Духовний родовід
Духовний родовід
05-03-2014
Цікаве

Не знаю, чи то всі генії і пророки народжуються навесні, у її перші дні? Чи то просто так сталося, що наш гуцульський геній Параска Плитка Горицвіт і наш український пророк Тарас Шевченко прийшли на цей світ майже в одночассі, незважаючи на відстань у 113 років (Параска народилася у 1927 році). У цих роздумах схиляюся до того, що, мабуть, все таки Дух творчості Тараса, пронизавши століття, засвітився зіркою у Парасчиній душі, наблизившись таким чином до нас із вами. Творча Муза нашої видатної гуцульської письменниці, поетеси і художниці Параски Плитки-Горицвіт безперечно, що черпала натхнення і з Кобзаревих поетичних рядків і художніх полотен. Серед її численних малюнків і великої галереї портретів є кілька, присвячених Тарасу Шевченку. Поруч одного з них напис:

«Непорочній Музі.

Ми не лукавили з тобою,

Ми просто йшли, –

У нас нема

Зерна неправди за собою… (Т.Г.Ш.)

Серце Кобзаря світило у Парасчину душу світлом Прометея. Не одна нічка її, мабуть, непомітно промайнула над віршами і поемами Тараса Григоровича та ілюстраціями до них, в осягненні його життєвого і творчого шляху, яке згодом виллється щирими поетичними рядками з її серця. «До Тарасового дитинства», «На струнах живодаю», «Шевченкіяна – до ілюстрацій» – знаходимо ці маленькі рукотворні і душетворні збірочки серед великої кількості її книг.

«Було колись в Кирилівці», «Чого твої пісні такі?», «З мачухою...», «На край світа», «У великі роковини», «Наш Тарасе», «На Чернечій горі», «В уклін», «Співай, серце», «До гір…», «Світи, зоре», «Т.Г.Шевченкові», «В день народження», «Вічно молодому», «У підніжжя», «Віддячність», «В задумі», «Прощай, батьку», «Спи спокійно» – лише із цих назв можемо довідатися і пересвідчитися, наскільки глибоко Параска була перейнята непростою кріпацькою долею малого Тарасика і як була вдячна за творчий і життєвий подвиг нашому українському Пророку.

_________________________________________________

Людмила Зузяк

Переглядів - 234
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: