Озеро Шибене: втрачена велич...* Від колись найбільшого озера у Карпатах залишились лише спогади.
03-03-2017

Гуцули оповідають, що коли небесному громовержцю Іллі урвався терпець на витівки Щезника, він вирішив будь-що розправитись з ним. Сів він у свою залізну колісницю, запряжену трійкою коней у золотій та срібній збруї, і налетів на свого одвічного ворога. Небо тріскало від чорних хмар і блискавок. Ними Ілля безустану гатив по бісу, який метався по всьому світу. Але Ілля його звідусіль викурював. Нарешті притиснув нечистого до гори Погорілець, зі всієї сили вдарив його своїм перуном громовим. Біс і тут встиг вивернутись, але на тому місці, де він був, враз розкрилася величезна прірва. Перевернуті скали і вивернуті з корінням дерева загатили потік. Так і виникло озеро Шибене, що звалося з давніх часів Чурєком, бо тут чуріла не тільки бісівська кров, а й опришківська. Не раз у цій місцині на численних шибеницях, на пострах людям, вішали лісових хлопців. За легендою, тут також вивісили одну з дванадцяти частин тіла легендарного опришка Олекси Довбуша.
Є й інша версія утворення озера. Невдовзі після трагічної смерті Олекси Довбуша не на жарт розбушувалась природна стихія. З чорної туги за опришком тижнями небо розривали гострі блискавиці й гучні громи, землю поливали проливні дощі з градом. Земля вже не могла приймати в себе воду і почала сповзати вниз. Між оспіваними гірськими пасмами Попа Івана й Стога, зі східної частини гори Руський Діл, між горами Грофа й Погорілець, з місця зрушилися тисячі тон каміння, грунту, лісу. Через лічені години на висоті 1024 м над рівнем океану, на п’ятому кілометрі бігу потоку Шибений утворили потужну природну гать. Відтоді, за влучним висловом Гната Хоткевича, постало «прекрасне Шибене озеро, до якого сім потоків несуть дари свої, а воно, царственно спокійне, ніколи не каламутить дерзкою хвилею дзеркальної поверхні своєї». А накрила вона більше шести гектарів лугів та лісу. Ще на початку ХХ століття з озера стирчали вершки гігантських столітніх смерек, які росли там ще до появи озера.
«У середині 70-х років ХІХ ст. водоймище збільшили за рахунок штучної гаті, для сплавляння лісу – дараб і сплавів. Кляуза (гать) мала вгорі 80 метрів, а внизу – 20 м. Із дванадцяти водозбірників на Чорному Черемоші, які перестали працювати у 70-80-х роках ХХ ст., Шибений був найбільшим. Він збирав 420 тис. кубометрів води. Спущена разом з дарабами з кляузи, вона допливала до Верховини за чотири години» (майже такий самий час треба долати автобусом цю відстань). 
(М. Городенко. «Чарівний край Черемоша й Прута»).
Юрій Сітницький у своїх «Мандрівках по Карпатах» пише про озеро таке: «Від устя Шибеного до Черемоша йдемо на захід 4 км дорогою, яка допускає автомобільний рух, і приходимо до греблі одного з найбільших у Карпатах озера Шибеного. Це озеро природного походження, яке було пристосоване як збірник води для сплаву дерева дарабами по Черемошу. Воно знаходиться на висоті 1024 м, його довжина становить 850 м, ширина – 200 м, а глибина біля шлюзу – 25 м».
Достовірно не можна сказати, як саме утворилось озеро.  То справа рук природи, чи людина спинила гірські потоки і наповнила озеро, чи і те і інше? Неможливо відповісти на це питання, як і на те, куди зникло озеро. Спустили, зруйнувалась гать, пересохло, замулилось/заросло. Зараз на місці озера болото, що поступово затягується молодим лісом. Та якщо ви таки спробуєте відвідати легендарне озеро, то зможете хіба що дістатись пейзажного потічка, що мирно протікає поблизу місць, де раніше було озеро. Нетиповий для гірських річок потік з берегами, що віддалено нагадують пляж, тече плавними зигзагами, утворюючи досить глибокі «ванни», близько 1 метра, з кришталево чистою водою. Продершись 20-30 м через зарості, ви опинитесь на березі потоку, який колись впадав у величне озеро. Вже не вдасться зловити русалку та освіжитись у водах Шибеного. Від озера лишились легенди Карпат, спогади місцевих жителів та здивування туристів: «Куди ділось озеро, ось воно ж на карті...».
Щодо походження назви озера та потоку Шибений, немає однозначної думки. Згідно однієї думки, назва походить від  прикметника «шибений» (неспокійний), що можна порівняти з гуцульським словом «шибатиси» (кидатися, метушитися). Тож можна зробити висновок, що потік Шибений мав суворий характер, а від того і озеро отримало таку ж назву. За часів опришків поблизу цих місць часто на шибеницях вішали повстанців. Можливо, озеро завдячує своєю назвою саме цим сумним подіям.
____
Василь Лецин
Фото з архіву Я. Зеленчука.

 

02.03.17
На Коломийщині розпочали підготовку до Міжнародного Гуцульського фестивалю

Міжнародний Гуцульський фестиваль – це фольклорно-етнографічний захід, який проходить щорічно в одному з міст Гуцульщини. 

Гуцульський фестиваль існує з часів української незалежності і цьогоріч він пройде на Прикарпатті в с. Королівка.

Загалом метою проведення Міжнародного Гуцульського фестивалю є розвиток та популяризація традиційних видів народного мистецтва, звичаїв, обрядів етнічної групи гуцулів-українців, підвищення соціального і мистецького статусу автентичного фольклору, виявлення самобутніх творчих колективів, окремих виконавців та майстрів образотворчого і декоративно-ужиткового мистецтв.

 

детальніше
01.03.17
Розпочався офіційний візит голови районної ради Івана Шкіндюка у Мишьленіце, Польща
Голова Верховинської районної ради Іван Шкіндюк на запрошення Старости Мишьленіцкого повіту Малопольського воєводства Юзефа Томала сьогодні прибув з робочим візитом у Польщу.
 
Робоча поїздка відбувається у рамках нещодавно укладеної Угоди на верховинській землі про двосторонню співпрацю між Мишьленіцкім повітом Малопольського воєводства, Польща, і Верховинським районом Івано-Франківської області, Україна.
Староста Мишьленіцкий Юзеф Томал зустрів очільника представницької влади Верховинщини Івана Шкіндюка і поінформував про графік роботи та план запланованих зустрічей у Польщі в рамках двосторонньої співпраці.
детальніше
28.02.17
Відкриті академічні концерти юних музикантів Верховинщини

Згідно плану навчально – виховної та методичної роботи протягом минулого тижня у  Верховинській дитячій школі мистецтв проводились відкриті батьківські академічні концерти, на яких батьки мали можливість переглянути виступи своїх юних обдарувань. У програмі виступів -  малі та великі форми ансамблів, гра на скрипці, фортепіано, баяні, акордеоні, цимбалах, гітарі, трубі а також виступи вокальних ансамблів та солістів- вокалістів.

детальніше
28.02.17
Вчора кореспондентом радіо «Гуцульська Столиця» Іваном Гречуком взято інтерв’ю у першого заступника начальника управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації Ярослави Маротчак.

  В чора кореспондентом радіо «Гуцульська Столиця» Іваном Гречуком  взято інтерв’ю у першого заступника начальника управління праці та соціального захисту населення районної державної адміністрації Ярослави Маротчак. 

    Ярослава Дмитрівна відповіла на запитання, які хвилюють наших радіослухачів щодо призначення субсидій, щодо виплат малозабезпеченим сім’ям, щодо проїзду пільгових категорій громадським транспортом тощо. 

 
детальніше
28.02.17
У німецькому Мюнхені пройде "Гуцульський тиждень"
 У той час як Україна політично визнана у світі незалежною державою, її етнічна різнобарвність і унікальна культурна спадщина кожного регіону, а також високий рівень професійного українського мистецтва ще не до кінця усвідомлені європейськими сусідами.
   Щоб показати європейцям про етнографічний регіон України з 12 по 18 березня у німецькому Мюнхені відбудеться гуцульський тиждень "Дух Гуцулів – містичного гірського народу українських Карпат".
детальніше
27.02.17
13-го травня 2017 у фіналі Євробачення O.TORVALD стане першим РОК-гуртом, який представить Україну на Євробаченні за всю історію конкурсу!

13-го травня 2017 у фіналі Євробачення O.TORVALD стане першим РОК-гуртом, який представить Україну на Євробаченні за всю історію конкурсу!

Фан-клуб гурту O.TORVALD вітає улюблених музикантів з перемогою у національних відборах Євробачення-2017 та дарує лірік-відео на пісню Time:

детальніше
27.02.17
23 лютого 2017 року, у залі засідань районної ради проведено перше пленарне засідання сьомої сесії районної ради сьомого демократичного скликання.
23 лютого 2017 року,  у залі засідань районної ради проведено перше пленарне засідання сьомої сесії районної ради сьомого демократичного скликання, в роботі якого взяли участь депутати обласної ради Микола Ілюк та Ольга Галабала, голова та заступники голови райдержадміністрації, керівник апарату райдержадміністрації, начальників відділів та управлінь районної державної адміністрації, керівники районних установ та організацій, сільські голови, голова Народної ради, представників ЗМІ.
детальніше
27.02.17
Завершення огляду-конкурсу читців Шевченківської поезії «Борітеся - поборете», присвяченого 203-й річниці з дня нароження Т.Г. Шевченка.
21 лютого  відбулося останнє конкурсне прослуховування районного  огляду-конкурсу  читців Шевченківської поезії «Борітеся - поборете», присвячене 203-й річниці з дня народження Т.Г. Шевченка. Також  21 лютого  відзначається Міжнародний день рідної, тому огляд-конкурс розпочався з урочистого вступу з нагоди свята. Ведуча заходу розповіла історію виникнення Міжнародного дня рідної мови, а  юна співачка Ніна Іванійчук привітала присутніх піснею «Батьківська мова».  У залах  Центральної  районної бібліотеки тематичні виставки літератури  та виставка творів декоративно-ужиткового мистецтва, присвячених Т. Г. Шевченку.
детальніше
27.02.17
В топ 10-ть!

16 відкритий обласний дитячий фестиваль-конкурс украінськоі пісні  "Водограй", присвячений 68-й річниці від дня народження Володимира Івасюка, пройшов в смт. Брошнів- Осада,  Івано-Франківської області. 
Участь в конкурсі взяли і наші дівчата,  вихованки Верховинської  ДШМ
Зуб'юк Вероніка та Сороханюк Катерина 
Викладач: Галина Гапчук.
 
детальніше
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: