ІІ «Красницький ярмарок» - свято набуває статусу міжнародного!
ІІ «Красницький ярмарок» - свято набуває статусу міжнародного!
05-05-2017

Незважаючи на холодну дощову погоду, як бажаючих поярмаркувати, так і гостей на свято прибуло чимало. Навіть делегація з Румунії приїхала. Сільський голова Красника Віталій Мартищук та жителі села гостинно, з музикою і співанками, зустрічали всіх, хто не пошкодував свого часу і не побоявся дощу.
Як і кожне свято на Гуцульщині, ІІ «Красницький ярмарок» розпочали з молитви. Ведучі Іван Потяк та Любов Мартищук запросили на сцену священика Юрія Мануляка і хор церкви Покрови Пресвятої Богородиці. Молитва, тропар «Христос Воскрес!» та пісня «Я сиджу біля ніг Ісуса» задали духовну тональність святу, ще раз засвідчивши, що жителі Красника всі свої справи роблять в ім’я Бога, їм «так мило і так любо научатись від Христа». 
Священик Юрій Мануляк не лише поблагословив усіх зі сцени, а пішов поміж святочну громаду, окроплюючи всіх свяченою водою, хоч перед тим Небо теж рясно всіх покропило дощиком.
На святкову сцену запрошують гостей: депутата парламенту Румунії, голову Союзу українців Румунії Миколу Петрецького, голову Марамороської повітової організації СУРу Мирослава Петрецького..., заступника начальника обласного управління культури, національностей і релігій, заслуженого працівника культури України Мирославу Корнелюк, голову НСПУ Михайла Сидоржевського, секретаря НСПУ Ярослава Ткачівського, голову Верховинської РДА Олега Лютого, голову районної ради Івана Шкіндюка, заступника голови РДА Ярослава Скуматчука, а також господаря свята – Красницького сільського голову Віталія Мартищука.
Віталій Федорович констатував, що «Красницький ярмарок» стає не лише традиційним, а набуває статусу міжнародного, завдяки приїзду гостей із Румунії. Передав кожному своє почуття радості, побажав усім доброго настрою та гарного відпочинку і дочекати в наступному році проводити ще кращий фестиваль. Подякував усім, хто допомагав в організації свята, підприємцям, оргкомітету та багатьом іншим, без чиєї активної підтримки цей захід не був би таким яскравим і колоритним. 
Гості з Румунії подякували за запрошення і теплий прийом та передали привіт від проводу Союзу українців Румунії, побажали міцного здоров’я, успіхів та «душевної тишини, бо це є найважливіше», і вручили пам’ятні подарунки. Мирослава Корнелюк нагородила почесною грамотою ОДА Красницького сільського голову.
 
Гуцули зберігають 
генетичний код нації
Від імені письменників України виступив Михайло Сидоржевський. 
– Це прекрасний, чудовий Гуцульський край, перлина Карпат і України. З цим краєм пов’язані імена наших класиків. Зважаючи на реалії ХХІ століття, на загрози, зважаючи на те, що частина України окупована, ми як ніколи розуміємо унікальність нашої землі, різноманітної у проявах культури. Гуцули відрізняються від слобожан, жителів степу, поліщуків. Але всі ми – українці. Тому розуміємо, наскільки важливо зберегти Україну, її культуру, духовні цінності. А генетичний код нації зберігається в наших традиціях, піснях, фольклорі, нашій вірі... 
Всі помолилися за тих, хто поклав свою голову на війні з Росією, і за тих хлопців, котрі дають нам можливість сьогодні зібратись тут. Несуть службу в зоні бойових дій на сході України, звичайно, і хлопці з Красника, котрих теж не забули вшанувати на святі. 
 
З ярмарку – та на вечорниці
Справді, того дня всі дороги вели у Красник. Довелося навіть зустріти гостей із Білої Церкви, що біля Києва, яких привабив у Карпати рафтинг. А тут випала нагода не тільки отримати заряд адреналіну, а ще й душу свою збагатити. Справді, це свято багатьом запам’ятається зустрічами із цікавими людьми, які не забувають ремесла своїх предків, збагачують культуру новими мистецькими витворами. 
А справжнє відчуття гуцульського ярмарку у гостей свята з’явилося тоді, коли на фестивальне подвір’я кінь привіз на фірі учасників фольклорного гурту сільського Будинку культури. З піснею «Їдемо на ярмарок», з плетеними кошиками у руках, хто – курку несучи, а хто – козу ведучи, вони і вийшли на сцену, від якої уже ніхто не міг відірвати своєї уваги, незважаючи на дощ, який час від часу норовився налякати гостей фестивалю.
На високогір’ї Костричі, Кринти, Кичери, Плаю відлунювали дзвінкі голоси. На скрипках і цимбалах сільські троїсті музики під керівництвом Василя Костюка вигравали дрібні гуцульські такти. А гості, не чекаючи святкової дискотеки, під їхні мелодії танцювали «Гуцулку» біля Співочого поля. Дух перехоплювало, коли учні 9 класу Красницької школи танцювали «Аркан».
Пісня про Красник у виконанні Софії Мартищук, пісенні подарунки від Інеси Зітинюк, Мар’яни Феркалюк, Жанни Потяк, Зіновія Мочерняка та інших юних красничан пробуджували у серцях ще більше любові до рідного краю. Бути щасливими і коханими бажала всім жінкам і дівчатам своєю піснею ведуча свята Любов Мартищук. А Роман Робуляк розвеселив гуморескою про Івана. 
Поки одні не могли відірвати своєї уваги від того, що діялося на сцені, інші жва- во торгували: сиром, бринзою, шашликом, медом, чаями з гірських трав, закарпатським вином, гуцульськими сувенірами, вишиванками..., адже ж – ярмарок. А ще інші – набувалися за святковими столами. Гуцульські голубці, холодець, борщ, кишка, бануш, бринза, гуслянка, салати, пироги на парі, солодка випічка... – ну, все, як на весіллі. І гостинні ґазди, котрі старалися нікого не обминути. Мабуть, кожен гість свята був за тим щедрим столом, що простягнувся на всю довжину великої зали. 
«Фішкою» фестивальних заходів є розіграш лотереї. Не відійшли організатори від цієї традиції і у Краснику. Вартував квиток 30 гривень, а розігрували призи «Гуцулики» – центр організації відпочинку. Ведучий Руслан Бойчук почергово демонстрував виграш, оголошував номер і вручав приз переможцю. Чимало розіграно сувенірів, серед яких були і вироби з дерева, моцні настоянки, що «вимітают из пам’яті», предмети домашнього вжитку, кухонні приналежності. Але усі з нетерпінням очікували, хто ж виграє головний приз свята – білого баранчика. Дехто, навіть, придбав зо десяток лотерей, як наприклад, Андрій Плетінчук, уродженець Верховини, а нині мешкає у Києві. Фортуна посміхнулась Василеві Гордію з Вербовця, що на Косівщині.
– Я твердо вирішив, що не пущу білорунного на догоду шлункові, – зізнався пан Василь. – Знайду, очевидно, переможцеві «книгиню». Най жиют укупці! А, може, після перемоги займуся примітивним вівчарством. Хтозна...
 
Вокал і данці – 
помежи гори
«Струни Орфея», колектив «Мереживо» і Алла Івашина. Це було щось! Сучасне виконання і сценічна майстерність вкотре підтвердили, що на заходи культурно-мистецького штибу, в тому числі й на рівні звичайного села, потрібно запрошувати (через, інколи, й мізерну кишеню) визнаних вокалістів та колективи.
А розпочав співочу програму мистецький гурт «Струни Орфея». Молоді талановиті виконавці, які об’їздили ледь чи не пів-України з літературно-мистецьким проектом «Володимир Івасюк повертається», на ошатному Співочому полі Красника виконали невмирущі композиції славетного композитора. Учасниця гурту Юлія Близнюк розмішила гуморескою про те, як «гостила» у «Буковелі».  
Ну, а хедлайнером дійства стала прикарпатська співачка Алла Івашина, досконалі виступи якої мережив, даруйте за тавтологію, танцювальний шоу-балет із Калуша «Мереживо». Добрий десяток старих і нових композицій нашої «зірки», учасника шоу «Х-фактор», заряджав без того екстра-енергію присутніх на святі. Неперевершена майстерність «Мережива», його танцювальні номери, родзинковий гумор конферансьє... 
 
Людмила Зузяк 
Роман Клим

Переглядів - 1
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: