Тарифи на світло «нокаутували» зарплати і пенсії
Тарифи на світло «нокаутували» зарплати і пенсії
13-12-2016
Здоров'я

Вартість споживання електроенергії для горян становить добру частину заробітної плати чи пенсії
Квитанції за світло шокують
Більшість споживачів електроенергії у жовтні та листопаді цього року, після чергового, з 1 вересня, підняття тарифів, отримали шокуючі квитанції на оплату за спожите світло. У декого цифри сягали до тисячі гривень за місяць.
Не важко порахувати, чому так сталося. Адже за новими тарифами, які встановлено з вересня цього року, електроенергія суттєво подорожчала. Наприклад, тільки за використані 150 кВт•год. доводиться викладати 107 гривень, а навесні 2014 року за ці кіловати платили близько 39 грн.
Вкластися в цей ліміт сьогодні дуже важко. Зважаючи на те, що кожна сім’я подбала про мінімальні побутові блага, маючи вдома електрочайник, мікрохвильову піч чи духовку, бойлер, пральну машину, холодильник, телевізор, не враховуючи інших побутових приладів, якими доводиться користуватися чи не щодня, більшість споживає електроенергії понад норму. І це ще добре, якщо вдасться вкластися в межі 600 кВт•год., це коштуватиме приблизно 687 грн: 107 грн – до 150 кВт та 580 грн – від 150 до 600 кВт•год. (за ціною 1,29 грн). Це при умові, що не буде використано понад цю норму, бо тоді доведеться заплатити за кожен кіловат уже за тарифом – 1,638 грн.
Один мій знайомий поскаржився, що сам потрапив у таку ситуацію. Він забув про зниження порогу і використав на 150 кВт•год. більше від 600, які йому додатково коштували 245 грн. Усього, за сьогоднішніми цінами, довелося заплатити за використану електроенергію близько 935 грн.
 
НКРЕКУ зменшило середній блок
Підняття тарифів відчула чи не кожна сім’я. І хоча НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) затвердила п’ятиетапне підвищення цін упродовж двох років, починаючи з 1 квітня 2015 року і завершуючи 1 березня 2017 року, ціни на електроенергію вже зросли 1 червня 2014 року і до цієї дати. Але тоді це були всього 2-5 копійок за кіловат і це не відчувалося на сімейному бюджеті. Окрім цього, другий блок становив до 800 кВт•год.
Наприклад, до 1 червня 2014 року ми сплачували до 150 кВт•год. – 0,2592 грн, а це 38,88 грн, від 150 до 800 кВт•год. – 0,3372 грн (219 грн), разом виходило 253 грн.
Після 1 червня тарифи на електроенергію зросли: до 150 кВт•год. – 0,285 грн (42,56 грн), від 150 до 800 кВт•год. – 0,3876 грн (252 грн) – 294 грн.
Зауважу, що ціни взяті за повні два блоки, але населення споживало електроенергії набагато менше. Непевне, зрозумівши, що більшість споживачів «світла» вкладається в цю норму, в п’ятиетапному підвищені тарифів поріг НКРЕКП знизило до 600 кВт•год.
 
Світло подорожчає вчетверо
Нас почали «тішити» зростанням тарифів кожні півроку: 1 квітня та 1 вересня 2015 року, 1 березня та 1 вересня цього року. Після останнього, п’ятого підвищення, яке буде 1 березня 2017 року, вартість електроенергії за першим блоком складе 90 коп./ кВт•год., другого і третього – 168 коп./кВт•год. Не важко підрахувати, що левову частку своїх кровних потрібно буде віддати за електроенергію. Якщо сім’я споживатиме повні 600 кВт•год., то це становитиме 891 гривню в місяць.
Отже, на цей час світло подорожчає, проти цін 2014 року, приблизно в четверо. Для деяких споживачів тут криється найбільша небезпека – тих, хто споживатиме більше 600 кВт у місяць, бо використовують для підігріву води бойлер, або електроприлади для додаткового опалення взимку. Після 600 кВт тариф зросте для них найбільше – одразу в 4-5 разів.
Як же тоді бути із зарплатами та пенсіями, які у плані зростання катастрофічно відстають. І це при тому, що за ці роки інфляція «обвалила» гривню, а ціни зросли у два-три рази.
Кажуть, що найменше за світло платитимуть власники двозонних лічильників. Адже вночі електроенергія коштуватиме наполовину дешевше. Це означає, що власники таких лічильників мають переходити в особистому житті на нічний стиль господарювання, готувати їжу, прати... Але, на жаль, цю уявну «економію» сповна з’їдає споживча інфляція. Люди від цього не завжди виграють.
 
«Мінімалка» не встигає за комуналкою
Складається враження, що «спеціалісти» НКРЕКП брали розрахунки з мешканців однокімнатних квартир у багатоквартирному будинку в умовах міста, де основа споживання електроенергії – освітлення. Адже в місті є гаряча вода, централізоване опалення, газ, завдяки яким власники квартир і можуть вкластися в рамки 150 кВт у місяць. Та при цьому мешканці цих будинків мусять за всі ці комунальні блага заплатити також непомірно високі ціни. А от розрахунків щодо населення, котре не користується цими благами, а електроенергія є основним енергетичним джерелом для господарств у сільській місцевості, не проведено. Найбільше потерпають мешканці гірських районів, де для опалення використовуються дороговартісні дрова та електроенергія.
Якщо зважити, то в умовах вкрай низького рівня зарплат та пенсій більшої частини населення – підвищення тарифів поглибить масштаби бідності серед людей, погіршить якість життя громадян та обмежить доступ громадян до життєво необхідних послуг.
На сьогодні мінімальна заробітна плата трохи більше 50 доларів у місяць, що втричі менше рівня злиденності, встановленого ООН – 5 доларів у день. Таке стрімке падіння реальних доходів населення незворотно призведе до поглиблення злиденності та бідності. Хоча обіцяють, що з 1 січня 2017 року «мінімалка» зросте до 3200 грн.
Підвищення тарифів для населення пояснювали ще й перехресним субсидіюванням, тобто за людей платять виробники, для яких тарифи вже давно були високими. Але виявилося, що для промислових виробників, підприємств, за останні місяці ціни за кВт•год. суттєво зросли і становлять 2 гривні 37 коп. Хто кого субсидіює? Також ніхто не відкриває складової тарифів, що впливає на їхнє зростання? Ненормальним є, коли високі чини приватних енергетичних компаній місячну зарплату отримують у десятках і сотнях тисяч гривень. Чи не завдяки тому, що з простого споживача «здирають» останню шкіру.
Ще цікава картина відкривається, якщо аналізувати експортні ціни на електроенергію. В інтернеті можна знайти цікаву інформацію з цього приводу. Виявляється, що ми продаємо 1 кВт•год. електроенергії за кордон за меншою ціною, ніж тариф у населення після використання 600 кВт•год. Виникає логічна відповідь, що тарифи не обгрунтовані економічно і повинні бути меншими. 
Є ще багато й інших речей, які є дивними для нас і європейської спільноти. Це – плата за приєднання до електроліній. Але це тема вже іншої публікації.
Повинні також враховуватися умови проживання і чи має можливість населення користуватися газом. Тобто, в гірських районах споживачі електроенергії мали би мати мінімальну тарифну ціну, десь на  500 кВт•год.
Іван Зеленчук
 

 

Переглядів - 176
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: