Безмежне коло Галиних умінь
02-07-2014

Коли її ровесники ще бавилися кубиками, Галя вже уміла вишивати і в’язати, тож у початкових класах на уроках трудового навчання вив’язала шапку, а коли після школи дітлахи бігли гратися, дівчинка йшла до музею Івана Франка, щоб послухати екскурсії, які проводив Микола Дзурак. Саме Микола Іванович та мама Василина привели Галю у музейний світ.

– Дуже любила слухати оповідки про давнє життя Гуцульщини, яких багато знав Микола Іванович, – вдячно згадує дівчина. Крізь Галину душу нерозривно пройшла ниточка минулого нашого краю, ота «правда старовіку» і сьогоднішня Гуцульщина. Дівчина не хоче, щоб знання прадідів пішли в небуття, адже вони – це ми, тому по-особливому ставиться до екскурсій із дітьми.

– На жаль, нинішнє молоде покоління мало знає про свій край і в цьому провина батьків. Тому екскурсії для дітей дещо модернізувала в екскурсію-дискусію: не лише я розповідаю, а діти ставлять питання. Ще намагаюся віднайти якомога більше народних майстрів, аби їхні уміння передати в майбутнє, – в цьому вона вбачає своє завдання. З іншої сторони Галя – дитя сучасної епохи: «Без мобільного телефону, комп’ютера та інтернету не можу уявити життя».

Крім цих новинок цивілізації, вона оволоділа ще однією – відеозйомкою. Дівчина фільмує різні масові заходи в музеї, районній бібліотеці та інші цікаві дефіляди.

 – Я – не професіонал, а любитель. Займатися цим змусило життя, адже до звітів про роботу в музеї треба було додавати відеоматеріал. Отак і народилось ще одне захоплення.

У «Горянині» Мирослава Дочинця є така файна і мудра теза-повчання: «Ніколи не клени інструменту і роботи, яку виконуєш. Бо робота – твоя доля. А долю не кленуть»... Тож, попри професійні підніжки, падіння чи ляпи, як кому подобається, обраний фах треба любити, як це робить Галина Кутащук.

– Робота дає мені крила, – і одразу сказане підтверджують вогники піднесення в її очах. Дівчина вже сім років працює у музеї, але попри те, що кожен день треба віддавати енергію і силу піл час екскурсії, вести багато паперової роботи, весь час удосконалюватися, щоб краще розповісти про самобутність краю, навіть думки про втому не закрадаються. Адже її життя і творчість присвячені тому, щоб показати світові неповторність гуцульської сутності.

Є ще така одна мудра річ: «Хочеш відпочити – зміни одне заняття на інше». І знову ця аксіома стосується Галі. Вона ніколи не байдикує. Після музею, вдома виготовляє силянки, вишиває або ж читає.

Нанизування кольорових намистин зацікавило Галю, коли опановувала фах філолога в Стефаниковому вузі. Подруга виготовляла вазони із бісеру. Галя вирішила й собі спробувати, але, за порадою мами, почала робити силянки, бо це ж наші оригінальні прикраси. І тепер замовлень у Галі – хоч відбавляй. Плюс до цього, вона ще й ікони бісером вишиває та недавно виткала із намистинок портрет Кобзаря.

– Вишиваних портретів Шевченка є багато, тож вирішила спробувати інший оригінальний спосіб. До того ж, тчу ґердани. Тепер планую таким способом створити портрети Франка та інших відомих письменників, які свого часу побували в нас.

Інтернет інтернетом, але ніяка новація не замінить старої доброї книги. Галя здебільшого читає літературу про Гуцульщину, а для душі найбільше штимує творчість Франка, Вовк, Коельйо та місцевих поетес – Тамари Савчук, Ганни Ілійчук, Василини Дутчак, Галинки Верховинки.

Аби жодна хвилина не пройшла даремно, Галя колекціонує старі гроші й марки, оформляє папки із вирізок про відомих людей, пов’язаних із Гуцульщиною.

 – Передплачую багато видань, але й на пошті (в кіоску) купую не менше. Коли пані Світлана (продавчиня у кіоску. Авт.) бачить, що йду, знає, що накуплю газет десь на 30-40 гривень, – усміхаючись, додає ще один штрих власного портрету. Зауважу, що Галя багато коштів витрачає на книги, свій архів, матеріали для силянок. Вона не розтрачує свій капітал на проминущі речі, а вкладає його в те, що житиме віками. 

Зрозуміло, найкращим подарунком для дівчини є книги. Серед презентованих найбільше гріє душу 25-томник Івана Франка, який отримала від свого вчителя Миколи Дзурака.

А тепер у Галі є ще й своя печатка – «Особиста бібліотека Галини Кутащук», яку презентувала колега, аби жодна Галина книга не загубилася. Тож прагне дівчина упорядкувати вдома кімнату для бібліотеки і власних творчих робіт. Також мріє видати фотоальбом гуцульських силянок. І зараз активно шукає ці старі прикраси. В кого вони є, дівчина або купує їх, або міняє старовіцьку на нову, виготовлену власноруч.

Останнім часом у Галі є, так-так, ще одне хобі або творчий прояв. Вона дописує на сайт verchovyna.at.ua. На інтернет-ресурсі Галя розповідає про митців краю та цікаві події.

 – Мені запропонували – от і погодилася. Але пишу, коли є натхнення, коли слова рвуться із серця на папір.

Творча душа дівчини легко ранима, та ображатися вона не вміє – перепалює негатив і відпускає наболіле. Живе за принципом: «Хто мудро мовчить, той гарно говорить». Та прагне, щоб її творчий вимір долучився до тривання нашого Гуцульського всесвіту.   

_______________________________________________

Ярослава Поп’юк

01.07.14
Російські товари в магазинах Івано-Франківщини розміщуватимуть окремо від іншої продукції

Депутати обласної ради зобов'яжуть продавців маркувати товари виробництва РФ спеціальними позначками.

російські товари будуть розміщувати на окремих полицях, а також запровадять спеціальне, добре помітне маркування на упаковках та цінниках.

Таке рішення про бойкот російським товарам прийняла Івано-Франківська облрада, передає прес-служба місцевої "Свободи".

детальніше
01.07.14
Рішення Порошенка про відновлення АТО зміцнило гривню

В обмінниках трохи подешевшали долари та євро.

Учорашнє рішення президента Петра Порошенка про відновлення антитерористичної операції на Донбасі допомогло трохи зміцнити гривню.

детальніше
27.06.14
Більшість жителів Норвегії не хочуть, щоб зимові Олімпійські ігри-2022 проводилися в Осло

За даними опитування, проти проведення Олімпіади-2022 в столиці країни висловилося 62% норвежців, повідомляє Еспресо.TV з посиланням на "Спорт-Экспресс".

24% жителів Норвегії "за" Ігри-2022, а 12% не змогли відповісти.

Раніше зимові Олімпіади проводилися в Норвегії двічі - 1952 (Осло) і 1994 (Ліллехаммер).

Як уже повідомлялося, у травні норвезька Партія прогресу, що сформувала урядову коаліцію з партією "Хьойре", на своєму з'їзді проголосувала проти продовження боротьби за Ігри-2022. 

 

детальніше
27.06.14
Україна підписала угоду про асоціацію з ЄС

Сьогодні, у п’ятницю 27 червня 2014 року, на саміті ЄС у Бельгії відбулося підписання економічної і секторальної частин угоди про асоціацію між ЄС та Україною

Угоду з українського боку підписав президент країни Петро Порошенко.

Сьогодні угоду про асоціацію з ЄС підписали також Грузія та Молдова.

детальніше
27.06.14
Радились гуцули
У  Надвірній відбулося спільне засідання ради Всеукраїнського товариства «Гуцульщина» та Асоціації органів місцевого самоврядування регіону Гуцульщини (районні ради – Верховинська, Вижницька, Коломийська, Косівська, Надвірнянська, Путильська, Рахівська; міські ради – Коломийська і Яремчанська). В його роботі брав участь голова Івано-Франківської ОДА Андрій Троценко.

 

детальніше
26.06.14
Біля посольства Росії в Празі заспівали пісню про Путіна і назвали його вбивцею

Небайдужі чехи разом з українцями пройшли ходою від будівлі чеського уряду у Празі до посольства Росії у Чехії.

Кілька десятків людей з українською символікою і плакатами з написами «Зупиніть Путіна, збережіть демократію», закликали чеську владу не бути байдужими до подій в Україні, пеередає Еспресо.TV, з посиланням на Радіо свобода.

Акцію "За вашу і нашу свободу" організували через соціальні мережі. Протягом всього часу демонстрантів супроводжувала поліція.

детальніше
23.06.14
Таланти Гуцульщини!Поезія щирої душі!Ірина Капак-Ігнатюк

 Ірина Ігнатюк-Капак - літературний справжній вибух цього року на гуцульських просторах.

Ії поезія примушує  думати, вірити, відчувати, переживати, надіятись.

 Щирі та правдиві слова пронизуть все тіло заставляють його нераз здригнутися! Сльози не скупі, не витиснуті, а справжні. Читаючи ці вірші,хочеться жити,хочеться творити добро і просто бути людиною!!! 

 

детальніше
23.06.14
Духовний оберіг для поколінь(фоторепортаж)

Серед розмаїття православних святинь Верховинщини засяяла золотими куполами ще одна новозбудована церква в селі Замагора

У красу храму вкладена душа парафіян, прихожан, адже саме вони стали ініціаторами спорудження нової церкви. Будівельні роботи розпочалися у 2010 році. Здійснювали його досвідчені майстри з села Голови під керівництвом Михайла Парижняка. На їхньому рахунку це вже дев’ятнадцята духовна споруда. Багато сил, ентузіазму і наполегливості в цю справу вклав житель села Андрій Сухарчук, якому громада довірила бути керівником і організатором будівництва. А ще допомагала щира віра в Бога

детальніше
22.06.14
ТОП-15 найкращих українських новинок за червень

Слухайте на 101 7 FM чи шукайте в інтернеті

15. Тріо S-Klass – Мамо, не плач

14. Злата Огневіч – Моя Мелодія

13. Грані – Не зі мною

12. Seen Trick feat Greeny – Не довіряй нікому

11. Тріо S-Klass – Соколята (В.Хурсенко кавер)

10. Uno-Andrea – Доле моя

09. Дзідзьо та VovaZiLvova – Павук

детальніше
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: