Безсмертна скрипка Ґавиця
Безсмертна скрипка Ґавиця
25-11-2013

    Відомий гуцульський музикант і народний майстер Іван Курилюк по прізвиську Ґавиць  (народився у 1889 році у селі Ільці Верховинського району) увійшов у історію культури України та Європи як всесторонньо обдарована людина, Гуцульський Паганіні.
    Він віртуозно володів грою на скрипці та інших музичних інструментах, постійно перегравав всі музичні капели під час весільних зустрічей, брав участь у музичних виступах на Гуцульщині, в Україні та Польщі, постійно займав перші місця і отримував найвищі нагороди. Його учнями були знамениті гуцульські скрипалі А.Семенюк (Юрчак) з с.Замагора та В.Грималюк (Моґур) із Зеленого. Іван Курилюк (Ґавиць) помер 27 листопада 1958 року. Його могила на цвинтарі в с.Ільці потребувала впорядкування, тому було створено оргкомітет, який виступив з ініціативою збору коштів на вшанування памяті музиканта.
    Головним ініціатором встановлення пам’ятника та вшанування пам’яті музиканта виступив Заслужений працівник культури України, керівник капели троїстих музик «Гуцули» з Верховини Микола Ілюк. Фінансову підтримку надали громадська організація «Патріоти Гуцульщини», капела В.В.Сухарчука, музиканти дитячої школи мистецтв, Відділення «Філія Гуцульщина» ННДІУ, журналіст-дослідник Лешик Римарович (Польща), депутат районної ради Іван Гречук, громада села Ільці, усі колядницькі партії села, племінники музиканта Володимир Ілюк та Ганна Іваницька.
    І ось, 24 листопада 2013 року в селі Ільці вшанували пам'ять видатного гуцульського скрипаля Івана Курилюка (Ґавиця). На місцевому цвинтарі, де похований віртуоз було відновлено могилу та встановлено пам’ятник на якому зображено не тільки самого музиканта, а й скрипку, без якої Ґавиць не уявляв свого життя, відправлено панахиду, а потім в місцевому Будинку культури відбувся тематичний захід. Спочатку був показаний фільм «Гуцульщина», знятий ще в далекому 1937 році польськими документалістами. Фільм складався з чотирьох частин і розказував про життя та побут гуцулів. Тут вперше можна було побачити і музиканта Ґавиця, який спочатку грає на гуцульському весіллі, потім  на Зелені свєта біля церкви, а в самому кінці фільму – на масштабній гуцульській забаві в Жаб’ю.
    А далі на сцені виступали: капела «Гуцули», гуцульську співанку виконала Світлана Рильчук, своєю авторською співанкою про Ґавиця порадувала місцева жителька Ярослава Готич. Той творчий дух відомого скрипаля так передався музикантам, що усі присутні в залі ще довго їх не відпускали зі сцени. Миколі Ілюку довелося двічі грати на біс. Також цього дня своїми враженнями від побаченого та почутого ділилися: голова районної ради Ярослав Кікінчук, Ільцівський сільський голова  Василь Джоголюк. Про життєвий шлях музиканта, про спогади рідних та односельців розповів старший науковий співробітник Відділення «Філія Гуцульщини» ННДІУВІ (Верховина) Іван Зеленчук, а Микола Ілюк подякував усім упорядникам пам’ятника музиканту,зокрема, М. Форділю, В.Вепрійчуку, В.Сав’юку, І.Юруку та працівникам Будинку культури с.Ільці та відділу культури РДА за допомогу в проведені цього важливого заходу. 

Переглядів - 237
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: