Каменяр в Ільцях
Каменяр в Ільцях
23-12-2016
Наука

Це не випадковість, що у 2016 році ми відзначали два ювілеї з дня народження визначних людей: 160 літ Івана Франка та 165-річчя Теофіля Кисілевського. Будучи майже ровесниками, вони були знайомі, ймовірно, багато років, що задокументовано в «Пропам’ятній книзі туристів» Теофіля Кисілевського, яку писали колективно протягом майже трьох десятиліть в Ільцях. Жителі Ільців гордяться, що геній українського духу Іван Франко навідував школу-оселю Теофіля Кисілевського, ходив класами, подвір’ям, любувався красою природи, облагородженою копіткою працею – шкільним дендрарієм, що налічував сотні рослин.
Нещодавно з нагоди ювілею Великого Каменяра – 160-річчя з дня народження Івана Франка вчитель зарубіжної літератури Ільцівської ЗОШ І-ІІІ ст. Ольга Остафійчук провела у 5 класі відкритий урок на тему «Натхнення вічною красою – тема природи в творчості українських та зарубіжних письменників (І. Франко, Й. Гете, Г. Гейне, Д. Кітс). На шкільній дошці був написаний дуже актуальний на сьогоднішній день епіграф з японської народної мудрості: «Любіть природу, любіть квіти, любіть дерева, небо, красу у великому і малому, і ви навчитеся любити життя і берегти людину!». Завдяки професійній майстерності педагога Ольги Остафійчук мета відкритого уроку була досягнута: діти поглибили вміння аналізувати поетичний текст, розвили навики аналізу, творчу уяву, вміння працювати з літературою.
Під час відкритого уроку заступник директора школи, вчитель англійської мови Галина Маротчак «перевела» присутніх зі статті в журналі «Гуцульський калєндар» на 2016 рік у запис у «Пропам’ятній книзі туристів» Теофіля Кисілевського, який зробив Іван Франко («I always surprised your well»), що в перекладі звучить так – «я завжди дивуюся вашою добротою». Можна сміло стверджувати, що Іван Франко бував у школі-оселі в Теофіля Кисілевського в Ільцях не один раз. Запис у «Пропам’ятній книзі туристів» зроблено 27 липня 1914 року, коли Великий Каменяр був дуже хворий. На думку автора цієї публікації, відчуваючи слабкість свого здоров’я, Іван Франко навідував своїх давніх добрих друзів на Верховинській Гуцульщині з 1901 року, напевне, відчуваючи, що з ними вже не доведеться зустрітися. Та і яким туристом міг бути для Теофіля Кисілевського Іван Франко, коли Ільці і Криворівня і де Каменяр проживав у липні-серпні 2014 року в домі Василя Якіб’юка, знаходяться за якихось більш ніж 10 кілометрів. А підтвердження цього є спогади пароха Криворівні Олекси Волянського, який зазначав, що 2 серпня 2014 року почалася Перша світова війна і порадили Іванові Франкові повертатися у Львів. Дослівно: «...Тоді то, 19 чи 20 серпня, попрощалися ми з Франком, бажаючи йому всього найліпшого і найкращого...» . А від’їжджав потягом на Львів з станції Ворохта. Як пише в «Гуцульському калєндарі-2016» краєзнавець, журналіст Світлана Флис, «це було прощання письменника з Гуцульщиною, з горами і людьми, яких він так любив». Більше на Гуцульщині Іван Франко не був. Як пише далі у спогадах о. Олекса Волянський, «а дня 28 мая 1916 року рознеслася сумним гомоном вість, що вже не стало його в живих».
Я мав можливість інформувати учнів 5 класу про перебування Івана Франка, його сина Петра в Ільцях, у школі-оселі Теофіля Кисілевського. Коли я запитав учнів, чи знають вони про це, весь клас дружньо підняли руки. Хто знав з журналу «Гуцульський калєндар», газети «Верховинські вісті», від батьків, класного керівника тощо. А Миколка Фіткалюк відповів, що чув від свого діда Василя Фіткалюка. І доповнив, що його дід навчався у школі-оселі Теофіля Кисілевського і бачив там й Івана Франка. Дитяча уява вимальовує Івана Франка таким же добрим, чуйним, розумним, як його дід Василь. І не виключено, Василь Фіткалюк міг бути при зустрічі Теофіля Кисілевського з Іваном Франком у липні 1914 року. А вчився Іван Франко в гуцулів, як і гуцули в нього, та багато народів світу багато чого доброго, вічного, нетлінного..., що і було темою відкритого уроку.
_
Ігор Остафійчук
краєзнавець-економіст, с. Ільці     

Переглядів - 171
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: