«Письменницька ватра» запалала на Писаному камені
31-07-2017

«Письменницьку ватру над Черемошем» творці слова запалили благодатної сонячної днини, 29 липня, високо в горах – на Писаному камені, який знаходиться на висоті 1222 метри над рівнем моря. На мальовничих скелях, звідки відкривається неймовірної краси панорама гірських хребтів і вершин – від чорногірського Попівана до величної Говерли – були у свій час і поклонялися могутнім духам гуцульських предків світочі-письменники Іван Франко, Михайло Коцюбинський, Леся Українка, Василь Стефаник, Ольга Кобилянська, Гнат Хоткевич, Осип Маковей та інші. Іван Франко, зокрема, казав: «Писаний камінь вернув мені сили й здоров’я». А Довбушеві опришки карбували бартками на Писаному камені народну пам’ять та свої імена…
Величне свято рідного українського слова – п’ятий ювілейний літературний фестиваль «Письменницька ватра над Черемошем» – розпочався у столиці Гуцульщини Верховині 28 липня. У залі засідань районної ради звучить Державний Гімн.
Україну не подолати нікому і ніколи, бо рідну землю захищають і боронять мужні, відважні і непохитні воїни – й віддають найдорожче – життя – за Новий день над Україною. Пам'ять усіх героїв, які загинули на Майдані та в боях з московським окупантом на Донбасі, вшановано хвилиною мовчання.
Літературний фестиваль проходив у пам’ятний, історичний день – Україна відзначала свято Володимира Великого та День хрещення Київської Русі. Князь Володимир не тільки сам навернувся до християнства, але й посприяв тому, що християнство стало державною релігією Київської Русі. Аудиторія присутніх приймає щирі вітання з цим величним християнським святом.
Цьогоріч «Письменницька ватра над Черемошем» має статус обласного фестивалю. Його організаторами виступили Івано-Франківська обласна державна адміністрація та обласна рада, управління культури, національностей та релігій ОДА, навчально-методичний центр культури і туризму Прикарпаття, Верховинська районна рада та райдержадміністрація, відділ культури РДА, обласна організація НСПУ, осередок Спілки письменників Верховинщини та Верховинське районне товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка. 
Літературний фестиваль народився у щасливу мить, гарного літнього дня 13 липня 2013 року, бо відтоді щороку збирає на Верховинщині письменників з Прикарпаття та всієї України. Першу письменницьку ватру над Черемошем запалили творці слова у знаній на весь світ Франковій Криворівні, яку етнограф і фольклорист Володимир Гнатюк назвав «Українськими Афінами». 
Кожна нова зустріч – у липні 2014-го, у грудні 2015-го, у жовтні 2016-го – була неповторною, насиченою. Знайомство письменників з Гуцульським краєм, зустрічі поважних гостей зі столиці України та Прикарпаття з горянами, мандрівки горами. Щоразу бібліотеки та навчальні заклади збагачувалися новими книгами, люди отримували духовну наснагу від спілкування з літераторами, майстрами слова. 
На урочистості та творчу зустріч у День хрещення Київської Русі та свято Володимира Великого завітали на Верховинщину відомі в Україні, на Прикарпатті та Гуцульщині письменники, поети, літературознавці. Святкова зала щирими аплодисментами зустрічає майстрів слова: відомий в Україні письменник, есеїст, український літературний критик, голова Івано-Франківської обласної організації Національної Спілки письменників України, заслужений працівник культури України Євген Баран; письменник, поет, журналіст, головний редактор Всеукраїнського літературно-художнього і громадсько-політичного журналу "Перевал", член Правління і секретар Національної спілки письменників України, заслужений працівник культури України Ярослав Ткачівський; письменник, історик, краєзнавець, член Національної Спілки письменників України Василь Бабій; письменник, публіцист, член Національної Спілки письменників України Михайло Василенко; поет, літературний редактор Всеукраїнського літературно-художнього і громадсько-політичного журналу «Перевал», член Національної Спілки письменників України Іван Гаврилович; прозаїк, поетеса, член Національної Спілки письменників України Лариса Колесник; поет, прозаїк, краєзнавець, член Національної Спілки письменників України Роман Киселюк; поет, член Національної Спілки письменників України Олександр Букатюк; поет, член Національної Спілки письменників України Орест Князький; поет, який пише мовою гуцульських предків, – Василь Зеленчук; поет, письменник, член Національної Спілки письменників України, який також пише мовою гуцульських предків Василь Шкурган. 
На зустріч з літераторами прибули керівники району: голова районної ради Іван Шкіндюк, голова райдержадміністрації Олег Лютий, творча інтелігенція краю, депутати та працівники районної ради і райдержадміністрації, освіти, культури, зокрема директори Будинків культури та клубів, завідувачі бібліотек, музейні працівники, керівники та працівники установ й організацій, громадськість Верховинщини. 
Літфест «Письменницька ватра над Черемошем», літераторів та творчу інтелігенцію Верховинщини й усіх присутніх на святі урочисто привітали голова районної ради Іван Шкіндюк та голова райдержадміністрації Олег лютий. Очільники району побажали письменникам нових книжок, нових літературних творів, які б сприяли духовному розвитку нації, вихованню молодого покоління українців, яким продовжувати будівничу справу незалежної України. Керівники району вручили письменнику, літературному критику, голові Івано-Франківської обласної організації Національної Спілки письменників України, заслуженому працівнику культури України Євгену Барану та письменнику, поету, члену Правління та секретарю Національної Спілки письменників України, заслуженому працівнику культури України Ярославу Ткачівському Подяки районної ради та райдержадміністрації за активну письменницьку працю та співпрацю обласної організації НСПУ та Національної Спілки письменників України з районною радою і райдержадміністрацією з питань поступу літературного процесу на Верховинщині, вагомий особистий вклад у збереженні та розвитку автентичної культури Гуцульщини і Прикарпаття та з нагоди п’ятого ювілейного обласного літературного фестивалю «Письменницька ватра над Черемошем».
Поважний літературний форум вітали письменники: очільник обласної організації НСПУ Євген Баран та член Правління, секретар Національної Спілки письменників України Ярослав Ткачівський. За активну участь в організації та проведенні літературного фестивалю «Письменницька ватра над Черемошем» та з нагоди відзначення його п’ятої річниці з часу заснування вручено Грамоти обласної організації НСПУ науковому працівникові іторико-краєзнавчого музею Гуцульщини в селищі Верховина Галині Кутащук, директору Верховинської ЦБС, відповідальному секретареві районного Товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка Ганні Валігурській та завідувачу літературно-меморіального музею Івана Франка в с. Криворівня Ганні Луцюк. Національна Спілка письменників України нагородила керівників району Івана Шкіндюка та Олега Лютого Подякою за сприяння у проведенні літературних фестивалів «Письменницька ватра над Черемошем». Грамотами за активну участь у заснуванні, організації та проведенні літературного фестивалю «Письменницька ватра над Черемошем» Національна Спілка письменників України відзначила Євгена Барана, Василя Нагірняка та Василя Бабія.
«Письменницьку ватру над Черемошем» привітали: директор Навчально-методичного центру культури і туризму Прикарпаття Світлана Панько, голова Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, директор обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Михайло Косило та директор Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Івана Франка Людмила Бабій. 
Після творці слова – учасники фестивалю поринули у літературний світ і розповіли про свої книги, творчу працю з рідним українським словом, поділитися думками про літературний процес, творчі плани на майбутнє, запропонувати аудиторії поезії та уривки з власних прозових творів. Усі разом пригорнулися серцем і душею до рідного українського слова, до культури української і правічного гуцульського народу. Хай промовлені під час літературного фестивалю щирі слова, усі випущені у світ світлі думки знаходять відгомін у кожній душі і будуть для нас очищувальним вогнем.
Маємо велику надію на те, що літфест «Письменницька ватра над Черемошем» запалає нарік, і на наступні роки, її підхопить нове покоління літераторів, бо наше Господнє, Шевченкове слово має жити повік у власній хаті – у незалежній Україні, а ми усі разом маємо нарешті узятися за руки красно і возвести на предковічній українській землі Самостійну, Соборну Українську Україну.
На такій оптимістичній ноті завершилися урочистості та творча зустріч письменників у Верховині. А літературні заходи в рамках літературного фестивалю продовжилися. Незабутні зустрічі майстрів слова з творчою інтелігенцією, краю, освітянами, просвітянами, працівниками культури та громадськістю Верховинщини відбулися у Криворівні, Буківці, літературно-меморіальному музеї Івана Франка, звідкіля і запломеніла у широкий світ перша «Письменницька ватра» та заполонила Гуцульщину, прикарпатські терени і Україну рідним Шевченковим словом та автентикою незабутніх предків.
А далі літераторів зачаровував і дивував Писаний камінь, де у дев’ятьох Довбушевих криницях предковічного язичницького капища святиться минувшиною жива вода, що віддає Богові сонцю Дажбогу зачаровану духами предків магію Карпатських гір. На кам’яних глибах помережані таїнством минулого більше тридцяти символічних малюнків-петрогліфів.
 
… А біля підніжжя Писаного каменя палає благодатними пломенями душі і серця літераторів жива письменницька ватра, яка кличе нарік усю письменницьку родину на шостий всеукраїнський літературний фестиваль до столиці Гуцульщини – Верховини.
Василь Нагірняк.

31.07.17
У Кривопіллі та Зеленому реорганізували місцеві школи

Днями, Верховинська районна рада на своїй черговій сесії прийняла рішення "Про реорганізацію Кривопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Верховинської районної ради Івано-Франківської області" і "Про реорганізацію Зеленської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Верховинської районної ради Івано-Франківської області".
 
детальніше
27.07.17
Земляк Михайло, творить історію!

Сноуборд – спосіб життя
Михайло Харук – майбутній олімпієць
Верховинщину без перебільшення називають колискою спортсменів 
із зимових видів спорту. Тут активно розвивається гірськолижний спорт, стрибки на лижах із трампліну, в останні десять років популярності набув ще один екстремальний вид спорту 
детальніше
27.07.17
Василь Ілюк (Гурдуз): «Музика не терпить фальші»

Відомий і шанований             на Гуцульщині талановитий музикант Василь Ілюк, котрого Моґур вважав своїм найкращим учнем, у ці літні липневі дні святкує свій       70-річний ювілей
 
Любов до музики і до скрипки у нього ще з дитячих, дошкільних років. Перший скрипаль, мелодії і рухи котрого хотілося наслідувати, то був Кермощук із Замагори. «Той чоловік любив приходити з скрипкою на забави і грати. Мені було десь чотири-п’ять років, коли я з великим зацікавленням спостерігав за ним і його грою. Тоді я з дошки вирізав фігуру скрипки, з прутика зробив смичок. Моя баба Марусєчка кожухи шила, то я брав у неї ниток, так аби вна ни виділа, силєв струни на фігуру скрипки, «кобилку» (підставку) робив. На прут – мій смичок – силєв шерсть. І «грав», насвистуючи різні мелодії, бо така скрипка, звісно, що ніяких звуків не видавала. Баба до цего придивиласи і запитала Кермощука, чи ни має старої скрипки, щоби дав мені. І він дав стареньку скрипку, шо ледве держєласи купи, тай я вже «пилив» у ню тай насвистував. Але свистати вже треба було менше, бо тут уже був звук». 
 
детальніше
12.07.17
На Коломийщині відбудеться гуцульський фестиваль

З 11 до 13 серпня наш край прийматиме традиційний 24-ий Міжнародний фестиваль автентичної гуцульської культури.
 
До свята активно готуються вже кілька місяців. Наразі триває обговорення організаційних і технічних питань. Також радяться щодо мистецької програми.детальніше
12.07.17
Сьогодні в Україні розпочалася вступна кампанія у ВНЗ

Сьогодні, 12 липня, розпочалась вступна кампанія. Із цього дня вищі навчальні заклади України починають приймати від абітурієнтів документи для вступу в електронній та паперовій формах.
Вступники можуть подати до дев’яти заяв на місця державного та регіонального замовлення не більше ніж з чотирьох спеціальностей. Подання заяв на навчання за контрактом не обмежується, інформує osvita.ua.
детальніше
12.07.17
Сьогодні верховинці відзначають свято Петра і Павла

12 липня - День апостолів Петра і Павла або Петрів день — християнське свято на честь апостолів Петра та Павла. 
В цей день закінчується "Петрівка", або Петрів піст. Після 12 липня починається сезон весіль.

 
детальніше
11.07.17
Гуцульський показ моди

Приїздіть до Верховини — вже вкотре тут проходитиме народне гуцульське дійство "Полонинське літо - 2017"
Фестиваль "Полонинське літо - 2017" запрошує на феєричний перший за історію заходу ексклюзивний показ шоу гуцульської моди.

детальніше
11.07.17
Посвідчення водіїв доведеться поновлювати кожні 5 років.

Посвідчення водіїв доведеться поновлювати кожні 5 років. Однак, не всім. Вже до кінця року за умовами Угоди про асоціацію з ЄС Україна має адаптувати формат водійського посвідчення до європейського зразка. МВС наполягає, що це має бути пластикова картка з електронним чіпом.

детальніше
09.07.17
СПОКІЙНИЙ ДРУЖОК І СПАНТЕЛИЧЕНИЙ ДЖОН

Призери фотоконкурсу отримали дипломи і грошові премії
За результатами голосування, як газета вже писала, перемогу у фотоконкурсі здобули собаки Дружок (власниця Марія Михайлюк, с. Стебні) і Тіффані (власниця Людмила Харук з Верховини) та кіт Джон криворівнянки Христини Савіцької. У номінації «За волю до перемоги» вікторію святкувала кобила Лиса із Зеленого.
детальніше
Обласні новини
13.10
Хай щастить

10.10
Всесвітній день психічного здоров'я

09.10
День Святого Апостола і Євангеліста Іоанна Богослова

вологість:

тиск:

вітер: