«Краще п’ять років помилок, аніж п’ятдесят років саботажу»
«Краще п’ять років помилок, аніж п’ятдесят років саботажу»
03-04-2015
Політика

 

«Краще п’ять років помилок, аніж п’ятдесят років саботажу»
Слова колишнього президента Чехії Вацлава Гавела, як ніколи, влучні не тільки для країни в цілому, а й для району
Перезавантаження влади. Великі сподівання. Так рік тому говорив Майдан. Минулого року на позачерговій сесії районної ради, котра розпочала свою роботу
з народного віче перед адмінбудинком районної ради, таємним голосуванням було обрано нового голову Верховинської районної ради Івана Маківничука.
З того часу минуло трохи більше року. Як прожив район цей час, які здобутки та перспективи розвитку Верховинщини? На ці та інші запитання ми попросили відповісти Іван МАКІВНИЧУКА.

-Іване Михайловичу, згадайте той день, коли вас обрали головою райради? Чи були ви тоді готові обійняти таку відповідальну посаду, оцінюючи це з позиції сьогоднішнього дня?
– Почну з того, що народ уже не зміг терпіти режимові, який почав вбивати людей. Своїм спротивом та діями довів бажання жити в інакшому суспільстві, котре повинно думати про кожного громадянина, а не тільки про вибраних.
Як активний учасник Євромайдану, прагнув змін у державі та районі зокрема. Верховинці, бачачи, що влада не бажає змінюватися та іти в ногу з часом, запропонували тодішньому керівництву піти у відставку.
Чи був готовий до цього? Певною мірою, так. Свого часу доводилося працювати в багатьох колективах: споживчій кооперації, на хлібозаводі, на молокопереробному підприємстві... Знаю проблеми людей та району. Мав певні напрацювання щодо розвитку краю.
Тому, в той буремний час, вважав, що не мав права відмовитися від пропозиції. Бо коли ми прагнемо змін, а очолити їх впровадження ніхто не наважується, то тоді все доведеться залишити по-старому. Наведу приклад, коли президент Чехії, колишній десидент Вацлав Гавел прагнув змін у державі, то казав: «Нам краще п’ять років помилок, аніж п’ятдесят років саботажу».
Людей, котрі виховані на принципах комуністичної ідеї, важко змінити, або ж вони не хочуть змінюватися і залежні від минулого. Так, як не був причетний до тої системи, у мене немає жодних зобов’язань. Якщо рахувати з майданівських позицій, то хотів і хочу позитивних змін у районі. Адже ми ще не маємо того, за що виступали: ні в державі, ні на місцях.
– До обрання головою, ви були депутатом районної ради, в основному, опозиційним. Різницю в роботі відчули?
– Опозиція була, є і буде до будь-якої влади. Та це має бути здорове протистояння, котре змушуватиме владу діяти та впроваджувати в життя необхідні рішення, закони, не для шкоди нашому краю. Відповідні комісії готують проекти щодо розвитку району в такому аспекті, щоб могли сприяти розвитку Верховинщини. Депутати розуміють їх важливість, тож голосують за прийняття того чи іншого рішення.
– Для успішного втілення рішень для поліпшення життя району потрібні однодумці, котрі би більшістю підтримували їх. Вам вдалося цього досягнути?
– Основний депутатський кістяк є. Я не зовсім упевнений, що ми вирвалися з того впливу та залежності від минулого. Усі в районі знають, скільки свого часу виборців голосували за провладні партії, особливо, за регіоналів. Та, все ж таки, керівники на різних посадах розуміли, що люди мають силу і можуть будь-якого керівника не допустити до роботи чи вимагати звільнення, тож змушені були йти на поступки. Громадянське суспільство формується. Завжди казав і продовжую говорити, що все залежить від кожного з нас. Як чиновник, маю докласти усіх зусиль, щоб люди відчували зміни на краще, щоб було краще життя не тільки окремим особам, а всьому суспільству.
– Місцеве самоврядування нині немає вертикального підпорядкування. Та, все ж таки, всі владні органи від Києва до області, від району до села мають працювати пліч-о-пліч. У яких форматах здійснюється така співпраця?
– Якщо говорити про співпрацю із селищною та сільськими радами, то в цьому напрямку є тісна співпраця та взаєморозуміння. Втілюються в життя різні програми розвитку місцевого самоврядування, участь у котрих брали і сільські громади району. Наприклад, чотири села виграли проекти в минулому році, цьогоріч – троє сіл. Також є ПРООНівські проекти. У минулому році проводили співфінасування чотирьох проектів, у цьому – теж чотири: Білоберізької, Устеріківської, Ільцівської та Перехресненської сільських рад.
– Чи готовий наш район до децентралізації влади?
– Ця форма правління назріває сама собою. Бо вже набридло людям, коли «зверху» кажуть, як ми маємо жити, що будувати, що має бути така схема розвитку району, а не та, як місцеві люди бачать. Мають бути збільшені повноваження для сільських рад. Я впевнений, що керувати районом мають люди, обрані з місцевих, які будуть відповідальні перед громадою.
Для цього мають бути створені територіальні громади. Якщо створена територіальна громада, то вона має законне право бути власником усього майна, котре знаходиться на території населеного пункту. Саме громада отримує право розпоряджатися ним для розвитку села, залучати інвестора і диктувати йому умови діяльності на території села. Для цього є живий приклад, коли підприємець, котрий збудував у Пробійнівці міні-ГЕС, перейшов на єдиний податок і перестав сплачувати податок у місцевий бюджет. На заході інший принцип діяльності «зеленої енергетики»: ГЕС-громада-держава. У нас інтереси громади не враховувалися. Я ж за те, щоб територіальна громада була суб’єктом права, котра отримуватиме доходи.
– На сході країни йде війна. Багато чоловіків Верховинщини захищають територіальну цілісність держави в боях із російським агресором і терористами-сепаратистами. Що зробила районна рада для підтримки наших бійців у зоні АТО, як допомагає воїнам, їхнім сім’ям у районі?
– Як не прикро, але настав той час, коли змушені захищатися та боронити територіальну цілісність України. І ніхто, окрім нас, цього не зробить. Районна рада, депутати роблять усе, щоб допомогти нашим людям, які перебувають на фронті чи призвані на службу. Створено фонд для допомоги воїнам. У минулому році залучено для підтримки воїнів 301 тисячу гривень. Із них: виділено матеріальну допомогу мобілізованим військовослужбовцям та їх сім’ям – 119 тис. грн, придбано бронежилети – 17635, паливно-мастильні матеріали – 9900, а також – продукти харчування одяг, необхідне обладнання, які відвозять до вояків волонтери району.
Депутати прийняли мобілізаційну та програму для допомоги воїнам АТО, котрі передбачають відповідні кошти.
Взагалі, всі додаткові кошти першочергово виділяємо на допомогу військовим та пораненим. Цього року повернувся пораненим із війни житель Кривополя, котрий був у полоні. Сільська рада виділила земельну ділянку, а райрада допомагатиме частково коштами на будівництво помешкання. Взагалі, кожен із воїнів заслуговує на велику шану, повагу і вдячність жителів Верховинщини, бо вони, ризикуючи своїм життям, захищають нас від окупації.
– Над вирішенням яких актуальних питань працює районна рада?
– Ми задекларували, якщо підприємці-деревообробники легалізовуватимуть працівників, то зобов’язані сприяти забезпеченню їх відповідною сировиною. На жаль, на рівні обласного управління лісового господарства велися закулісні ігри, під час яких увесь ліс хотіли продати підприємцям не з нашої області. Це непорозуміння вдалося залагодити, і на одному із останніх аукціонів місцеві виробники придбали необхідну кількість деревини для діяльності підприємств у другому кварталі.
Також працюємо над розвитком туризму, прийнято відповідну програму. Створено ГО «Карпатська агенція розвитку туризму». Є напрацювання для створення молокопереробного підприємства, кооперативних господарств. Для розвитку кооперативного руху в районному бюджеті виділено 40 тис. грн. Це небагато, але головне – старт. Працюємо над тим, щоби допомогти господарям, котрі випасають худобу на полонинах.
Насамкінець хочу сказати, щоби люди не втрачали віру в нашу державу. Зміни не приходять швидко, для цього потрібно наполегливо працювати кожному. Вірю – незважаючи на війну, ми переможемо, і держава працюватиме для людей, а не навпаки, як це було досі. Тільки кожен із нас не має бути осторонь процесів державотворення.

Переглядів - 231
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: