Яків Головацький і Гуцульщина
31-10-2014

 

 

 

В жовтні цього року виповнилось 200 років від дня народження видатного українського вченого, поета і письменника Якова Федоровича Головацького. Він  був третім членом славної «Руської трійці», до якої входили відомі українські національно-культурні діячі Маркіян Шашкевич і Іван Вагилевич. Всі троє разом ввійшли в історію України я видавці першої української книги «Русалка Дністрова».

         Народився Яків Головацький 20 жовтня 1814 року в селі Чепелях, Золочівського округу (нині Бродівський район, Львівської області). Початкову, гімназійну та семінарську освіту здобував у Львові. Він багато подорожував по Галичині, Буковині й Закарпаттю, збираючи фольклор та вивчаючи народний побут. Наслідком цього наукового подорожування стали такі його етнографічні праці, як «Мандрівка по Галицькій та Угорській Русі», «Велика Хорватія, або Галицько-Карпатська Русь» та головна його тритомна наукова праця (в чотирьох книгах) «Народные песни Галицкой й Угорской Руси».

         Найширше поетичний доробок Якова Головацького за його життя був представлений у другій частині альманаху «Вінок русинам на обжинки», що вийшов у Відні через десятиліття після «Русалки Дністрової». Вся поезія і проза Якова Головацького пройнята фольклорною образністю. У своїх наукових працях він відстоює спільність українського народу, наголошує на тому, що українській мові належить важливе місце серед інших слов’янських мов Європи.

         Життя, наукова і творчість Якова Головацького було пов’язано і Гуцульщиною. Відомо, що Яків Головацький був одружений на Марії Бурачинській, дочці священика Андрія Бурачинського, який 1831-1871 рр., протягом 40-а років, служив у Криворівнянській церкві Різдва Пресвятої Богородиці та церквах сіл Зелена Ріка (сучасне Зелене) і Бистрець. Його дружина Марія добре знала повсякденне життя і побут гуцулів, оскільки сама походила із великої сім’ї Андрія і Теклі Бурачинських, що складалась із 5-ти синів і 7-ми дочок. Пізніше всі члени великої родини Бурачинських зробили значний внесок у розвиток духовної і матеріальної культури Гуцульщини і України. В книзі Петра Арсенича «Священичий рід Бурачинських» наведено дуже цінні відомості про історію духовної культури нашого краю.  

         Після видання «Русалки Дністрової» Якову Головацькому тогочасна влада Австро-Угорської імперії довго не давали можливості працювати. Нарешті митрополит, застрахувавшись розпискою письменника, що він не належить до таємних товариств, дав згоду на його висвячення на священика. За численними 4-річними турботами священика в селі Микитинці на Косівщині, для писання поезії і прози та дослідження Гуцульщини, лишалося мало часу. Йому доводилось бути «і душпастирем, і учителем, і порадником, і батьком дітям, і господарем, і орачем, і скотарем, і підпомічником, і підписчим, і найбільшим паном у селі, і найбіднішим слугою, і проч., проч. - без кінця і міри».

         Дуже радів Яків Головацький скасуванню в Галичині кріпосного права. У 1848 році він бере активну участь у так званому «з’їзді руських учених»: керує «відділом управи язика руського і словесності руської».У кінці 1850-х років його обирають деканом, а в 1864 році - ректором Львівського університету. Переслідуваний на рідній землі австрійською владою, Яків Головацький 1867 року емігрує до Росії, де його було призначено у Вільно головою археографічної комісії. На цій посаді він пробув до кінця свого життя. Працюючи у Вільно, він мав невеликий маєток у селі Вотні, біля Могильова. Помер він Яків Головацький 13 травня 1888 року у Вільно, де й знаходиться його могила.

         За часи незалежності України, в центрі Івано-Франківська громадою Прикарпаття було споруджено красивий памятник всім трьом членам «Руської трійці», видатним основоположникам національно-культурного відродження в Галичині, Маркіяну Шашкевичу, Івану Вагилевичу і Якову Головацькому. Творцем цього пам’ятника був скульптор Володимир Довбенюк.

         Наукова і творча спадщина Якова Головацького представляє велику цінність. Зокрема, в праці Якова Головацького «Мандрівка по Галицькій та Угорській Русі» можна прочитати цікавий опис дуже давньої  Гуцульщини, зроблений ним 175 років тому. Одна частина цієї праці написана на основі його безпосередніх подорожніх досліджень і спостережень під час його відвідання 1839 року гірських сіл на Прикарпатті: Косова, Яворова, Криворівні, Жабя, Ільців, зустрічі з пастухами і ночівлі в полонині на Костричі, переходу через Чорногірський хребет та відвідання села Луги на Закарпатті.

 

         Іван Зеленчук

відділення «Філія Гуцульщина» ННДІУ, смт Верховина

30.10.14
- Винищувачі Північноатлантичного альянсу відправили на перехоплення російських військових літаків, які наблизилися до кордону Латвії.

  Як повідомляє видання Bloomberg з посиланням на Міністерство оборони Латвії.Як передають журналісти видання, винищувачі підняли по тривозі через наближення штурмовиків Су-24. Пізніше в тому ж районі зафіксували рух інших російських літаків - Су-24, двох Міг-31 і Су-27. 

 

детальніше
30.10.14
30 жовтня 1977 р. у Мюнхені після важкої хвороби упокоївся геніальний ідеолог ОУН , 73 – річний Степа́н Ленкавський.

 

Його називали сумлінням організації, монахом ОУН. Він народився 6 липня 1904, с. Угорники, біля Івано-Франківська у часи, коли українець міг бути «або хлопом, або попом». Дитинство промайнуло в селах Фитьків і Загвіздя у родині греко-католицького священика. Далі були Станиславівська гімназія, філософський факультет Львівського університету. Уже тоді за потужний інтелект і глибину мислення однокурсники шанобливо звали його професором, і це почесне прізвисько супроводжувало Степана все життя.

детальніше
30.10.14
Срна обіцяє цілувати вулиці Донецька, коли закінчиться війна на Донбасі

  

 

Футболісти Шахтаря будуть цілувати донецькі вулиці, коли нарешті закінчиться війна на Донбасі.

 

Про це в інтерв'ю відомому журналу World Soccer заявив капітан "гірників" Даріо Срна, якого цитує офіційний сайт донецького клубу.

 

детальніше
30.10.14
Свободівці скликають на акцію протесту під ЦВК В соцмережах почали поширювати повідомлення із закликом прийти на акцію протесту під ЦВК, щоб відстояти партію «Свобода» на виборах.

 

Свободівці скликають на акцію протесту під ЦВК

В соцмережах почали поширювати повідомлення із закликом прийти на акцію протесту під ЦВК, щоб відстояти партію «Свобода» на виборах.

 

Подаємо текст звернення:

детальніше
28.10.14
ЦВК опрацювала більше 91% бюлетенів: "Народний фронт" продовжує лідирувати "Блок Порошенка" досі на другому місці.

ЦВК опрацювала більше 91% бюлетенів: "Народний фронт" продовжує лідирувати      "Блок Порошенка" досі на другому місці.

Станом на 16:00 28 жовтня Центральна виборча комісія опрацювала 91,94% електронних протоколів дільничних виборчих комісій на позачергових парламентських виборах.  

Повідомляється, що партія "Народний фронт" продовжує перемагати з 22,19% голосів, а "Блок Петра Порошенка" наразі набирає 21,79%.

детальніше
27.10.14
Так починалася війна: Інтерв’ю з Олександром Турчиновим

В інтерв'ю виданню Цензор.НЕТ голова Верховної Ради України Олександр Турчинов розповів про те, як почав будувати незалежну від Кремля Україну після втечі Віктора Януковича

Цензор.НЕТ начал собирать интервью для написания истории войны. Одно из них - интервью с Председателем ВР - и. о. Президента и Верховным Главнокомандующим периода начала военных действий Александром Турчиновым.

детальніше
27.10.14
Теща і зять: вічний конфлікт

 Конфлікти між власною матір'ю і чоловіком змушені гасити більшість жінок. Улюблена дочка, вона ж дружина, змушена постійно перебувати між двох вогнів. Їй постійно доводиться гасити конфлікти і кидатися між ворогуючими сторонами, між мамою та чоловіком, не знаючи кого від кого і коли захищати. Протиборство між тещею і зятем існувало завжди, оскільки причина цього конфлікту в їх відносинах закладена спочатку. Теща і зять - це дві людини протилежної статі, різного віку, зі своїми звичками, уподобаннями, з різним життєвим досвідом, родом занять і поглядами на життя та його цінності. Але є тещі, які, незважаючи на всі суперечності, зуміли знайти спільну мову зі своїм зятем, а, значить, є можливість вирішити це вічний конфлікт.

детальніше
26.10.14
Громадських організацій побільшало

Реєстраційна служба Верховинського районного управління юстиції видала накази про утворення нових громадських організацій.

детальніше
24.10.14
Пам’ятна «бронза» «Бартки-медіа» (Відео)

Спортивний манеж Прикарпатського факультету Національної академії внутрішніх справ зібрав під своїм дахом журналістську спільноту області. Тут пройшов ІІ турнір пам’яті Ореста Олексишина – президента Асоціації спортивних журналістів Прикарпаття, котрий передчасно, у 2011 році, відійшов у засвіти.

Організувала захід обласна організація НСЖУ за підтримки відділення НОК в області, управління молоді та спорту ОДА, ОО СТ «Спартак» та Прикарпатського факультету НАВСУ.

детальніше
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: