Молода перспектива
05-03-2014

У Плаю блеють овечки-романівки, а вирощують їх юнаки, котрі своєю працею дають нове дихання сільському господарству

Щоб знайти скарб, треба подолати шлях, що вимірюється числом пройдених кілометрів або ж духовних пошуків. І той, і інший потрібні, аби відшукати й побачити щось особливе. Тому, простуючи гірськими дорогами, завжди надихаюся отим, що маю віднайти. Так було й цього разу. Аж ген під Кринтою, на розлогих горбах верховинського присілку Плай, немов чарівний острівець, розкинулося обійстя Параски Юріївни ГОТИЧ. І кожен мешканець цієї оази по-своєму особливий. Але зараз поведу оповідь про двох із них – Олексійка та Іванка КІМЕЙЧУКІВ.

Вони такі світло-усміхнені, що й не скажеш про нелегкі стежки їхнього дитинства. Хлопці народилися в багатодітній сім’ї, що на замагорському присілку Гофа. Спочатку вони втратили тата, а потім – маму. Коли вона помирала, то сказала Олексійкові: «Де б ти не був, Іванко завжди має бути із тобою».

Хлопці потрапили до інтернату в с.Микуличин, де їх чекали нелегкі будні. Аж поки не повернулися в рідні краї. Дочка Параски Юріївни – Наталя взяла хлопців під опіку. Шість років тому вони переступили поріг хати, що стала для них рідною. Олексій одразу зрадів, а от Іванко чомусь злякався, плакав. Та незабаром вони стали тут рідними.

  «Ви би знали, які це цікаві діти», – з любов’ю та ніжністю каже бабуся Параска, як вони її називають. «Олексійко так багато знає про ґаздівку, життя, що я дивуюся, звідки в нього стільки мудрості». Зараз хлопці вже юнаки, Олексієві – 18, Іванові – 20, і хоча, згідно закону, вони вийшли з-під опіки й мали би покинути обійстя на присілку Плай, і досі живуть тут і ґаздують. Дивлячись на цих двох юнаків, посперечаюсь будь із ким про те, що сільське господарство завмирає. Бо поки є такі молоді люди, що з такою ретельністю і любов’ю ставляться до землі й худоби, дідівська справа нікуди не зникне.

Працювати вони вміли змалечку. Після смерті мами, коли жили самі, діти тримали свиню. Вона ніяк не могла впороситися, тоді дев’ятирічний Олексій згадав, що чув від людей, як треба діставати поросята із тварини. Все закінчилося добре, і вже тоді в маленькому хлопчикові можна було побачити дбайливого ґазду.

А потім він вирішив розвести овець. Спочатку купив дві, з яких і почала розростатися отара. Тепер уже є шістнадцять. Гордістю молодого ґазди є вівці романівської породи. Вони відомі у світі як одні із найплодючіших. За один окот романівська вівцематка приносить двох-трьох ягнят, інколи може бути до семи, а за два окоти в рік – до дев’яти-тринадцяти. Також ці вівці стрижуть два рази на рік. Маса 5-місячного ягняти становить до 30 кг, дорослої вівці – до 90.

Олексій придбав двоє ягнят – баранчика та ягничку (вартують вони по тисячі за кожну), а потім ще й вівцю. За неї заплатив дві тисячі гривень. У пошуках породистих тварин допомагала Параска Юріївна. Вона неодноразово зверталася до керівників району, області, навіть до Президента про те, щоб допомогти селянам у розведенні племінної худоби. Та відповіді отримувала негативні. Тож, коли Олексій захотів придбати цю породу, вирішила йому допомогти. Романівки купили на фермі в Тростянці Снятинського району. Зараз із трьох племінних овець у Олексієвій отарі вже шість, бо в романівки вкотилося три баранчики.

Іван та Олексій мають по коневі. Разом із дідусем Василем Миколайовичем, котрий має теж два коні, фірманять. «Коли вжеребиласи кобила, Лесько запросив лишити лоша, аби витримати єго на коня. А Іванко сказав, що хоче мати свою корову», – не натішиться ґаздівською хваткою своїх хлопців Параска Юріївна. Дідусь Василь навчив Олексія кувати коні так, як давні ковалі. Каже, що учень дуже ретельний і підкує вороного не гірше досвідченого коваля.  Вдома є трактор, якого  Василь Миколайович повністю довіряє Олексієві – після закінчення відповідних курсів він вправно ним кермує.

Кінні прогулянки допомогли Іванові зміцнити своє здоров’я, адже в нього вроджений ДЦП, на щастя легка форма. Попри це хлопець займається працею на землі. Навіть того ранку, коли я завітала сюди, мої співрозмовники вже трудилися: Олексій обробляв дошки в майстерні для залубиці, Іван теж мав справи. Ці юнаки змогли не просто дати собі раду, а й віднайти свій стиль життя. 

Того ранку, коли вирушила в Плай, все довкола окутав сильний туман, серед якого довелося шукати потрібне обійстя. Та воно враз виринуло, як у казці, ще й подумала, чому одразу не помітила. Зате побачила там такий гармонійний уклад життя, немов то зовсім інша планета, де працюють і в матеріальному плані, й у сфері духу. Згадалося Шевченкове «Садок вишневий коло хати» й «Мені тринадцятий минало, я пас ягнята за селом...». І через двісті літ, слава Богу, не перервалася ниточка українського буття-господарювання і, може, колись ця благодатна земля народить ще одного Кобзаря.

____________________________________________

Ярослава Поп’юк

 

05.03.14
Духовний родовід

 Святкуючи ювілей Кобзаря, пам’ятаймо також, що 1 березня Небо подарувало нам Параску Плитку-Горицвіт. Не знаю, чи то всі генії і пророки народжуються навесні, у її перші дні? Чи то просто так сталося, що наш гуцульський геній Параска Плитка Горицвіт і наш український пророк Тарас Шевченко прийшли на цей світ майже в одночассі, незважаючи на відстань у 113 років (Параска народилася у 1927 році). У цих роздумах схиляюся до того, що, мабуть, все таки Дух творчості Тараса, пронизавши століття, засвітився зіркою у Парасчиній душі, наблизившись таким чином до нас із вами.

детальніше
04.03.14
Аваков заявив про оновлення 90% керівного складу МВС

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що звільнив 90% всіх керівних кадрів МВС. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

детальніше
04.03.14
Британський журнал The Week вийшов з обкладинкою, на якій Росія зображена ведмедем, що тікає з України

Остання обкладинка відомого британського видання присвячена подіям в Україні
Зокрема на обкладинці зображено ведмедя, в якого на спині витатуюваний серп з молотом. Звір тікає. А поруч стоять люди з жовто-блакитними прапорами. Також вони тримають прапори Євросоюзу.
Журналісти видання коментують обкладинку наступним чином: "Революція в Києві. Якою буде реакція Росії?".

детальніше
04.03.14
Беззбройні ​українські військові із гімном йдуть на російській спецназ

Українські військові на чолі з полковником Юрієм Мамчуром, командиром бригади тактичної авіації, намагаються потрапити на базу на аеродромі Бельбек

детальніше
03.03.14
Долар стрімко дешевшає на міжбанку

Долар на відкритті міжбанку сьогодні коштує 9,6000-10,1000 грн, тоді як у п'ятницю, 28 лютого, котирування становили 9,6000-10,3000 грн, повідомили дилери комерційних банків.

При цьому НБУ на ринок не виходив.

детальніше
03.03.14
Як агресія Путіна обвалює економіку Росії

Через рішення Володимира Путіна вводити війська в Україну акції російських компаній падають з неймовірною швидкістю, рубль також досягнув свого історичного мінімуну

детальніше
28.02.14
Рада висловила недовіру Нацраді з питань телебачення і радіомовлення

Верховна Рада проголосувала за проект Постанови про висловлення недовіри Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення за результатами розгляду звіту за 2013 рік

детальніше
28.02.14
Верховна Рада скасувала депутатські пільги

Верховна Рада прийняла законопроект, який скасовує низку пільг для народних депутатів

За даний законопроект проголосував 301 народний депутаті, передає кореспондент Еспресо.TV.

детальніше
28.02.14
Про революційну доцільність і поспішний парламентаризм

Передостанній день лютого не був революційним за формою, але за значенням - став одним з поворотних для країни. Вчора Україні привалило відразу два придбання. Перше - це прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. Як кажуть, хто б сумнівався? Друге - це нібито подав ознаки життя "законно обраний президент" Віктор Янукович. Є і втрати. Теж дві. Перша - довіру Майдану до Верховної Ради, до лідерів опозиції, які чомусь проголосили себе вождями революції. Друга - цілісність України.

детальніше
Обласні новини
25.06
25 червня 2017 року, о 11-00 год., на спорт-арені «Черемош» та на Співочому полі селища Верховина, відбудуться спортивні змагання та молодіжна розважальна програма з нагоди відзначення Дня Молоді, Олімпійського Дня та Дня Конституції України.

Програма свята

25.06
День митної служби України

23.06
На Прикарпатті знаходиться неймовірне озеро з абсолютно прозорою водою (фото)

 

вологість:

тиск:

вітер:

Музична Вишиванка?
Всього проголосували - 5