Продаж Буковелю може розпочати політичну війну за Приватбанк
Продаж Буковелю може розпочати політичну війну за Приватбанк
21-06-2017
Політика

Близько 2000 активів націоналізованого «ПриватБанку», у тому числі гірськолижний курорт «Буковель», продадуть на державному аукціоні. Про це повідомив директор державної Системи електронних торгів арештованим майном (СЕТАМ) Віктор Вишньов.

Він зазначив, що держпідприємство СЕТАМ виграло тендер на продаж активів банку, наразі очікується підписання договору про реалізацію майна.

«Це перший банк з такими обсягами активів. Там буде близько 2 тис. об’єктів до реалізації», — сказав Вишньов.

Він зазначив, що поки загальна вартість цього майна невідома — оцінка ще не проводилася.

«Це буде доволі тривала співпраця, бо такий обсяг активів, по-перше, не можна миттєво викинути на ринок, бо це його просто обвалить. По-друге, там доволі різні об'єкти, і вони будуть потребувати різного часу на підготовку їх до продажу», — сказав він. Вишньов зазначив, що з пакета об'єктів найбільшими є гірськолижний курорт «Буковель», тренувальна база та стадіон футбольного клубу «Дніпро». Та кілька великих бізнес-центрів, зокрема, у Дніпрі.

«Тобто в цілому, це дуже цікаві активи – від квартир, офісів, відділень банку і, на завершення, великі інфраструктурні об'єкти», – сказав він.

Цікаво, що ще улітку 2016 року розглядалися плани з розширення «Буковелю». Так голова Закарпатської обладміністрації Геннадій Москаль заявляв, що веде переговори із власниками «Буковелю» про розщирення його на Закарпатті, – створення курорту «Свидовець» у Рахівському районі, який міг би приймати до 28 тис. туристів одночасно.

Проте 21 грудня 2016 року «ПриватБанк» офіційно перейшов у державну власність. Міністерство фінансів та Національний банк оцінили потребу в капіталі «ПриватБанку» в 148 млрд грн. Мінфін докапіталізував банк на 116,8 млрд грн, з яких 9,8 млрд грн надійшли до банку у 2017 році. 

З метою оздоровлення «ПриватБанку» НБУ монетизував облігації внутрішньої державної позики, випущені Мінфіном для капіталізації банку, на суму 25,8 млрд грн.

У грудні 2016 року голова Нацбанку України Валерія Гонтарєва повідомила, яким чином гірськолижний курорт «Буковель» став активом «ПриватБанку». За її словами, під час кризи 2014-2015 років банк звертався за рефінансуванням до НБУ. Нацбанк тоді поставив вимогу внесення ліквідної застави. Відтак «ПриватБанк» заставив, за словами Гонтарєвої, гірськолижний курорт «Буковель» та літаки МАУ. Далі НБУ змусив акціонерів це майно поставити на баланс фінансової установи.

Між тим, у розслідуванні журналістів «Схем» йшлося про те, що перед націоналізацією з «ПриватБанку» вивели 110 млрд грн на фірми, які існували тільки на папері.

zaxid.net

Кіпрська офшорна компанія Triantal Investments, що належить бізнесменам Ігорю Коломойському і Геннадію Боголюбову, подала два позови до Окружного адміністративного суду Києва проти Національного банку, Міністерства фінансів і націоналізованого Приватбанку.

Про це стало відомо з реєстру судових справ Окружного адміністративного суду Києва.

Triantal Investments, яка володіла 16,7362% акцій Приватбанку, подала позови 22 травня.

Компанія вимагає визнати незаконними дії відповідачів. Про що йде мова в позовах і чого вимагає компанія Triantal Investments поки не відомо.

Нагадаємо, частка компанії Triantal Investments Ltd до націоналізації Приватбанку становила 16,7362% акцій банку. У Коломойського знаходився у власності пакет з 41,6572% акцій, у Боголюбова - 33,2525%.

18 грудня 2016 року Кабінет Міністрів прийняв рішення про націоналізацію "Приватбанку" і купівлі Міністерством фінансів 100% його акцій за 1 грн.

Економічна правда

Система націоналізації проста: НБУ ввів тимчасову адміністрацію, бо вважає банк неплатоспроможним і направив в РНБО та уряд лист з проханням націоналізувати банк. Власники банку, які вважають претензії НБУ перебільшеними, роблять акт доброї волі і дали лист з погодженням на добровільну націоналізацію. При цьому, власники вимагають аудит банку, щоб довести, що банк нормальний. Якщо це не так, то власники через шість місяців будуть готові докапіталізувати банк на суму зв'язаних кредитів (мова йде про видачу кредитів пов'заним із банком структур).

Далі РНБО підтримує пропозицію Гонтаревоі про націоналізацію і після цього уряд, змушений погодитися на націоналізацію.

Націоналізація передбачає, що уряд випустить 30-річні облігації під 5-6% річних на суму в 150 млрд грн. Ці облігації викупить Нацбанк і передасть державному Привату, який матиме 100% акцій у держвласності.

Чому націоналізація

"Приват" - це сьогодні приблизно половина всіх безготівкових переказів в країні. 20 млн людей мають рахунки і з них 14 млн активно ними користуються. Чи можна було б ліквідувати такий банк, якщо навіть він в критичному стані? Теоретично так. Ціна питання ті самі облігації на ті самі 150 млрд. Але проти цього категорично проти виступили НБУ і Коломойський. Гонтарева просто боїться ліквідації, бо може просто "захлинутися" в цьому морі і не хоче брати відповідальність. Націоналізація - це списування проблеми на Кабмін.

Коломойський теж не хотів ліквідації, бо націоналізація дає йому півроку перепочинку. За цей час він не тратить грошей на підтримку ліквідності банку і переведе всю цю історію в судову площину (чомусь видається, що кількість банкротств буде зашкалювати).

Чому на націоналізацію погодився уряд? З однієї сторони - на цьому наполягав МВФ. З іншої - від безвиході, бо вкинути одномоментно в фонд гарантування вкладів 150 млрд - це розкрутити інфляцію до двозначних цифр. При націоналізації - ці гроші ввійдуть в обіг доволі повільно і навряд чи викличуть різкі коливання курсу гривні.

Чого боїться уряд

Перші тижні після націоналізації - найтяжчі для "Привату" через те, що буде сплеск паніки і поки ніхто не розуміє, наскільки швидко Нацбанк допоможе з готівкою. Якщо відомство Гонтаревої буде працювати в своєму штатному режимі бардака, це може стати серйозним ударом по іміджу Мінфіну і уряду.

Друга проблема технологічна. Сьогодні, якщо вірити аналітикам НБУ, банк - це лише IT-технологія без серйозних ресурсів. Але IT-технологія "приписана" до швейцарської компанії і міститься десь там же в швейцарських "хмарах". Її функціональність залежить виключно від доброї волі власників. Поламки системи чи помилка в 2-3 рядках кодів, може загальмувати роботу банку на дні і тижні. А разом з цим , може загальмувалися і доступ до баз даних. Це прекрасно усвідомлюють в Мінфіні і досі не виключають той варіант, що при спротиві власників, рішення про націоналізацію може перетворитися в рішення про ліквідацію, з усіма наслідками.

І нарешті, третя проблема уряду - перспектива судів з Коломойським. Ніхто не сумнівається, що цей бізнесмен не прагне позбутися банку. І тим більше, навряд чи він хоче віддавати 150 млрд. І тут ми підходимо до головного: людям потрібно пояснити, чому держава змушена платити 6 млрд доларів за борги Коломойського. Звичайно, станом на зараз є його лист і є його пряме підтвердження, що він готовий до конструктиву. І все, що вище говорилося - це лише можливі варіанти розвитку подій. Проте, шість місяців - це надто короткий термін. І вже в липні потрібно буде або отримати гроші або оголошувати Коломойського в розшук.

Перспектива гравців

Зараз багато говориться про те, що після "операціі Приват" Гонтарева піде у відставку. Проте, є інший варіант, не менш вірогідний: вона має закінчити те, що вона називає очищенням системи і завалить банки Ахметова і Пінчука. Те, що досі там ніхто не бачив зв'язаних кредитів, лише дрібне недопрацювання. Їй втрачати в політичному плані вже нічого, і після "Привату" її рейтинг всього-на-всього черговий раз проб'є дно. Вона справді, давно хоче піти з посади і, можливо, виїхати з країни. Але це не значить, що її не вмовлять виконати ще кілька псевдоочисних операцій.

Можна не сумніватися, що найближчим часом Коломойський активніше включиться у гру "відставка Порошенка". Без цього він не зможе активно торгуватися на всіх фронтах.

Завал "Привату" обов'язково репутаційно вдарить по Порошенку, навіть, якщо він максимально від нього дистанціюється. Широкий загал вважатиме винним у завалі "Привату" самого Порошенка, тим більше, що робити винним Коломойського не буде жодна (!!!) політична сила.

Про людей

В усій цій історії можна не сумніватися лише в одному - люди не постраждають, бо держава вже взяла на себе всю повноту зобов'язань. Та й вийшло якось так, що лише 200 тисяч вкладників з 14 мільйонів не підпадають під фонд гарантування вкладів. Як так вдалося зробити, і як НБУ не помітив те, що в інших банках називається роздрібненням вкладів можна тільки здогадуватися.

Джерело: http://www.dsnews.ua/economics/derzhavniy-privat-za-shist-misyatsiv-kolomoyskiy-pochne-povertati-18122016100000

 

Переглядів - 136
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: