«Творча Криївка» – унікальний проект. І не лише для учасників АТО. Це – чудова нагода для всіх відкрити себе і зробити щось доброго
«Творча Криївка» – унікальний проект. І не лише для учасників АТО. Це – чудова нагода для всіх відкрити себе і зробити щось доброго
06-02-2017
Здоров'я

З 19 до 29 січня на Верховинщині знову проходили реабілітацію воїни АТО. Це був уже 34-й заїзд, який організувала «Творча Криївка».
Цього разу учасників АТО приймали у своїй садибі у Криворівні Мирослав та Ольга Мартинюки. Вони уже вдруге (вперше – у листопаді минулого року) надали всі умови для проживання та заняття терапією завдяки живопису, які проводить керівник проекту Віталіна Маслова. Зі своїм чоловіком, теж учасником бойових дій на Сході, Валентином Гонтарем та всіма волонтерами, котрі працюють у «Творчій Криївці», вони весь час, поки триває заїзд, піклуються про те, аби кожен, хто приїздить у Карпати на реабілітацію, відчував вдячність, опіку і зміг легше повернутися у звичне життєве русло. Хоча це дуже важко, мабуть, правильніше буде навіть сказати: прийняти себе таким, як є, і усвідомити, що таким, як був до війни, уже не буде ніколи. Тобто «Творча Криївка» намагається створити такі умови, аби розпочався процес самовідновлення демобілізованих воїнів, адже у них на війні відбулося виснаження на всіх рівнях: як фізичному, так і психоемоційному, у думках вони постійно повертаються до спогадів про своїх побратимів, котрі загинули у Донецькому аеропорту (серед учасників цього заїзду були три його захисники), Іловайському котлі, під Мар’їнкою, Авдіївкою, Волновахою... 
Як розповіли учасники АТО під час зустрічі, за день до від’їзду з Карпат, їм тут дуже сподобалося; десять днів реабілітації промайнули дуже швидко і нікому ще не хотілося їхати додому. Наші гості в один голос стверджували, що на Західній Україні їх найбільше вразила щирість і гостинність людей, а також глибоке усвідомлення того, що відбувається в країні, незважаючи на те, що наш край знаходиться значно дальше від війни, ніж їхній: на цей раз реабілітацію у «Творчій Криївці» проходили учасники бойових дій з Південної та Центральної України. Всі вони переконані, що відродження України розпочнеться звідси, з Карпат. Дай, Боже, щоби так і сталося! Але це накладає додаткову відповідальність і вимагає від нас додаткових зусиль над собою, хоча би заради тих, хто на нас сподівається, не пасивно чекаючи змін, а ризикуючи своїм життям, воюючи на Сході. 
 
Всі учасники заїзду, а також психологи з Києва та Миколаєва, котрі з ними працювали, переконані, що ніде в Україні так добре не збережені звичаї і традиції, ніде так не бережуть пам’ять свого роду, як на Гуцульщині. У цьому вони переконалися під час відвідання музеїв у Верховині: музею «Вишиванки» у Галинки Верховинки, музею-ґалєрії традицій і обрядів у Параски Рашковської, де відбулася і гостина, музею гуцульських музичних народних інструментів імені Романа Кумлика, музею кінофільму «Тіні забутих предків», а також криворівнянської церкви Різдва Пресвятої Богородиці та садиби Святого Миколая в урочищі Запідок. На думку психологів, важливу роль у реабілітації воїнів АТО відіграє їхнє спілкування зі священиками Іваном Рибаруком та Ігорем Рибенчуком. Ну, і звичайно, свою чудодійну справу роблять природа Карпат, походи в гори, купання в чанах або в басейні у садибі «Зґарда», спілкування з господарями, котрі запрошували воїнів АТО на обід чи вечерю. 
У програмі реабілітації є також домашні дні, коли воїни АТО можуть просто відпочивати, спілкуватися між собою, з психологом чи господарями садиби; або навіть добре виспатися. Часто буває, що разом готують їжу – тобто у «Творчій Криївці» намагаються створити атмосферу, близьку до домашньої. У такі дні також проходять арт-терапію завдяки живопису, виливаючи на папір усе, що довелося пережити на війні. Кошти від реалізації цих картин під час виставок «Творча Криївка» використовує на організацію наступних заїздів. 
У кожного – як учасника бойових дій, так і волонтера, яких об’єднала «Творча Криївка», особиста історія боротьби за Україну і свою душу. Кожна з них вражаюча, цікава і повчальна. Тому час від часу будемо розповідати їх на сторінках наступних чисел газети. 
А «Творча Криївка», недавно попрощавшись з одними бійцями, чекає на реабілітацію вже інших: 8 лютого розпочинається наступний, 35-й заїзд. Він знову відбудеться у Криворівні, у тій же садибі Мирослава та Ольги Мартинюків. Бо, як каже Мирослав, «я не беру участі у бойових діях на Сході, але хочу хоч у такий спосіб бути корисним для своєї країни», і дивується, що в нашому районі, і навіть у його селі, є так багато людей, котрі займаються зеленим туризмом, але так мало бажаючих відчинити двері своєї садиби з усіма зручностями для десятиденної реабілітації воїнів АТО, котрі не шкодували себе заради нас. 
_
Людмила Зузяк 
 

 

Переглядів - 168
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: