Цьогоріч особливого змісту Дню селища надало Свято гуцульської убирі.
04-09-2017

Цьогоріч особливого змісту Дню селища надало Свято гуцульської убирі. З нагоди святкування 593-ої річниці з часу першої письмової згадки про Верховину у Гуцульській столиці відбувся ще й перший фестиваль пошанівку нашого автентичного одягу. Тому так багато верховинців і гостей Верховини, які приїхали із сіл району, одяглися в той день по-гуцульськи. І діточок своїх одягли. 
 
Спочатку вишиванками розквітала церква
Ще з самого ранку, прийшовши на Богослужіння, можна було спостерігати, як церква Успіння Пресвятої Богородиці, яка в цей день відзначає храмове свято, розквітала вишиванками. Чим більше ставало людей у церкві, тим яскравішою ставала неповторна картина, яка, наче з пазлів, складалася з різноманітних, один від одного кращих, вишитих узорів на сорочках, платтях і кептарях. Усі ці люди, разом з настоятелем храму Юрієм Стефлюком та іншими священиками, які прийшли того дня розділити разом з верховинцями духовну радість, молилися за Верховину та її мешканців, за край наш Гуцульський, за мир в Україні.  
Адже у цьому храмі, як наголосив о. Юрій, молилися за Україну з самого початку його заснування, відколи розпочалася війна на Сході – моляться за мир в нашій країні та повернення додому живими і неушкодженими всіх українських синів. Навіть у радянські часи на тому місці, де нині знаходиться храм, не одне покоління юних верховинців зі своїми наставниками – учителями біології та інших природничих дисциплін працювали у шкільному саду, вкладаючи у посіяні зернини любов свого серця, наче вирощуючи таким чином світле майбутнє нашого селища. Нині тут теж засівають зерна, але вже у душі людей. 
На завершення святкового Богослужіння всі мали можливість поклонитися чудотворному образу Юрія Переможця. Як сказав верховинський декан УПЦ КП Дмитро Михавків, ця ікона побувала у «найгарячіших» місцях Східної України. Всі кошти, зібрані завдяки мандрівці цієї ікони Україною, буде відправлено потерпілим у війні на Сході. 
Акафист Успінню Пресвятої Богородиці та велелюдний молебень біля хреста на церковному подвір’ї і водосвяття стали завершальним акордом щирої молитви, яка багатьма світлими променями проникала у Небеса з кожного серця. 

 

З кожним днем Верховина стає все кращою
А тим часом оживало Співоче поле, закликаючи до себе звучанням гуцульських мелодій усіх, хто виходив з церковної брами. Жвава торгівля гуцульськими сувенірами, старовинними речами, сирними кониками, солодощами, шашликом і різними напоями свідчила про те, що свято з нагоди Дня селища набуває обертів. І ось ведучі Іван Гречук та Марія Ляцька оголошують про його початок і запрошують о. Юрія Стефлюка благословити це дійство. Священик у молитві закликає Боже благословення не тільки на верховинців, а на всіх українців, просить Пресвяту Богородицю, аби благословила і захистила тих, хто стоїть на сторожі нашого миру і спокою. Дякує Богові, що дав нам силу і волю відновлювати те, що певний час ми не зовсім шанували. Але були люди, завдяки яким це все таки збереглося. «Господь завжди знаходить таких людей. І сьогодні Він знайшов усіх нас». Священик Юрій Стефлюк подякував організаторам свята – керівникам районної і селищної рад та РДА за те, що вони самі люблять усе рідне, гуцульське і пропагують це. «Тож хай Господь благословить усі ваші творчі задуми і допоможе належно виконати усі зобов’язання, які ви взяли на себе. Хай благословить усіх, хто одягається у вишиванку і стає на молитву. Хай благословить кожну гуцульську і українську християнську родину, дарує радість і духовне піднесення». 
А тоді верховинців та гостей привітав селищний голова Василь Мицканюк. «Сьогодні Верховина – це край туризму. Вона розвивається і з кожним днем стає все кращою завдяки талановитим, трудолюбивим, чуйним і чесним людям, які тут живуть і працюють. Спільно з депутатським корпусом, виконавчим апаратом, а також керівниками району нам вдається крок за кроком робити хоч якусь невеличку частинку для того, аби Верховина виглядала по-європейськи, аби вона приваблювала гостей, аби до нас їхали з усіх куточків України, а також із-за меж нашої держави. У зв’язку з мізерним фінансуванням не все вдається нам. Але на сьогоднішній день, слава Богу, робимо тротуари, асфальтуємо дорогу, проводимо воду, продовжуємо здійснювати освітлення вулиць та працюємо в багатьох інших напрямках. 
Окрім свята гуцульської убирі, сьогодні ми проводимо конкурс на кращу співанку про Верховину, будемо слухати авторські вірші про Верховину і серед кращих визначатимемо найкращих. Селищна рада виділила відповідні кошти для нагородження переможців цієї конкурсної програми. Це наш початок. Але з кожним роком ми будемо розширювати програму свята». Василь Мицканюк запросив усіх до співпраці – разом будувати наш спільний дім – гарну Верховину – славну Гуцульську столицю та вручив деяким верховинцям грамоти за вагомий внесок у розбудову територіальної громади селища Верховина. 
Ведучі зачитали привітання, яке надійшло на адресу верховинців від голови Асоціації міст України Віталія Кличка, та запросили до слова голову районної ради Івана Шкіндюка, котрий побажав кожному серцю чистоти Діви Марії та бути дітьми Божими. І продовжив: «Я хочу, щоб наша Верховинщина процвітала. Щоб вона була чарівна, гарна і неповторна. Щоб у столиці Гуцульського краю жили щасливі, успішні і радісні люди. У Петра Шекерика-Доникового написано, що поки гуцул буде ходити у постолах, доти він буде господарем наших гір. І справді, у нашому одязі, у наших сорочці, кожусі, крисані закладені всі кольори веселки, закладена вся гармонія нашого світу. Бо тільки в гуцульській вишивці гармонійно все розкладено. Тому цінуймо і поважаймо це, і вчімо своїх дітей, щоб вони любили рідний край. Чомусь ми саме тут народилися і тут живемо. Думаю, що для того, аби прославляти і любити цей край. Впевнений, що ліпше за нас ніхто цього не зробить. Верховино, зі святом!». Від імені районної ради Іван Шкіндюк теж вручив грамоти. 
А тоді усіх присутніх вітав із одним із найбільших християнських свят, Днем селища та святом гуцульського автентичного одягу голова РДА Олег Лютий. «Це справді дуже радісне і світле свято. У храмах Верховинщини відбулися святкові Богослужіння, але у мешканців Верховини – подвійне свято. Ми маємо можливість спостерігати, як розквітає, наскільки привабливішою і зручнішою для проживання стає Верховина. За це велика подяка усім мешканцям селища, селищному голові і депутатам. Без вашої підтримки ми би не змогли і сьогоднішній конкурс провести, сподіваємося, що він буде вдалим. Адже це не є данина моді, це – душа нашого Гуцульського краю, душа кожного ґазди і кожної ґаздині; душа, яка вміє сумувати і радіти, ненавидіти і кохати...». 
Олег Валерійович побажав усім щастя і здоров’я, святу – перерости у Міжнародний фестиваль, Верховині – процвітання та опіки Матері Божої. І вручив грамоти від районної державної адміністрації. Селищного голову Василя Мицканюка нагородили спільною грамотою районної ради та адміністрації. 
 
У кептарику було навіть немовлятко
Перед тим, як перейти до початку конкурсної програми, капела троїстих музик «Перевал» під керівництвом Руслана Тупилюка подарувала учасникам та гостям свята композиції «Карпатські настрої» та «Грають цимбали». 
...І ось незабутня, хвилююча душу неповторна мить початку конкурсної програми. Іван та Марія Жикаляки із села Голови зі своїми трьома синочками як вийшли на сцену та імпровізований подіум, одразу стало зрозуміло, що свято вдалося. Вони так добре задали йому тональність! Гідною поставою ґазди і батька, чарівністю ґаздині і мами... Простотою і величністю водночас. А три їхні синочки – то, взагалі, були неперевершеними у своїй красі і щирості. Ось така вона – справжня гуцульська сім’я! Ось така вона – надія на продовження роду гуцульського і впевненість у збереженні його традицій. 
Наступний вихід учасників конкурсу був не менш вражаючим. Майстриня із виготовлення гуцульських кептарів Марія Досяк з чоловіком Василем, двома донечками і маленьким синочком на руках та її батьки Іван і Марія Зеленчуки вийшли на сцену вже не просто сім’єю, а цілою родиною. І що найважливіше – у кептарику було навіть немовлятко. 
 
Колоритно виглядала і сім’я Руслана та Галини Тупилюків з Верховини, Івана та Марії Максим’юків з Чорної Річки, Василя і Параски Романюків з Топільчого, Василя і Ганни Кирильчуків з Верховини. А також у цій номінації брали участь мама з невісткою – дві Василини Галамасюк з Бережниці. 
Членам журі одразу стало зрозуміло, що визначити переможців у цій номінації буде непросто. 
Гуцульську убирю гуцула демонстрували Василь Максим’юк з Красника, Володимир Федорчук з Яблуниці, Василь Гараджук з верховинського присілку Плай та сільські голови Бистреця і Красника Микола Хімчак і Віталій Мартищук. А серед жінок більше виявилося охочих пройтися імпровізованим подіумом і покрасуватися у своїй чудовій гуцульській убирі. Молоді, але, як кажуть у народі, по-давному завиті гуцулки Любов Тонюк з Верховини та Олеся Спінзак з Красника, а також відома вишивальниця Василина Янушевська із Зеленого, Ольга Дроняк з Яблуниці, Ольга Фиркаляк з Верховини, Параска Мартищук із Замагори та Марія Максим’юк з Явірника, котра хоч і не була у традиційному гуцульському одязі, але продемонструвала дуже красивий, власноруч вишитий «у соняшники» наряд. Вдруге, але вже поодинці виходили на сцену і дві Василини Галамасюк, котрі вирішили взяти участь і в цій номінації. 
У номінації «Автентична убиря гуцулика» (хлопчика до 14 років) взяв участь тільки Денисик Зузяк з Верховини. Автентичну убирю гуцулочки (дівчинки до 14 років) продемонстрували дві сестрички Христинка і Софійка Ілюки із села Віпче. У номінації «Автентична убиря Книзя і Книгині» теж не було конкуренції. Але мені здається, що якби навіть було і більше учасників конкурсу у цій номінації, то перемогу все одно здобули би Денисик Зузяк та Євгенійка Досяк. Незважаючи на свій вік, вони так увійшли у роль Книзя і Книгині, що несподівано для всіх навіть поцілувалися на сцені. А ведуча напророкувала їм спільну долю. Усе можливо!
Завершувалась конкурсна програма номінацією «Автентична старовіцька убиря», яку демонстрували Оксана Сусяк з Верховини та Володимир Сінітович із сином Романом з Красноїлля. 
А тоді змагалися між собою митці у трьох таких номінаціях: краще виконання пісні про Верховину; краще виконання гуцульської співанки про наше селище та кращий авторський вірш про столицю Гуцульщини. Свої пісні про Верховину запропонували глядачам: вокально-інструментальний ансамбль «Горицвіт», поет-пісняр і виконавець своїх творів Орест Князький (акомпанував Василь Гілюк) з Білоберізки, Олеся Якіб’юк з Криворівні та Ігор Недоходюк з Черемошної. Гуцульські співанки про Верховину виконували Василь і Параска Романюки з Топільчого під акомпанемент свого сина Василя, Параска Мартищук із Замагори та Василь Гараджук із присілку Плай. Також змагались між собою поети Марія Максим’юк з Явірника, Василь Гаврищук із села Голови і Тамара Савчук з Верховини. 
Журі тривалий час визначалося, кому ж віддати Диплом переможця та грошову премію. У номінації «Автентична убиря гуцульської сім’ї» це було зробити найважче, бо як мінімум три сім’ї: Жикаляків, Зеленчуків-Досяків і Тупилюків заслуговували однаково високої оцінки. Навіть незважаючи на те, що критерії оцінювання були досить високими. Брали до уваги і автентичність убирі, кількість елементів із повного набору гуцульського одягу, колоритність та орнаментика убирі, наявність доповнюючих компонентів: бартки, тобівки, череса, силінки, зґарди, намиста. 
І в результаті Дипломи переможців отримали: сім’я Тупилюків з Верховини; у номінації «Краща автентична убиря Гуцула» переміг, звісно, Василь Максим’юк з Красника, котрого здавна уважають обличчям Гуцульщини; сучасною «Парижанкою Карпат» стала Любов Тонюк з Верховини; у номінації «Автентична старовіцька убиря» перемогла шанувальниця гуцульської старовіччини Оксана Сусяк, хоча й Сінітовичі з Красноїлля майже ні в чому не поступалися. Тому, під час проведення наступного свята гуцульської убирі треба буде це взяти до уваги і вручати дипломи ІІ і ІІІ ст., заохочуючи таким чином ще більше коло людей до участі у цьому чудовому дійстві. 
У номінації «Краща убиря Гуцулика» диплом переможця, звісно, віддали Денисові Зузяку, «Гуцулочки» – сестричкам Христинці і Софійці Ілюкам. А незабутніми Книзем і Книгинею стали Денис Зузяк та Євгенійка Досяк. 
У мистецькому конкурсі переможцями стали: Марія Максим’юк із Явірника (поезія «Гірські чари»), Василь і Параска Романюки з Топільчого (гуцульські співанки та уміння игокати), вокально-інструментальний ансамбль «Горицвіт» під керівництвом Марії Ілійчук (краще виконання пісні про Верховину). 
Всіх інших учасників конкурсу відзначили Подяками РДА, районної та селищної рад. А громадська організація «Патріоти Гуцульщини» вручила премії: родині Зеленчуків-Досяків та сім’ї Жикаляків, Володимиру Федорчаку, Олесі Спінзак, Володимиру і Роману Сінітовичам та іншим, хто у відповідних номінаціях зайняли друге і третє місця. 
 
 
Свято автентичної гуцульської убирі, що вперше відбулося у Верховині, обнадійливо засвідчило про добре майбутнє нашого краю. 
Допоможи нам, Боже! 
Людмила Зузяк
 

04.09.17
Відома франківчанка Тіна Кароль презентувала помаду зі своїм ім'ям (фото)

Співачка родом з Прикарпаття Тіна Кароль нарешті представила червону помаду зі своїм ім'ям. 

Продукт вона продаватиме лише на власних концертах. Тіна особисто брала участь на всіх стадіях розробки помади: від вибору правильного червоного відтінку і аромату до дизайну флакона і упаковки, інформує ТаблоІД


 

детальніше
04.09.17
На Прикарпатті оголосили штормове попередження

В зв’язку з сильними, місцями дуже сильними опадами, впродовж 4-5 вересня на ріках області очікуються підйоми рівнів води на 0,5 -1,5 м., в окремих ділянках до 2,0 м. над рівнями станом на 01.09.2017, при цьому можливе формування значного місцевого та схилового стоку, в гірських районах існує загроза сходу селів, повідомили в ДСНС області.

Протягом доби 4 вересня по області та місту очікується сильний дощ, гроза, посилення вітру 15-20м/с.

детальніше
01.09.17
Радіо "Гуцульська столиця" вітає усіх з 1 Вересня!

  Цього дня у школах традиційно проходять урочисті лінійки з нагоди початку навчального року.У вищих навчальних закладах лінійки або відсутні, або ж проводяться тільки для першого курсу.Школи також проводять для першокласників перший святковий урок, який щороку має різні теми.Крім того, прийнято вітати один одного зі святом знань та дарувати квіти вчителям.

детальніше
01.09.17
Замість святкування страйк - або як відзначають День знань в селі Ільці.

У селі Ільці  громада протестує проти повернення на роботу колишнього директора школи, та її мами - вчительки географії.

Йдеться про Любов Шкрібляк, яку у 2010-му році призначили директором потужної Ільцівської школи. Директором вона пробула три роки. Звільнилась за власним бажанням під час Революції Гідності у 2014 році.
 
Зараз через судові рішення екс-директорка  хоче повернутися на раніше займану посаду. Мовляв, її звільнення у 2014-му році відбулось з порушеннями. Про це пишуть Версії з посиланням на ТРК “РАІ”.
детальніше
31.08.17
Презентації району бути

Верховина - серце  Гуцульщини, в якому серед мальовничої природи  до сьогоднішнього дня зберігаються традиції та ремесла  предків. Земля - на високих полонинах якої з молока, наповненого цілющими силами альпійських трав, руками працьовитих  гуцулів виготовляються молочні продукти  високого ґатунку. Край, який щороку приймає все більшу кількість туристів не тільки  зрізних  куточків України, а й з зарубіжжя.

детальніше
31.08.17
Відомий оператор мобільного зв'язку суттєво підвищив тарифи

 

 Як повідомдяє прес-служба компанії, абоненти окремих тарифних планів "Київстар" будуть автоматично переведені на нові тарифи, але вже з більш високою абонентською платою.

Підвищення залежить від конкретного тарифу абонента і в середньому складе близько 30-50%.
 
 
детальніше
30.08.17
На Прикарпатті деякі медпрацівники досі чекають зарплати за червень

  Гроші на виплати заробітньої плати спрямовують з перевиконання бюджетів. Додатково понад обсяг медсубвенції вже було спрямовано 67 млн грн. За даними Департаменту незабезпеченість наразі складає 200 млн грн.

детальніше
30.08.17
Серпнева районна науково - практична конференція педагогічних працівників

Традиційно старт кожному новому навчальному року дають серпневі зустрічі освітян району. Районна науково – практична конференція освітян – це щорічна зустріч педагогів, яка в урочистій формі підсумовує пророблену роботу за минулий навчальний і окреслює пріоритетні завдання на наступний період.

детальніше
29.08.17
Звертання до справжніх патріотів України!

Коли кожен з нас усвідомить свою значимість для країни, суспільства, громади та сім'ї ми зможемо зробити суттєвий крок для зміцнення та процвітання нашої держави, а відповідно покращення рівня життя кожного українця.

 

детальніше
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: