Розмова із татом
26-05-2014


 

Музей і музика неперевершеного гуцульського митця-віртуоза Романа Кумлика продовжують жити у втіленні дочки Наталії

У бабусиному фартусі та капцях, прабабусиній попружці, яка передається у спадок від матері до дочки, з батьковими рисами та сонячним серцем зустрічає туристів новий екскурсовод музею етнографії, побуту та народних інструментів Романа Кумлика.

 У тринадцять років вона сказала, що більше не візьме до рук скрипку, а зараз наполегливо розучує все нові і нові мелодії на скрипці, цимбалах, дримбі, сопілці, волинці, телинці, лірі, на зозулі (кукарині). Наталія ГУЗАК – лікар за фахом, повернувшись до музики, довершує творчість тата, не даючи перерватися отій витонченій мистецькій ниточці. Побувавши на екскурсії-спогаді, екскурсії безмежної доньчиної любові та невидимого зв’язку найрідніших сердець, зрозуміла: ніхто інший не зміг би цього зробити – не дати вмерти музеєві, що є візитівкою Гуцульщини.

Тут, як і раніше, розповіді про побут гуцулів, які мережить гра на різних інструментах, співанки – і все подається із тонким гумором Кумлика. Вона, коли жартує, навіть усміхається, як тато. От тільки екскурсія починається по-іншому – Наталія розповідає про батька, котрий відійшов у інші світи, а перед тим виклав у музеї усі свої нагороди, чого досі не робив. «Так, аби ти потім не шукала», – відповів дочці, наче передчуваючи, що покине цей світ і що саме Наталя продовжить його справу.  

 «У наших хлопців сила в руці, а в жінок – у язиці», – каже екскурсовод, розповідаючи туристам про важку роботу гуцулів у лісі. Далі – вишивки, гуцульські кожухи, хустки і те, як їх намотувати, а потім – мелодія: перша – до співання, на квадратній скрипці, далі – на інших, що є в музеї.

«У шість років тато навчив мене басувати, потім – на цимбалі. Знала першу, другу, третю до співання», – згадує Наталія про перші доторки до музичного мистецтва. А потім була музична школа і відчуття, що музики забагато, і був протест та розлука зі скрипкою, яку знову взяла до рук після татової смерті.

Спочатку інструмент не піддавався. Плакала, але поступово згадувала вивчене в музшколі, допомагав і допомагає друг тата і музикант Іван Іванович Семенюк: учить нових мелодій на скрипці, гри на сопілці, яка одразу не піддавалася. На очах Наталі з’явилися сльози, вона підійшла до портрету тата й мовила: «Невже, тату, я така бездарна?», – а потім узяла до рук сопілку і їй підкорилася ота капризна нота «ля». Тепер вона вже награє чотири мелодії на сопілці. З кожним днем Наталя вдосконалюється у грі на різних інструментах і відчуває – у всьому допомагає тато.

«Сумнівів, що музей має жити, не було. Коли почали приходити туристи, приснився сон, де тато мовив: «Я – живий». Як минуло сорок днів  його смерті зателефонував чоловік, котрий хотів завітати до музею. На тій першій екскурсії Наталю душили сльози. Тепер, коли біль ледь-ледь утамувався, трохи легше. Робота в музеї для неї – то спілкування із татом: «Він завжди зі мною».

«Які би люди не прийшли, треба бути завжди в гуморі, уміти зарядити їх позитивною енергетикою. Бо, інколи, туристи, обійшовши всі музеї, приходять стомлені, наче йдуть на каторгу, а не на відпочинок, і треба підняти їм настрій, здивувати», – ділиться набутим досвідом молодий екскурсовод. Відвідувачі музею кажуть, що Наталі це вдається.

Не буду голослівною, а наведу слова Ганни Паньків, котра днями привела на екскурсію до музею групу туристів із Берліну. «З усмішкою в очах, гарному гуцульському одязі, на порозі нас зустрічала Наталія. Півторагодинна екскурсія в музеї та розповідь дочки про батька, експонати, її гра на музичних інструментах уразили групу. Під кінець відвідувачі змогли побачити на великому екрані та почути гуцульські музичні твори у виконанні капели «Черемош», запис був зроблений незадовго до відходу маестро в інші світи.

Згас екран, довга мовчанка глядачів та сум у серці від почуття великої втрати… Та тільки вологі очі Наталії, її велике бажання продовжити справу батька, дають зрозуміти, що Роман Петрович поруч, ніби своєю рукою підтримує її і, водночас, задоволено усміхається, що 30 років праці не пропали даремно».     

Вона торкається до кожного інструмента ніжно, так, ніби пестить маленьку дитину. Татові сорочки, перша в житті сопілка, яку колись при народженні дарували кожному хлопчикові, зозуля, виготовлена ще за Австрії, яку виорали в городі опікунів Романа Петровича, а він її знову оживив, цікаві й пізнавальні історії з життя родини, давніх звичаїв, про які навіть я, гуцулка, не знала, картини – усе це, немов пелюстки, складає єдине цвітіння Наталчиної праці в музеї.

«Тепер я маю улюблену справу, крім роботи. Завжди мріяла мати хобі», – каже молода жінка. А мені здається, що народжується щось більше, ніж хобі, що Наталчина праця в музеї, яка інколи триває і цілий день – нова віха не тільки в її житті, а й у сьогоденні Гуцульщини. Вона мріє зіграти з «татовими хлопцями» – музикантами капели «Черемош», видати книжку його співанок і щоб маленький синочок Олежик, який щораз більше нагадує дідуся, теж торкнувся музичного мистецтва.

 Для мене то була не лише неперевершена екскурсія, яка не йде у порівняння з іншими, то був духовний катарсис – очищення доччиною і татовою любов’ю, невидимим, але таким міцним зв’язком мистецьких душ. Сюди варто йти відкривати не лише етнографічно-музичний світ Гуцульщини, а й іти назустріч сокровенному, такому, що не передаси  словами, бо це тільки можна відчути серцем.


 

Ярослава Попюк

26.05.14
Подряпини для водія і «косметичний» ремонт для його авто

Днями на присілку Крива, що в Кривополі, водій автомобіля марки «Форт» не впорався із керуванням і ледь не злетів у річку. Якби не велике каміння, яке й зупинило авто не давши йому перекинутись, то наслідки могли б бути набагато гірші. Водієм виявився житель сусідньої області, який, на щастя, не зазнав травм і все обійшлося лише подряпинами.

детальніше
22.05.14
Zоряна презентувала чуттєвий кліп «Дихаю тобою» (відео)

Нещодавно Zоряна презентувала новий кліп «Дихаю тобою» на одному з музичних телеканалів. Зважаючи на те, що всі попередні роботи співачки були драйвовими та енергійними, ця робота відрізняється своєю ліричністю, чуттєвістю та зміною образу Zоряни.

Пристрасть, ніжність, кохання, спогади — все це відображається в очах дівчини, яка буквально «дихає» таким гарним почуттям як кохання.

детальніше
22.05.14
Вибори 2014. Опитування на Верховинщині

 Кореспонденти радіо 101,7 FM «Вісті Верховини» починаючи із 17 травня по 22 травня цього року проводили опитування жителів району щодо голосування на виборах Президента в неділю 25 травня. Опитування проходило в селах Кривополе, Великий Ходак, Ільці, Красник та в селищі Верховина. Всього було опитано 357 осіб.

детальніше
21.05.14
Молодь. Вишиванка. Верховина. Україна єдина

Шанована верховинська молодь, справжні патріоти рідного краю та усієї України!

Напередодні доленосних рішень важливого вибору історичних подій звертаємося до вас. Адже ви – неповторні, освічені, прекрасні, молоді люди, майбутнє нашої країни.

Районне радіомовлення «Вісті Верховини» 101,7 FM та сайт рідного міста verchovyna.at.ua запрошують вас узяти участь у масовому флеш-мобі

«Ми – це життя, ми – це майбутнє!», де ми усі разом заспіваємо патріотичних пісень, голосно, в одному пориві, проголосимо найвідоміші гасла Революції Гідності на Майдані, передамо «палкий привіт» Кремлю.

Запрошуємо молодь від 14-ти років і старших прийти у вишиванках та з українською символікою на площу біля пошти в суботу, 24 травня, о 18 год. у Верховині.

До акції може приєднатися будь-хто, хто вважає себе щирим патріотом та справжнім українцем.

Чим більше молоді, тим голоснішою буде наша пісня. 

детальніше
19.05.14
Вартість ремонту доріг на Верховинщині завищили на 150 тисяч гривень

Під час прокурорської перевірки законодавства щодо використання субвенції з державного бюджету встановлено, що при проведенні ремонту доріг місцевого значення у Верховинському районі службові особи філії "Верховинська дорожня експлуатаційна дільниця" до актів виконаних робіт включили роботи, які не проводились. Внаслідок цього, з державного бюджету зайво витрачено більш ніж 150 тисяч гривень.

 

детальніше
19.05.14
Серед гір і водограїв знову буде лунати пісня українська!

Композитор Володимир Івасюк повертається в Україну у слові, у пісні, у твердині нескореного духу, гірськими карпатськими водограями наснажений, струнами нової України освячений. Ми будемо говорити про Орфея української музики і співатимемо його пісні. Ми будемо серцем і душею навертати вас до незглибимої душі автора «Червоної рути», «Водограю», «Я піду в далекі гори», які дзвінко лунали у 70-х роках на всіх материках і континентах.

Захід відбудеться 22 травня, у четвер, в актовому залі Верховинської ЗОШ І-ІІІ ступенів о 15.00.год.

детальніше
19.05.14
Новий відеокліп від Ані Лорак на пісню Івасюка «Балада про Мальви» сприйняли неоднозначно

Співачка Ані Лорак представила новий відеокліп на пісню Володимира Івасюка «Балада про Мальви». Продовжуючи тему соціальних проектів, в яких Ані Лорак бере участь з 2004 року, ставши послом доброї волі ООН з боротьби зі СНІДом, спеціально до Дня Матері співачка дарує всім матерям пісню композитора Володимира Івасюка — «Балада про Мальви».

детальніше
16.05.14
Визнання Боже, а не людське

«Мудрі славу успадковують, а нерозумні носитимуть сором»

(Пр. Соломона 3, 35)

Історично так склалося, що в Україні, та й у нас, у районі, існує декілька релігійних конфесій. Серед них і УПЦ МП. Саме визначення є досить дивним – українська церква, але патріархат знаходиться в іншій державі. У державі, яка є правонаступником, у тому числі, й атеїстичних ідей, СРСР. Його розпад є великою катастрофою для російської еліти та її лідера В.Путіна, а для більшості українців та інших народів був і є благодаттю Божою.

детальніше
15.05.14
До уваги батьків та дітей!

З метою організації змістовного відпочинку та оздоровлення дітей влітку 2014 року формуються групи дітей в літні оздоровчі табори району, області та України, в тому числі в ДП «УДЦ «Молода Гвардія» за бюджетними (безкоштовними) путівками та путівками, які частково фінансуються з бюджету.

Заяву на відпочинок та оздоровлення дитини можна написати щодня (окрім суботи та неділі) з 9 до 18 год. у відділі  сім’ї, молоді та спорту управління освіти сім’ї, молоді та спорту РДА за адресою: с-ще Верховина, вул. І.Франка, 20. Уточнити інформацію можна за телефоном 2-13-34.

детальніше
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: