«Гуцульський жаргон», чи щира молитва? Хто ми є насправді у Божому винограднику?
13-12-2016

Хто ми є насправді у Божому винограднику?
«А чому це ти так рідко до церкви ходиш?» – чую в черговий раз запитання, адресоване мені. «Так, рідко...» – відповідаю я, і не хочу пояснювати чому, бо знаю, що, зачепивши розмову на релігійну тематику, дискутувати буду дуже довго, тому просто проходжу повз...
Та уже наступного дня на автобусній зупинці у Верховині чую від однієї поважної людини, яка уже в достатньо зрілому віці (а, головне, – щонеділі відвідує Храм Божий!), вислів навздогін малій дитині. І звучить він в оригіналі так: «Свічка, курва, твоя б була». Тут мій терпець і увірвався. Невже цього вчать в церковному інституті? Чи це наші віряни, гречні та побожні, тільки на словах?
Мені стало не те що цікаво, а просто хотілось почути пояснення, що це таке тільки-що було, і особливо, що спільного має друге слівце з цього пишного вислову з дитиною, яка лише вчиться говорити? На що мені відповіли, що нічого поганого не трапилось – це просто такий «гуцульський жаргон». Ну, ця відповідь «зробила» мій вечір! Смішно і, одночасно, страшно! Невже «рускій мір» починає лоскотати мізки нашим людям? Адже жаргон – це невід’ємна культура «ватного» суспільства, недалекоглядних зеків. Я попросив відомих наших етнографів та священиків роз’яснити мені походження цього так званого жаргону. Виявляється, що цей вислів чистого роду прокльон, та ще й із в’їдливим підтекстом, бо ж добре знаємо, що ми, гуцули, за міцним словечком у кишеню довго не ліземо.
Отже, з давніх-давен горяни вірять, що кожен гуцул, коли народжується, в той момент на землі загоряється його життєва свічка, яка горить, поки ця людина живе на землі, – звідси і маємо слово «свічка». Далі цікавіше: слово «курва» – зрозуміле не тільки полякам, а дуже знайоме і нам – це жінка, яка любить хлопів більш за все на світі (і бажано, щоб ці чоловіки були чужі). Тож суть цього жорсткого і егоїстичного прокльону полягає в неповазі до дитини, адже дітям, народженим від таких жінок, завжди нелегко. Зрозуміло, що цим висловом підкреслюється ще й велика неповага не тільки дитині, але й її матері, і байдуже, що це зовсім не відповідає дійсності. Це і є нашою найбільшою бідою, що ми спочатку, не подумавши, верзем та бурмочемо, що самі хочемо, а потім жалкуємо про це. Та, як кажуть, слово не горобець... А совість нагадає про себе згодом і покаяння прийде, але зазвичай буває вже пізно.
Так, у Божому Храмі я буваю рідко, але не вважаю це великим і найбільшим моїм гріхом. Гадаю, значно більший гріх, коли ти ходиш до церкви просто так, і нічого не засвоюєш з Богослужінь для свого повсякденного життя.
Чому не засвоюєш? Та все дуже просто. Якось одного разу я запитав хлопця: «Чого ти сьогодні під час Богослужіння весь час то виходив з храму, то заходив. Тобі було погано?». На що отримав відповідь, гідну комедійної шоу-програми «Та я службу і так напам’ять знаю!». Ще один випадок стався зовсім нещодавно. На запитання «Василю, ви що, до церкви? Та служба вже закінчується!», – отримав ще одну геніальну відповідь: «Та я на мированє шє вспіваю!».
А ось ще один випадок. Молодий, дуже успішний чоловік чомусь щонеділі ходить до Сповіді. Навколо всі думають: невже ця людина така грішна? Та ні – дружина, двоє гарних діточок... Ось останні два місяці трішки більше почав зазирати у чарку. Зі слів дружини, він прокидається зранку після застілля, і каже: «Так, йду до Сповіді! Тепер уже стовідсотково не візьму цю горілку до рота!». А вже через годину, на кухні, видає ще одну фразу: «Господи, поможи мені, щоб у холодильнику був розсіл!». Як гадаєте, яка його фраза була щирішою? Думаю, не важко здогадатися.
Жінка, теж уже досвідчена, богослухняна, після Служби в церкві (а перед тим у тій же церкві обговоривши з сусідкою нові чоботи та пальто своєї двоюрідної сестри), йдучи додому, уже з сусідкою свариться через те, що остання, йдучи до храму, не зачинила хвіртку, і її корова наробила шкоди в грядці. І під час взаємних звинувачень лунають такі слова, що вуха в’януть! І це жінки, що звуть себе християнками! Та далі ще цікавіше: панєнка, яка щонеділі відвідує Храм Божий і усердно співає «Вірую» разом з церковним хором, увечері варить якесь зілля та шепоче над ним якусь маячню, після чого з коровою сусідки стається біда, її жалить гадюка. І таких випадків багато. Це, не кажучи про те, що під час служби розмовляють «по мобільнику», моляться, як хотять. 
Один священик з нашого району, на Богослужінні сказав чудові слова: «Дорогі мої! Той вогник, який зараз загорівся в ваших душах, під час сьогоднішньої Служби Божої, несіть з собою протягом цілого тижня. Принесіть його додому. Поділіться ним зі своїми рідними, з тими, хто сьогодні не прийшов. Але прошу вас – не розгубіть його по дорозі! А ще більш – не розгубіть його на порозі, вийшовши з храму Божого». 
Здебільшого, усі ми, такі богослухняні і добрі християни, саме дорогою і губимо цей вогонь. А ще більше ми надіємось, що це буває на великі свята, коли на землю сходить благодать Божа, і тоді ніякі лицеміри і псевдовіряни не зможуть зіпсувати твій піднесений настрій, відчуття полегшення, любові до рідних, своєї землі і, звичайно, до Бога, але це не так, на жаль. 
 

13.12.16
Тарифи на світло «нокаутували» зарплати і пенсії

Вартість споживання електроенергії для горян становить добру частину заробітної плати чи пенсії
Квитанції за світло шокують
Більшість споживачів електроенергії у жовтні та листопаді цього року, після чергового, з 1 вересня, підняття тарифів, отримали шокуючі квитанції на оплату за спожите світло. У декого цифри сягали до тисячі гривень за місяць.
Не важко порахувати, чому так сталося. Адже за новими тарифами, які встановлено з вересня цього року, електроенергія суттєво подорожчала. Наприклад, тільки за використані 150 кВт•год. доводиться викладати 107 гривень, а навесні 2014 року за ці кіловати платили близько 39 грн.
 
детальніше
13.12.16
Атрибути гуцульського строю

Шкіряний ремінь, тобівка, порошниця – неодмінні речі повноцінного чоловічого гуцульського одягу. Придбати чи замовити ці строї можна у Дмитра БІЛАТЧУКА  з Кривополя
Шкіряні ремені ви-готовляє Дмитро Дмитрович із 90-х років, хоч перший свій виріб зробив ще перед службою в армії. Це свого роду сімейна справа, яку майстер перейняв у дідуся, бо в юні роки, навчаючись у школі у Красноїллі, частенько слідкував, як дідусь робить ремені, та отримав кілька приватних уроків від нього. Майстер запевняє, що якби у нього не було хисту до цієї справи та смикалки – нічого б не вийшло. 
 
детальніше
12.12.16
Підприємці на загальній системі оподаткування можуть не платити єдиний внесок за період, в якому не отримували доходів

Законом України від 28 грудня 2014 року № 77-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» внесено зміни до Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями, які набрали чинності з 1 січня 2015 року.

Так, відповідно до пп. 4, 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ) є, зокрема, ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

 

детальніше
06.12.16
Топ-15 Найкращих українських новинок! Радіо"Гуцульська Столиця107.4 FM" 2016 + Відео

15 Гурт Скрябін, Злата Огнєвіч і Женя Толочний - ВодаВогонь
14  ILLARIA  -  Танець Під  Дощем
13  Оксана Пастернак -  Зима
12 EPOLETS  - Dangerous (David Guetta cover)
11  КОРИФЕЙ  - Давай-Кохай-Давай
10  RockOns  -  Я Буду Там 
 
детальніше
03.12.16
10-а окрема гірсько-штурмова бригада Сухопутних військ Збройних Сил України розширює територію своєї постійної дислокації та продовжує набір на військову службу за контрактом.

10-а окрема гірсько-штурмова бригада Сухопутних військ Збройних Сил України розширює територію своєї постійної дислокації та продовжує набір на військову службу за контрактом. Добір проводиться серед мужніх та придатних до військової служби громадян. Підрозділи бригади розміщені в м. Коломия, с. Ценжеві (під Івано-Франківськом) та Делятині. 
 
детальніше
02.12.16
Золотий почерк «Бартки-media»

Журналісти з-під Чорногори «окупували» п’єдестал турніру: п’ять золотих медалей, одне «срібло», дві «бронзи» – перше місце і кубок
Івано-Франківськ вчетверте зібрав журналістів області у спортивному манежі Національного технічного університету нафти і газу на турнір пам’яті Ореста Олексишина – голови Асоціації спортивних журналістів Прикарпаття, котрий писав і робив репортажі з таким натхненням, що, здавалось, це відчували глядачі по той бік екрану.
 
детальніше
02.12.16
Будуймо державу власним розумом і українським серцем

Місцеве самоврядування здійснюють територіальні громади сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Спільні інтереси територіальних громад представляють районні та обласні ради. Отже, наша районна рада стоїть на сторожі захисту прав та інтересів жителів селища Верховина та всіх гірських сіл і присілків.
 
детальніше
30.11.16
ВИДАТНА ГУЦУЛЬСЬКА СПІВАЧКА МАРІЯ КРЕЧУНЄК (ЧУКУТИХА)

Українознавчі наукові дослідження природи, історії та культури Гуцульщини опираються на літературні джерела, архівні документи та зібрані експедиційні матеріали, основу яких складають інтерв’ю досвідчених респондентів цього самобутнього краю. А при дослідженні нових невідомих тем доводиться покладатися тільки на народну пам’ять – усні спогади місцевих старожилів і довгожителів. На довгоживучість народної пам’яті гуцулів звернув увагу дослідників видатний польський письменник Станіслав Вінценз (1888-1971) у своїй епічній книзі про давню Гуцульщину «На високій полонині. Правда старовіку», яка була видана 1936 року в Польщі. Автор цієї книги особливо наголошує, що гуцульська народна пам’ять має феноменальну властивість довго жити: «Для давніх людей сто років було зовсім небагато, а двісті – також нічого особливого. І не тільки тому, що жили довго, а й тому, що довго жила пам’ять жива».
 
детальніше
30.11.16
Учениця Верховинської дитячої школи мистецтв Вероніка Зуб*юк перемогла на пісенному конкурсі "Зіркафест" у Києві

Минулої суботи в місті Києві у приміщенні КМДА відбувся заключний етап фестивально-конкурсного туру містами України "Зіркафест. Єдина країна 2016". У ньому взяла участь і юна виконавиця з нашого району Вероніка Зуб'юк з села Кривопілля.
За результатами змагань, виконавши пісню "Blang Page" Вероніка здобула диплом І місця в номінації "естрадний вокал" у другій віковій категорії.
детальніше
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: