Помер творець АК Михайло Калашников
Помер творець АК Михайло Калашников
23-12-2013
Важливо знати

Калашников з 17 листопада перебував у реанімації республіканського клініко- діагностичного центру Удмуртії. 

" Сьогодні, 23 грудня прийшла сумна звістка : на 94- му році життя після важкої тривалої хвороби помер видатний конструктор стрілецької зброї Михайло Тимофійович Калашников" , - написав прес -секретар президента Удмуртії Віктор Чулков на своїй сторінці в Facebook. 

Довідка . Всесвітньо відомий радянський і російський конструктор стрілецької зброї Михайло Тимофійович Калашников народився 10 листопада 1919 року в селі Кур'я Алтайського краю в багатодітній селянській родині. Його батько і мати були родом з кубанських селян. 

У 1930 році родина Тимофія Калашникова , визнаного кулаком , була заслана з Алтайського краю в селище Нижня Мохова (Томська область). 

У 1936 році Михайло , закінчивши дев'ять класів середньої школи , повернувся в Курью , де влаштувався на машинно- тракторну станцію , а потім поступив учнем в депо станції Матай Туркестано -Сибірської залізниці (нині територія Казахстану). Через деякий час його перевели в Алма- Ату технічним секретарем політвідділу 3-го відділення залізниці. 

У 1938 році Михайла Калашникова призвали до лав Червоної армії. Закінчивши школу механіків-водіїв танка , проходив строкову службу в Київському Особливому військовому окрузі. В армії він розробив інерційний лічильник для обліку кількості пострілів з ​​танкової гармати , виготовив спеціальне пристосування до пістолета ТТ для підвищення ефективності стрільби через щілини в башті танка , створив прилад для обліку моторесурсу танкового двигуна. За останній винахід командувач Київським венним округом генерал Георгій Жуков нагородив Калашникова іменним годинником . 

У червні 1941 року Калашников для впровадження винаходу у виробництво був відправлений до Ленінграда (нині Санкт -Петербург) . 

Велику Вітчизняну війну (1941-1945) Михайло Калашников почав в серпні 1941 року командиром танка. У жовтні 1941 року в боях під Брянськом він був важко поранений. Перебуваючи в шестимісячному відпустці , старший сержант Калашников розробив свою першу модель пістолета- кулемета. Досвідчений зразок був виготовлений на станції Матай в майстернях залізничного депо. 

Першим із збройових фахівців оцінив дослідний зразок начальник Артилерійській академії імені Дзержинського генерал -майор Анатолій Благонравов . Він виявив недоробки конструкції , але зазначив талант початківця розробника і рекомендував направити Калашникова на технічну навчання . У

 липні 1942 року Калашникова направили на науково -випробувальний полігон стрілецького та мінометного озброєння Московського військового округу, де пістолет- кулемет пройшов повномасштабні випробування. Через дорожнечу виробництва та окремих недоліків на озброєння він не надійшов. 

До 1944 року Калашников , крім пістолета- кулемета , розробив ручний кулемет і самозарядний карабін , на озброєння ці зразки також не надійшли. 

У 1945 році Калашников брав участь у конкурсі на розробку автомата під патрон зразка 1943 року. За результатами конкурсних випробувань в 1947 році автомат АК- 47 був рекомендований для прийняття на озброєння Радянської армії. 

У 1948 році Михайло Калашников був відряджений на військовий завод Іжевська для освоєння зразка та виготовлення військовий партії автоматів. У цей час він також працював над проектом самозарядного карабіна. 

Після успішної експлуатації автоматів АК- 47 у військах , на початку 1949 він був прийнятий на озброєння , на Іжевському машинобудівному заводі почався його масовий випуск . Автомат отримав офіційну назву - " 7,62 -міліметровий автомат Калашникова зразка 1947 ( АК) " . На початку 1949 Калашников отримав орден Червоної Зірки і Сталінську премію першого ступеня "за розробку зразка озброєння". 

З 1949 року Михайло Калашников працював у відділі головного конструктора Іжевського машинобудівного заводу. 

Крім АК- 47 Калашников створив модернізований автомат АКМ калібру 7,62 міліметрів і модернізований автомат зі складаним прикладом АКМС . Після переходу на калібр 5,45 міліметрів були розроблені моделі автомата Калашникова АК- 74 , АКС- 74У , АК- 74М . 

Михайло Калашников був відомий і як конструктор кулеметів. Серед його розробок ручні кулемети РПК ​​і РПКС калібру 7,62 міліметрів з прикладом ; ручні кулемети РПК- 74 і РПКС - 74 калібру 5,45 міліметрів з прикладом . На початку 1960 -х років був поставлений на озброєння зразок єдиного кулемета гвинтівки під патрон 7,62 х54 міліметрів. 

Всього в конструкторському бюро Калашникова створено більше сотні зразків бойової зброї. 

На початку 1970 -х років Калашниковим був створений мисливський самозарядний карабін "Сайга" , сконструйований на базі автомата. 

У 1971 році за сукупністю дослідницько- конструкторських робіт і винаходів без захисту дисертації Калашникову було присвоєно вчений ступінь доктора технічних наук . 

Генерал -лейтенант Михайло Калашников - двічі Герой Соціалістичної праці , лауреат Сталінської і Ленінської премій. У 2009 році до 90-річчя конструктора президент Дмитро Медведєв присвоїв Калашникову звання Героя Росії. 

Серед численних нагород Михайла Калашникова - три ордени Леніна , орден "За заслуги перед Вітчизною " II ступеня , ордена Жовтневої Революції , Трудового Червоного Прапора , Дружби народів , Вітчизняної війни I ступеня , Червоної Зірки , медалі. Михайло Калашников - кавалер ордена Святого апостола Андрія Первозванного. 

Калашников був почесним членом ( академіком) Російської академії наук , Академії ракетно- артилерійських наук , Російської інженерної академії; дійсним членом - академіком Міжнародної академії наук , індустрії , освіти і мистецтва США , Міжнародної академії інформатизації , почесним професором Іжевського державного технічного університету , ряду інших великих наукових установ. 

Михайлом Калашниковим були написані кілька книг спогадів: " Записки конструктора - зброяра " ( 1992 ) , "Від чужого порога до Спаських воріт" ( 1997 ) , "Я з вами йшов однією дорогою : Мемуари " ( 1999 ) , " Калашников : траєкторія долі" ( 2004 ) , " У вихорі мого життя " ( 2007 ) , " Все потрібне - просто " ( 2009). Був членом Спілки письменників Росії.

Смерть...

У 2012 році здоров'я Михайла Тимофійовича стало погіршуватися у зв'язку з похилим віком. За словами референта Калашникова Миколи Шкляєва , конструктор відчув себе гірше в березні 2012 року , після чого перестав працювати. У грудні був госпіталізований в Республіканський клініко -діагностичний центр ( РКДЦ ) Удмуртії на планове обстеження .

До початку літа 2013 року стан конструктора знову погіршився. Літак МНС Іл- 76 , обладнаний спеціальним медичним модулем і апаратурою , прилетів до Іжевська для транспортування зброяра до Москви. «У зв'язку з з'явилася необхідністю медичного обстеження лікарі прийняли рішення направити Михайла Тимофійовича в одну з московських клінік » , - пояснила представник МНС Ірина Россіус . У Москві Михайлу Тимофійовичу був поставлений діагноз тромбоемболія легеневої артерії. Після пройденого курсу лікування та реабілітації у вересні повернувся в Іжевськ.

У середині листопада стан здоров'я знову погіршився , і 17 листопада Михайло Тимофійович був госпіталізований в реанімацію Республіканського клініко- діагностичного центру ( РКДЦ ) Удмуртії. Близько конструктора пов'язують це з надмірними клопотами з приводу святкування його 94 -річчя , яке Калашников зазначив 10 листопада 2013. 3 грудня Глава Удмуртії Олександр Волков повідомив , що зброяр переніс операцію , проведену фахівцями Республіканського клініко- діагностичного центру ( РКДЦ ) Удмуртії.

Михайло Тимофійович Калашников помер 23 грудня 2013. Незадовго до смерті він був переведений в реанімацію з діагнозом " шлункова кровотеча ".

Співчуття рідним і близьким Михайла Калашникова висловили Президент Росії Володимир Путін і міністр оборони Росії Сергій Шойгу. Повідомляється , що похорони легендарного зброяра буде курирувати Глава Удмуртії Олександр Волков.

Переглядів - 237
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: