один - дві втечі значної довжини, 5-7 і навіть до 9 м довжини, які не можуть самостійно утримуватися і вимагають опори у вигляді стовбурів і крон дерев. Стебла бореальних роз-ліан НЕ прямостоячі, але й не кучеряве, як у справжніх ліан, тому їх правильніше назвати полуліанамі, або ліановідний. До них відноситься зростаючий в дубових і букових лісах середземноморської області, тайгова, а також троянди-ліани горіхових лісів і арчевниках Середньої Азії, ялинників східного Тянь-Шаню і дубових лісів Східного Кавказу. На відміну від вічнозелених роз-ліан, що виникли в такому вигляді спочатку, бореальні троянди-ліани виникли в ході еволюції в результаті пристосування до умов густого і вологого лісу. Відомо, що типово степової вигляд, потрапляючи в подібні умови, набуває ліановідний форму: його гілки досягають значної довжини, стають тонкими і вплітаються в крони дерев. Існують карликові види троянд, що ростуть у вигляді кустарничков, - формі, найбільш наближеною до трав. До них відноситься зростаюча в Середній Азії. Її висота не перевищує 30 см.... 

 

Василь Триндохір

Переглядів - 171
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: