Територіальна громада – це соборність На віче йшлося про те, як людям стати власниками на своїй землі.
Територіальна громада – це соборність На віче йшлося про те, як людям стати власниками на своїй землі.
03-04-2015
Політика

 

На віче йшлося про те, як людям стати власниками на своїй землі.
Після певного затишшя у Верховині знову відбулося народне віче, яке організували громадські організації «Верховина Майдан» і «КОЛО» та інші активісти. На цей раз верховинці та жителі довколишніх сіл зібралися на майдані, щоби обговорити питання створення і реєстрації територіальних громад та об’єднання їх у Єдину громаду Верховинщини.

Розпочалося віче, звісно, із виконання Гімну України та молитви. А тоді голова громадської організації «КОЛО» (Культура. Освіта. Людяність. Об’єктивність), активний учасник Майдану Василь Зузяк детально розповів, навіщо нам створювати територіальні громади і як це може позитивно вплинути на наш добробут. Він зачитав і пояснив усі статті Конституції України та Закону «Про місцеве самоврядування», які дозволяють нам у законний спосіб і без пролиття крові стати власниками усіх ресурсів, які є на території наших населених пунктів, і мудро, як справжні відповідальні господарі, розпоряджатися ними. І не плакати згодом, що ліс вивозять, що місцеві підприємці не можуть його придбати з аукціону, що не виділяють кошти на будівництво і ремонт доріг... та з дуже і дуже багатьох інших причин, з яких, власне, люди і виходять на Майдани. «Всі ми з вами різні. Належимо до різних партій, громадських організацій чи релігійних конфесій. Але всіх нас об’єднує бажання жити гідно, як люди. Тож об’єднуймось навколо цього з усвідомленням, що всі знаходимося в одному дірявому човні, який можемо врятувати тільки злагодженими спільними діями», – закликав Василь Зузяк об’єднуватись, самоорганізовуватись, створювати територіальні громади і реєструвати їх, як юридичну особу публічного права. Бо без цього кожна сільська громада – як людина без паспорта: по-суті, безправна.
Як сказала під час лекції у Києво-Могилянській академії Ліна Костенко: «Наш народ хропе, стоячи на колінах». А тим часом спритні ділять між собою наш ліс, на довгострокові терміни віддають в оренду наші полонини, «взувають» наші річки в іржаві труби... Про те, що це все належить територіальним громадам, ніхто і не згадує.
Тому учасники віче закликали прокидатися і вставати з колін, тобто повертати собі владу і конституційне право на власність. Бо в черговий раз ми переконуємося, що жодна влада, навіть та, що прийшла уже після Революції Гідності, не збирається виконувати вимоги Конституції, якщо громада сама цього не домагається.
Люди повинні знати, що в системі місцевого самоврядування первинним суб’єктом є територіальна громада. А сільська, селищна чи районна рада – це всього-на-всього розпорядник майна і ресурсів, власник яких – територіальна громада – просто-на-просто тимчасово наймає їх на цю роботу. Кожна сільська чи селищна рада, у першу чергу, підзвітна громаді. І повинна виконувати будь-яке рішення, яке у законний спосіб приймає територіальна громада. 

 

На віче закликали до усвідомлення того, що «громада» – це не просто люди, які разом проживають на якійсь території, а спільні власники усіх ресурсів, які є на цій території. Також застерігали від добровільно-примусового об’єднання територіальних громад, яке має відбутися згідно Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Бо це загрожує ще більшою централізацією, яка подається у фальшивій позлітці нібито децентралізації. Насправді політики хочуть об’єднати чи укрупнити громади без волі самих громад і ще більше «загнати нас у струнку».
Усі, хто мав слово перед громадою: Святослав Бельмега, Василь Зузяк, Юрій і Михайло Драгируки, Юрій Кречуняк, Володимир Рибак, священики Юрій Стефлюк, Іван Рибарук, Ігор Рибенчук, Юрій Мануляк закликали бути активними і скористатися своїм конституційним правом. «А якщо не захочемо, то не нарікаймо тоді на Бога, що нам погано живеться!» – наголосив о. Юрій Стефлюк.
Учасники віче прийняли звернення до Кабінету Міністрів, до Агентства лісових ресурсів стосовно продажу лісу спочатку місцевим підприємцям за пільговими цінами, а тоді вже продавати з аукціону, що залишиться. Також підтримали рекомендації краєзнавчої науково-практичної конференції науковців Верховинщини «Верховина – Гуцульська столиця. Погляд у майбутнє!», де зокрема йдеться про доцільність об’єднання територіальних громад у гірський Карпатський округ, як у Польщі.
Закликали організовувати у селах району ініціативні групи зі створення територіальних громад.
Під час другої частини віче відбулося знайомство із кандидатом на посаду голови РДА Олегом Лютим, якого представляли Іван Потяк, Микола Данилюк, Андрій Сухарчук та інші його прихильники. Велика частина громади, м’яко кажучи, не дуже привітно зустріла кандидата на посаду голови РДА, котрий згодився на це нібито з «благословення» верховинського Майдану. Члени ради Майдану, в тому числі і священик Іван Рибарук справедливо обурилися діями двох десятків особисто зацікавлених у цьому осіб, поставивши запитання: «Чому ми про це нічого не знаємо?», – і застерігши, що «негоже будь-яку справу розпочинати з обману».
А для організаторів віче це була чергова нагода наголосити, що наївно вважати, що голова адміністрації (хто би в тому кріслі не сидів) буде виконувати волю громади чи, тим більше, якоїсь її частини – згідно закону він повинен підкорятися голові ОДА і Президенту, які його і призначають на цю посаду.
Тому не варто розпорошуватися – ліпше спрямувати свої спільні зусилля на те, щоби зловити ті віжки, за допомогою яких справді можна управляти своїми ресурсами, а, значить, – і своїм життям, не побоюючись, чи проявить черговий новопризначений голова до нас свою милість, як і не намагаючись зробити його кишеньковою іграшкою. Процес створення територіальних громад потребує і передбачає насамперед переміну нашої свідомості, а тоді – і системи управління.
Завершилось віче молитвою «Боже великий, єдиний, нам Україну храни...».
________________________________________
Людмила Зузяк 

Переглядів - 172
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: