РОСІЙСЬКА ДИСКОМФОРТНА.
17-12-2016

 

Я не громадський діяч і, тим більше, далекий від політики. Моє основне зацікавлення література. Довкола неї й будується вся основна діяльність. Все інше мене мало цікавить і стосується.


Але інколи бувають такі неприпустимі речі, які торкаються мого соціального комфорту. Виправлення цього – той час, який витрачається не на улюблене заняття. Але його конче треба витратити, щоб могти займатися улюбленим.


Кілька років тому такою загрозою став режим Януковича. Перший великий спротив, який він викликав – прийняття закону Ківалова-Колісніченка про засади мовної політики. Я тоді писав про це критичні саркастичні колонки, через що один тодішній регіонал просив директора на моїй тодішній роботі, щоб той мене звільнив. Директор не звільнив. Але потім мусів піти і сам. Потім пішов і я. Але, врешті, пішов і той депутат, і Янукович.


Проте, змінюються виконавці, а робота продовжується. Сумнозвісний закон не лише не відмінили, а й назвали провокаторами тих, хто хотів це зробити.


У маніпулятивному світі дуже важко мати свою думку. Боти роблять свої роботи. Власники телеканалів — українофоби. Чому? Наприклад, вони відчувають загрозу, що раптом складеться ситуація, коли їм треба буде вивчити українську й розмовляти нею. А вчитися — це ж так принизливо. В такому віці, розмовляючи з дитинства російською, та й змушувати себе вчити українську? Мову яка вимирає... Не вимирає? А давайте закладемося!


Їх можна зрозуміти, бо в Росію вони не хочуть. Англійську вивчити ще важче, щоб переїхати на Захід. Та й бізнес тут. Потрібна просто вільна територія, де можна робити, що хочеш. От і мочать Україну, як хочуть. Маніпулятивні новини, фейкові сайти, російськомовні патріоти України...


Мене легко назвати провокатором... Мене легко забанити. Але, повірте, я б хотів займатися тільки літературою й аж ніяк не торкатися цього питання. Та мені зараз некомфортно, я відчуваю загрозу. Протягом двох останніх тижнів побував у Києві, Харкові й Одесі. Коли бував у цих містах раніше, були свої враження, але тепер найсвіжіші.


У Києві, Харкові, Одесі жодного разу не почув на вулиці української мови. Серед десятків випадків контакту з обслуговуючим персоналом у маршрутках, магазинах, кав’ярнях, хостелах, касах, до мене звернулися українською лише один раз у Києві.  Перейшли на українську лише один раз в Одесі. Все решта — неукраїнське. Коли я звертаюся своєю рідною мовою в своїй країні, де ця мова є державною, на мене дивляться великими очима й перепитують двічі, бо не розуміють. І мені незручно перед ними, що я ставлю бідних людей в таку ситуацію. Чуєте, я не хочу, щоб вам було незручно! Вивчіть будь ласка українську! Ви ж обслуговуючий персонал. У вас можуть траплятися україномовні клієнти. Ви ж все-таки в Україні! Чи принаймні навчіть реагувати на українську відсторонено, а то дивитися на мене, наче б я повівся якось нетактовно.


Мені некомфортно. Це загрозлива ситуація. Це не дослідження, а туристичне спостереження — у столиці України і двох великих обласних центрах української мови нема. Російськомовні патріоти може й патріоти, але не української України.


Я це все кажу не з політичних міркувань, а суто виходячи із власного комфорту. У поїздах дує з вікон. Це погано, це треба виправляти. В Україні патріоти не розуміють української мови. Це міг би бути такий жарт. Але мені справді дуже дискомфортно.


Звісно, можна закритися у Франківську, але й там на вулицях нерідко можна почути російську. Можна закритися в гірському селі, але досить увімкнути телевізор і тут знову російська. Я ж маю право на українські медіа? Я ж маю право на обслуговування українською?


Я знову бачу очевидну загрозу. Зараз вона ще страшніша. Янукович був як пухлина, яку вирізали. Зараз маємо справу з висипом по всьому тілу, який його роз’їдає. Це не мої вигадки чи міркування, я просто так відчуваю.


Ще спостеріг, що з’явилося несприйняття російської вже на якомусь фізичному рівні. Безсумнівно, це пов’язано з війною, яку Росія веде проти України. Я більше не можу слухати колись улюблені гурти, навіть читати стало важче. А ще чимало знайомих відчувають щось схоже. Здається, починає вироблятися імунітет. 

ВАСИЛь КАРП'ЮК

Поет, журналіст, блогер.

16.12.16
Гуцули на кухні У видавництві «Тиса» побачила світ книжка кулінарних рецептів косів’янина, журналіста і краєзнавця Петра Гавуки та львівської журналістки і краєзнавця Олени Масляник «Гуцульська кухня».

У видавництві «Тиса» побачила світ книжка кулінарних рецептів косів’янина, журналіста і краєзнавця Петра Гавуки та львівської журналістки і краєзнавця Олени Масляник «Гуцульська кухня».
Це повноколірне 130-сторінкове видання пропонує рецепти найпопулярніших гуцульських народних страв, які пройшли «випробування» віками. У них поєднані особливості традиційної карпатської кухні, а також народів-сусідів гуцулів та сучасної української кухні.
Як зазначають у передмові автори, у всі часи страви національної кухні вбирають у себе дух і характер народу, який їх створив, відбивають стиль його життя. У цьому можна переконатися, коли приїхати в Карпати – гори прості у своїй величі, суворі й щедрі водночас, як і люди, які живуть тут. 
 
детальніше
16.12.16
Рухайся, як …Франко! На Прикарпатті відновлюють шведську руханку, яку колись започаткував в Україні син Каменяра – Петро

На Прикарпатті відновлюють шведську руханку, яку колись започаткував в Україні син Каменяра – Петро
Під керівництвом президента фізкультурно-спортивного товариства «ДІР Академія» Василя Козака у школах Івано-Франківщини практикують унікальну методику викладання гімнастики, яку сто років тому розробив Петро Франко. Семихвилинну руханку, яка відновлює сили, покращує кровообіг, нормалізує серцебиття, піднімає рівень гемоглобіну та зміцнює імунітет, провели і для школярів Верховинських ЗОШ І-ІІІ ст. та школи-інтернату. Супроводжувався майстер-клас відео-уроками, після яких учні повторювали продемонстровані вправи.    
 
детальніше
13.12.16
«Гуцульський жаргон», чи щира молитва? Хто ми є насправді у Божому винограднику?

Хто ми є насправді у Божому винограднику?
«А чому це ти так рідко до церкви ходиш?» – чую в черговий раз запитання, адресоване мені. «Так, рідко...» – відповідаю я, і не хочу пояснювати чому, бо знаю, що, зачепивши розмову на релігійну тематику, дискутувати буду дуже довго, тому просто проходжу повз...
Та уже наступного дня на автобусній зупинці у Верховині чую від однієї поважної людини, яка уже в достатньо зрілому віці (а, головне, – щонеділі відвідує Храм Божий!), вислів навздогін малій дитині. І звучить він в оригіналі так: «Свічка, курва, твоя б була». Тут мій терпець і увірвався. Невже цього вчать в церковному інституті? Чи це наші віряни, гречні та побожні, тільки на словах?
 
детальніше
13.12.16
Тарифи на світло «нокаутували» зарплати і пенсії

Вартість споживання електроенергії для горян становить добру частину заробітної плати чи пенсії
Квитанції за світло шокують
Більшість споживачів електроенергії у жовтні та листопаді цього року, після чергового, з 1 вересня, підняття тарифів, отримали шокуючі квитанції на оплату за спожите світло. У декого цифри сягали до тисячі гривень за місяць.
Не важко порахувати, чому так сталося. Адже за новими тарифами, які встановлено з вересня цього року, електроенергія суттєво подорожчала. Наприклад, тільки за використані 150 кВт•год. доводиться викладати 107 гривень, а навесні 2014 року за ці кіловати платили близько 39 грн.
 
детальніше
13.12.16
Атрибути гуцульського строю

Шкіряний ремінь, тобівка, порошниця – неодмінні речі повноцінного чоловічого гуцульського одягу. Придбати чи замовити ці строї можна у Дмитра БІЛАТЧУКА  з Кривополя
Шкіряні ремені ви-готовляє Дмитро Дмитрович із 90-х років, хоч перший свій виріб зробив ще перед службою в армії. Це свого роду сімейна справа, яку майстер перейняв у дідуся, бо в юні роки, навчаючись у школі у Красноїллі, частенько слідкував, як дідусь робить ремені, та отримав кілька приватних уроків від нього. Майстер запевняє, що якби у нього не було хисту до цієї справи та смикалки – нічого б не вийшло. 
 
детальніше
12.12.16
Підприємці на загальній системі оподаткування можуть не платити єдиний внесок за період, в якому не отримували доходів

Законом України від 28 грудня 2014 року № 77-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» внесено зміни до Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями, які набрали чинності з 1 січня 2015 року.

Так, відповідно до пп. 4, 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ) є, зокрема, ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

 

детальніше
06.12.16
Топ-15 Найкращих українських новинок! Радіо"Гуцульська Столиця107.4 FM" 2016 + Відео

15 Гурт Скрябін, Злата Огнєвіч і Женя Толочний - ВодаВогонь
14  ILLARIA  -  Танець Під  Дощем
13  Оксана Пастернак -  Зима
12 EPOLETS  - Dangerous (David Guetta cover)
11  КОРИФЕЙ  - Давай-Кохай-Давай
10  RockOns  -  Я Буду Там 
 
детальніше
03.12.16
10-а окрема гірсько-штурмова бригада Сухопутних військ Збройних Сил України розширює територію своєї постійної дислокації та продовжує набір на військову службу за контрактом.

10-а окрема гірсько-штурмова бригада Сухопутних військ Збройних Сил України розширює територію своєї постійної дислокації та продовжує набір на військову службу за контрактом. Добір проводиться серед мужніх та придатних до військової служби громадян. Підрозділи бригади розміщені в м. Коломия, с. Ценжеві (під Івано-Франківськом) та Делятині. 
 
детальніше
02.12.16
Золотий почерк «Бартки-media»

Журналісти з-під Чорногори «окупували» п’єдестал турніру: п’ять золотих медалей, одне «срібло», дві «бронзи» – перше місце і кубок
Івано-Франківськ вчетверте зібрав журналістів області у спортивному манежі Національного технічного університету нафти і газу на турнір пам’яті Ореста Олексишина – голови Асоціації спортивних журналістів Прикарпаття, котрий писав і робив репортажі з таким натхненням, що, здавалось, це відчували глядачі по той бік екрану.
 
детальніше
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: