Відійшла у Вічність Жива легенда Гуцульщини - Одосія
15-02-2017

Вчора ввечері померла Теодозія Плитка-Сорохан (Одосія) з Криворівні - жива легенда Гуцульщини. Одна з небагатьох, яких ми, українці, не вміємо обігріти увагою і віддати належну дяку. Давно тримала в коморі трунву і хрест. Пережила сталінські табори, відбудувала крихітну хатинку батьків, писала польською та українською вірші, багато читала літератури і все чекала, що хтось напише гідний твір про її побратимів. Дуже переживала за Україну, слухала радіо і бідкалася про політиче\ні болотА.... А вчора покликала священика, прийняла причастя і через 15 хвилин відлетіла у Вирій.

Львів – Скільки ця жінкастворила співанок, вона ніколи не рахувала, а співає з дитинства. За власну пенсію видала кілька книжок власних гуцульських співанок, а ще більше – у рукописах. Мова йде про Теодозію Плитку-Сорохан, яка нещодавно відсвяткувала свої 89 років. Попри хвороби, важке життя, це сильна духом і вірою людина.
Вдруге мені пощастило, бо то таки справді велике щастя – побувати в гостях у Одосії, як кличуть у селі Теодозію, у її маленькій і затишній хатині на горі, серед краси Криворівні, що на Верховинщині. 

Майже увесь час жінка уже лежить, каже, обмаль сил і докучають болячки, чекає у постійній молитві на відхід у вічний світ. Щонеділі по радіо слухає літургію з Ватикану і сама причащається. В останню путь приготувала усе, щоб не завдавати нікому клопотів. У коморі – домовина і хрест. Навіть не вірилось, що людина не лише підніметься з ліжка, але й ще щиро порозмовляє, щось порадить, а насамкінець прочитає вірші українською і польською, заспіває і заграє на гітарі та сопілці. 

«Я складати почала співанки, коли вже почала в ліс ходити, але тоді не записувала. Уже записувала десь на засланні, пересилала своїй родичці Парасці Плитці-Горицвіт, але потім почалася цензура, і все те пропало. У 4 роки почала писанки писати, а в 5 уже з мамою вишивала, у 7 сама вже непогано вишивала. Чому співала? А чому Давид складав псалми? Як дав мені Господь голос, а наука нічого мені не дала, то й писала і співала. Все від Господа у житті», – говорить Одосія Сорохан. 

Вишивала риб’ячою кісткою 
Одосію Сорохан навідують працівники музею Івана Франка

Одосію Сорохан арештували у 1945-му за участь в ОУН. Їй було 24 роки, коли вислали у Сибір. Умови життя і праці на засланні були не просто важкі, а вкрай жахливі і небезпечні. Молода людина працювала на уранових шахтах і там втратила здоров’я, але її віра ставала сильнішою. Молитва і спомини про Україну вчили колядок і співанок усіх друзів по камері. Навіть на Колимі Одосія вишивала, не маючи ані тканини, ані голки, ані ниток. Їй вдавалось тихенько повз охорону проносити риб’ячу кістку, чим і вишивала, а як спомин, на стопі досі залишились численні шрами. Клаптики тканини вирізала зі власного одягу чи інші жінки давали, зі спідниці, светра, блузки чи хустки витягувала кольорові ниточки. 

Кілька маленьких вишиванок-листів із заслання Одосія Сорохан передала в експозицію музею Івана Франка в Криворівні. Надто дорогі ці болем вишиті хрестиком клаптики тканини…

«Хтось давав з рукава нитки, хтось із рушників, сукенки, панчохи, і так вишивалося. Бо то було, як повернення додому», – згадує вона. 

Після заслання стеження не припинялось

У 1956 році жінка повернулась у Криворівню, у батьківську хату, яка була без вікон і дверей. Усе ремонтувала сама, вишивала, ткала, малювала, косила, збирала фольклор, записувала коляди, писала співанки, а ще навчилась гри на гітарі, яку купила за пенсію. Щоб не сміялись гуцули, бо й так видавалась їм дивною, ходила високо на полонину, і першими слухачами її гри були корови. 

Радянська влада переслідувала жінку, встановила за нею стеження. Особливо не подобалось, що Одосія Сорохан не дала зачинити сільську церкву. Жінка не дозволила знищити храм. Каже, що в роки уже незалежної України довелось сотні разів зустрічати тих людей, які на неї доносили, переслідували. Усі були знову при посадах, але почувались поруч таки некомфортно, а їй було легко дивитись їм у вічі. 

«Господи, яке життя в мене було бідне, ніхто такого певно не зазнав від самого дитинства. Жила як нелюд усе дитинство і всі роки. Вже всі мої ровесники і знайомі на тому світі. А мені дає Господь ще роки», – зауважує Одосія Плитка-Сорохан.

Вона ніколи нікому не бажала і не бажає зла. Бо має свою особисту заповідь – жити з Богом у душі, чинити так, щоб не осудив Господь, а не люди, бо вони різні. Розповідь про своє життя і непросту долю виклала у співанках і віршах на сторінках двох книжечок – «Криворівненське розмаїття» і «Від Черемоша до Колими», видані за пенсію. 

Жінка ще таки сподівається, що до хати прийде хтось із людей і навчиться у неї співати і писати співанок, але уже спокійна, що бодай одна гуцулка перейняла у неї майстерність вишивання. Саме культура і віра дають людям свободу, переконана літня жінка. А гори і ліс вважає найкращими лікарями для очищення душі і встановлення внутрішньої гармонії.

 

14.02.17
Третій Карпатський Форум народовладдя
   З оптимізмом і вірою у збереження гірських районів
13 лютого 2017 року у селищі Великий Березний на базі Великоберезнянської районної ради Закарпатської області проведено ІІІ Карпатський Форум народовладдя за участю народних депутатів України, керівників обласних рад та голів районних рад гірських регіонів України.
Учасники Форуму вшанували пам’ять полеглих українських воїнів на Донбасі хвилиною мовчання. Звучить Державний Гімн України. Голова Великоберезнянської районної ради Ярослав Шукаль вітає учасників Форуму на закарпатській землі, після чого надає слово Голові Карпатського Форуму народовладдя  Івану Шкіндюку для проведення роботи Форуму.
детальніше
13.02.17
Любов Шикман - "Ти мій океан"

Любі друзі! Сьогодні щасливий день, вийшла у світ друга моя книжечка " Ти мій океан ". Щиро дякую видавництву " Твори ", м. Вінниця за таку чудову роботу. 
З кожним наступним моїм віршем, з'являлись нові читачі. Так, моя перша книжка розлетілась по Україні і зараз її читають в Київській, Дніпропетровській, Хмельницькій, Вінницькій, Львівській, Чернівецькій, Івано-Франківській областях. Саме ви, дорогі мої читачі, надихнули мене, написати нову книжку і нову історію у моєму житті.

детальніше
13.02.17
У Верховині проведуть зимові юнацькі спортивні ігри
Голова районної державної адміністрації Олег Лютий провів нараду щодо  сприяння  у проведенні 17-19 лютого 2017 року на території району Всеукраїнських змагань зі стрибків на лижах з трампліна  на «Кубок Гуцульщини» та обласних зимових юнацьких спортивних  ігор.Дані змагання  включені до Єдиного  календарного плану спортивних змагань та навчально-тренувальних  зборів  області  на 2017 рік  з олімпійських видів спорту   і проводитимуться під егідою управління спорту облдержадміністрації, департаменту освіти, науки та молодіжної політики облдержадміністрації, відділення НОК в Івано-Франківській області та Верховинської райдержадміністрації. Голова райдержадміністрації  наголосив, що зимові види спорту  в районі є пріоритетними і проведення даних змагань повинно пройти на високому рівні.  Керівникам структурних підрозділів РДА дано конкретні доручення з  стислими термінами виконання.
детальніше
13.02.17
Тіна Кароль не змогла стримати слід під час виступу священика (відео)

Олександр Клименко зізнався, що кожна пісня – це для нього маленька проповідь.
За лаштунками «Голос країни 7» протоієрей УПЦ Олександр Клименко розповів, для чого насправді прийшов на вокальне шоу та чому для нього було важливо, щоб повернувся лише один зірковий тренер.За словами отця, кожна пісня – це для нього маленька проповідь. На сліпих прослуховуваннях Олександр Клименко чуттєво виконав композицію Миколи Мозгового «Материнська любов» та силою свого голосу повернув усі чотири крісла зіркових тренерів.Виступ священика був таким проникливим, що Тіна Кароль розплакалася.Боявся того, що повернуться навіть двоє. Хотілося б, щоб повернувся лише один. Так було б трішки легше для моєї гордині – зізнається священик.
детальніше
10.02.17
У Криворівні презентують ліжники відомих майстринь (ФОТО)

Днями, у виставковій залі літературно-меморіального музею І. Я. Франка, що у Криворівні, відбулося відкриття виставки гуцульських ліжників зі столиці ліжникарства – села Яворів Косівського району "Барвиста мелодія гір" від Яворівського центру народного мистецтва "Гуцульська гражда".
Організаторами та ініціаторами виставки були Лосюк Василь, який і очолює даний центр та Рибчук Василь.
Свій творчий доробок представили 17 майстринь, серед яких є і відомі ліжникарки.
детальніше
09.02.17
Калина Ватаманюк: «Не плисти за рікою життя, а стати рікою». Заслуженій журналістці України, котра віддала «Верховинським вістям» понад сорок років своєї творчої праці, виповнюється 70.

Калина Ватаманюк – володарка найвищої журналістської нагороди «Золоте перо», не кажучи вже про багато інших, здобутих самовідданою працею сівачем слова, відзнак, премій і нагород, справді змогла стати Рікою, тим духовним Променем, через який потужно струменіло у світ Світло. Це навіть щось більше, ніж плисти проти течії. Це – мудрість життя не тільки з Богом, а в Бозі. Це вміння не тільки відчувати дух часу, а передчувати його. Це вміння сказати так і тоді, коли слухач готовий почути, а читач – зрозуміти. Свідченням цьому є народження у її серці і прихід у світ книжок саме тоді, коли люди були спраглі духовного чтива і, як суха земля, вбирали у свої душі кожне слово зі сторінок, написаних її душею у співтворчості з Христом. А це вже ювелірна майстерність володіти Даром Слова і Духовного Знання. 
– Калино Миколаївно, вітаю вас із високими і зоряними, як ці чисті різдвяно-йорданські небеса, літами, що постукали у ваше життя. Кажуть, що жінкам років не рахують. Але це не той випадок. Бо ваші роки – це великий, нелегко здобутий життєвий досвід, це – світло, яке повинно сяяти, щоби іншим видно було, як іти життєвими дорогами. Відомо, що через кожних сім років людина складає іспит і переходить на новий етап свого життя. Вам Бог зі Своєї ласки подарував уже десять раз по сім. На якому життєвому етапі іспити були найскладніші? 
 
детальніше
09.02.17
Верховинщину з робочим візитом відвідало керівництво обласної ради
Верховинщину з робочим візитом відвідало керівництво обласної ради. Голова обласної ради Олександр Сич, його перший заступник Василь Гладій, заступник Сергій Басараб, начальник відділу з питань міжнародних зв’язків, інвестицій та проектної діяльності Юрій Цимбалюк, голова Верховинської районної ради Іван Шкіндюк, голова РДА Олег Лютий та заступник голови районної ради Іван Маківничук оглянули низку освітніх та адміністративних  установ, які отримували фінансування з обласного бюджету.
 
детальніше
07.02.17
В рамках авторської радіопрограми Івана Гречука «З висоти прожитих літ» сьогодні проведено інтерв’ю з Пониполяком Петром Михайловичем

В рамках авторської радіопрограми Івана Гречука «З висоти прожитих літ» сьогодні  проведено інтерв’ю з Пониполяком Петром Михайловичем - колишнім багаторічним очільником району, який поділився своїми житєвими думками з слухачами радіо «Гуцульська столиця». Про вихід в ефір радіопрограми повідомимо пізніше. 

детальніше
07.02.17
Її голос, як чиста сльоза

Вона, ніби ковток прохолодного обнадійливого повітря в сьогоднішній нелегкий час. Зворушлива,  світла, розумна і унікальна, невимушено легка і талановита дівчина, в якої у майбутньому здійсняться усі її мрії - чомусь я щиро вірю в це, і зараз дізнаєтесь чому. Знайомтесь -  Наталія Тимчук з села Голови.
 
Наталочко, радий, що ти знайшла час поспілкуватись. Скажи будь-ласка, де ти навчаєшся, які у тебе улюблені предмети і вчителі?
 
Вітаю! Я навчаюсь у Голівській ЗОШ в 9-му класі. У нас дуже маленький клас, але дуже дружній. По духу – я гуманітарій, мені дуже подобаються предмети саме цього спрямування. А ось моїх улюблених вчителів у мене  теж багато, бо кожен з них - це особистість, дійсно професіонал і майстер своєї справи. У нашій школі дуже сильний колектив педагогів, я ними всіма дуже пишаюся.
 
детальніше
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: