Коляда у Торонто
23-01-2014

ПІД «КРИЛОМ» ВІРЛЯНИ ТКАЧ

Якщо п’ять минулих разів гуцули їздили до США, то цього разу, під «крилом» Вірляни Ткач – режисера мистецької групи «Яра» (Yara Arts Group), при експериментальному театрі La MaMa (Нью-Йорк), наші земляки побували  в Канаді, куди були запрошені українською діаспорою від Українського національного об’єднання Канади.

Наші колядники із мистецькою групою «Яра» розпочали співпрацю у 2003 році, виступали та показували вистави в Києві, Філадельфії та Нью-Йорку. Вірляну Ткач сміливо можна назвати легендарною постаттю в українському театральному світі, котра є промоутером української та гуцульської культури в Америці. Вона прагне розкрити українську культуру для світу.

Мистецька група «Яра» представила в Торонто музичну і, водночас, театральну виставу «Зимова ніч», у котрій представлені епічні історії про створення світу, старовинний вертеп. У виставі були задіяні колядники з Верховинщини, мистецька група – оркестр «Lemon Bucket» із Торонто, вокальний гурт дівчат «Коса».

 

Виступали митці в одному

з найкращих театрів міста

Нашим землякам доводилось грати не тільки ролі колядників,троїстих музик, що більш звично для них, а й інших героїв вистави. Щоб відшліфувати виступи, доводилося проводити щодня репетиції. Що їхній графік виступів буде насиченим, засвідчило те, що уже на третій день після приїзду – 14 грудня – виступали. Усього за три тижні перебування в Канаді українці мали 15 виступів із колядою та виставами. Окрім цього, Микола Ілюк та Василь Тимчук навчали учасників оркестру «Lemon Bucket» грати гуцульських мелодій.

Як пригадують учасники заокеанської подорожі, з України поїхали в зимовий місяць, але снігу майже не було, так і повернулися у безсніжні Карпати. А от у Канаді вдалося насолодитися зимовою погодою… Хоча вона трохи вередувала то снігопадами, то відлигами. Під час снігопадів канадські водії пересуваються повільно, навіть якщо є ризик спізнитися до місця призначення. Одного дня зупинили рух трамваїв через обледеніння колій. Тому доводилося долати шлях пішки чи користуватися послугами таксі.

Перший тиждень проживали на околиці Торонто в домі української родини Мирослава і Дарії Дяковських, у яких зупинялися Ніна Матвієнко, Олег Скрипка та багато інших українських артистів, які перебували з творчими візитами в Канаді. Потім переїхали ближче до центру канадського міста, до помешкання Марії Соневицької, щоб ближче було доїжджати до театру на репетиції та виступи.

У недільні дні ходили на Богослужіння в українські церкви. Побували у греко-католицькій церкві св. пророка Іллі у м.Бремптон, на околиці Торонто, яку парафіяльна спільнота збудувала у 1976 році, з ініціативи її настоятеля священика Романа Ґаладза. Храм зведений у гуцульському стилі, цілком із дерева, навіть покритий дерев’яними дошками. Після служби, у спеціально відведеному приміщені при церкві, верховинці колядували та грали гуцульських мелодій, чим дуже порадували прихожан.

Відвідали канадський євромайдан у Торонто на підтримку прагнень українського народу, де були різні політики, п’ять священиків різних конфесій. Тут усі спільно молилися за Україну та співали «Боже, послухай благання, нам Україну храни...».

Окрім виступів у театрі, довелось викроїти час, щоб віддячити спонсорам поїздки до Канади, серед яких –  Українське національне об’єднання Канади, Українська кредитова спілка...

«тече річка неширічка»

біля ніагару

Звичайно, перебуваючи у країні кленового листка, де українська діаспора – одна із найбільших у світі, було би непробачливо, щоб не відвідати визначні місця. Тож у перервах між виступами побували (за 15 канадських доларів) у найбільшому приватному акванаріумі Канади, де у п’яти мільйонах літрів води плаває 15 тисяч унікальних морських і прісноводних мешканців. Особливо вразив прозорий тунель, де з усіх боків плавали різні риби, акули, медузи...

Відвідали Ніагарський водоспад. Це величне, грандіозне та захоплююче чудо природи, яке знаходиться на межі Канади та США. Там затрембітали та заспівали співанку «Тече річка неширічка». Коли приїхали додому, то дізналися з телебачення, що водопад скувала крига і відбулося це вперше за сто років. Вдячні долі, що змогли насолодитися його «живою» красою.

Всюди, куди б не навідалися, відчували себе як удома, адже скрізь лунала українська мова. Також вразили чисті вулиці. Жителі Канади дуже ревно ставляться до екології, в них їжа більш екологічна, ніж в Україні та США. Зауважили, що канадці – спокійніші, розважливіші, життєрадісні, не переймаються тим, як дожити до кінця місяця, за що купити буханку хліба, хоча він у них дорожчий, ніж у нас. Там прості пенсіонери можуть дозволити собі відпочивати культурно і духовно, відвідують театри, подорожують світом. У їхному суспільстві не тільки громадяни мають дотримуватися законів, а й владоможці, в котрих більше політичної культури та правової відповідальності, ніж у наших...

________________________________________

Іван Зеленчук

23.01.14
«Ніколи насилля не було способом будівництва вільної держави»

Глава УГКЦ Святослав: 

«Ніколи насилля не було способом будівництва вільної держави»

Глава УГКЦ Святослав (Шевчук) звернувся до всього українського народу:

«З великою тривогою і сумом ми спостерігаємо за подіями, які відбуваються у ці хвилини в місті Києві. У зв’язку з цими надзвичайними обставинами хочу звернутися до усіх вірних нашої Церкви, до всього українського народу і до усіх людей доброї волі. В ім’я Боже, зупиніть кровопролиття! Ніколи насилля не було способом будівництва вільної, незалежної держави! Ніколи кровопролиття не зможе примирити сердець і запропонувати позитивний вихід.

детальніше
20.01.14
Близько 100 мітингувальників постраждали у зіткненнях в центрі Києва - МВС

Корреспондент.net
У ході зіткнень постраждало близько 200 людей з обох сторін
Раніше міліція повідомляла, що з боку правоохоронців постраждали також близько 100 осіб. Близько 100 мітингувальників постраждали в зіткненнях із правоохоронцями в центрі Києва

детальніше
20.01.14
Опозиція сформулювала 5 вимог до Януковича

Еспресо.TV
Стали відомі п'ять вимог, з якими опозиція піде на переговори з владою. При цьому, навіть програма мінімум опозиції вже не передбачає компрмісів з Януковичем, адже, після вчорашнього її просто не зрозуміє Майдан

детальніше
20.01.14
Протистояння на Грушевського (ХРОНІКА ПОДІЙ)

Еспресо.TV пропонує читачам ознайомитися зі всіма подіями з акції протесту євромайданівців на вулиці Грушевського, яке переросло в силове протистояння мітингувальників та "беркутівців" за посиланням  Еспресо.TV, де також йде постійна трансляція з місця подій.

детальніше
20.01.14
Коломияни називають Донія зрадником і хочуть, щоб він склав свій депутатський мандат

Вчора у Коломиї відбулося традиційне недільне віче, проте гасла на ньому лунали зовсім не традиційні.

 Замість «Банду геть!», громада міста кричала гасла проти Олеся Донія та його дій. Коломияни обурені тим, що їхній обранець підтримав «антиукраїнський» держбюджет на 2014 рік.

детальніше
20.01.14
Вчені знайшли ікону з температурою 36,6 і пульсом

Космічне агентство NASA (США) опублікувало результати наукових досліджень, проведених над іконою Божої Матері з Гваделупи.

Сенсаційним стало те, що офтальмологічний аналіз очей Марії показав зменшення сітківки ока при наближенні світла і розширення при його видаленні, як це буває з очима живої людини.

Також вчені помітили, що температура тканини, на якій був зображений образ, відповідає температурі тіла здорової людини - 36,6 градусів, пише gazeta.ua.

При прослуховуванні тіла Марії стетоскопом, вчені виявили відчутний пульс 115 ударів на хвилину, що відповідає серцебиттю дитини, яка перебуває в утробі матері.

 

детальніше
16.01.14
Жага до коляди

Вперше партія колядників греко-католицького храму Пресвятої Тройці с.Кривополе на чолі з незмінним вибірцею Миколою Літинським зібралася ще в далекому 1989 році. Тоді ще церкви, особливо католицькі, зазнавали гонінь тодішнього комуністичного режиму «Великої червоної країни», але це не завадило прославляти Господа і нести коляду від хати до хати, хоча самої церкви в селі ще не було. Доводилось колядувати в Ільцях, біля місцевого храму.

детальніше
16.01.14
Співанка про колідників з Кривополя

 

В Кривополі коло церкви у Ризд’єні с’єта
Колідуют старі, малі, хлопці и дівчєта.
Отець Магнич благословит коліду в дорогу,
Подєкує братам й сестрам, чєсному народу.
Тут партія колідницка на весь район знана,
Напочєтку девєностих ишшє вна зибрана.
Колідуют файні ґазди в ний, и їхні діти,
З покоління в покоління, єк тут ни радіти.

 

детальніше
16.01.14
Вакарчук, Лижичко і Положинський отримали премію імені Василя Стуса

14 січня в Києві нагородили премією імені Василя Стуса трьох музикантів: Руслану, Святослава Вакарчука та Олександра Положинського. Цього року засновники премії відзначили тих осіб, які підтримали Євромайдан. "Для мене знакові речі з життя Василя Стуса, це його участь в акції протесту в 1960 році під час презентації кінострічки "Тіні забутих предків". А за рік до мого народження, в 1972-му, він звернувся до Верховної Ради УРСР про відмову від громадянства, - сказала зі сцени співачка Руслана Лижичко.

детальніше
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: