Рухайся, як …Франко! На Прикарпатті відновлюють шведську руханку, яку колись започаткував в Україні син Каменяра – Петро
Рухайся, як …Франко! На Прикарпатті відновлюють шведську руханку, яку колись започаткував в Україні син Каменяра – Петро
16-12-2016
Здоров'я

На Прикарпатті відновлюють шведську руханку, яку колись започаткував в Україні син Каменяра – Петро
Під керівництвом президента фізкультурно-спортивного товариства «ДІР Академія» Василя Козака у школах Івано-Франківщини практикують унікальну методику викладання гімнастики, яку сто років тому розробив Петро Франко. Семихвилинну руханку, яка відновлює сили, покращує кровообіг, нормалізує серцебиття, піднімає рівень гемоглобіну та зміцнює імунітет, провели і для школярів Верховинських ЗОШ І-ІІІ ст. та школи-інтернату. Супроводжувався майстер-клас відео-уроками, після яких учні повторювали продемонстровані вправи.    
– Руханка Петра Франка побудована на спрощених речах. Загалом вона включає 72 вправи. Ця руханка частково пов’язана з хореографією, оскільки  проводити її потрібно під музику, чітко і синхронно. За польської влади у Коломийській гімназії її виконували одразу 1200 осіб, і ми, вже відвідуючи школи, дійшли до висновку, коли рухи правильно повторять десятеро – інші діти з ними почнуть змагатися, – розповідає Василь Козак.
У 20-х роках минулого століття Петро Франко працював у Коломиї. Там і побачила світ його книга з фізичної культури «Підручник шведської руханки». Нині книгу перевидали. 
Василь Козак розповів, що цей підручник він віднайшов у каталозі однієї з київських бібліотек. З’ясувалося, що тоді руханка була 18-ю дисципліною в табелі, а за основу комплексу вправ Петро Іванович узяв шведські методи викладання, адаптувавши їх до українських традицій. 
Відтворити методику викладання шведської руханки допомогла бл. п. Лідія Біль, дочка Теофіла Кисілевського, сестра якої, Марія Левицька, викладала разом із Петром Франком у гімназії. Жінка, хоч і не знала методики викладання дисципліни, бо їй на той час було 10 років, пригадала, які вправи робила сестра. 
Є дані, що тренування зі шведської руханки проходили в Ільцях та на Чорногорі. 
_
Іванна Петрусеняк
 

 

Переглядів - 133
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: