Будуймо державу власним розумом і українським серцем
02-12-2016

Будуймо державу власним розумом і українським серцем
Місцеве самоврядування здійснюють територіальні громади сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Спільні інтереси територіальних громад представляють районні та обласні ради. Отже, наша районна рада стоїть на сторожі захисту прав та інтересів жителів селища Верховина та всіх гірських сіл і присілків.
Чи не найважливішою ознакою побудови демократичної держави є розвиток інституту місцевого самоврядування – суспільство усвідомило, що зміцнення державної влади в центрі не може бути ефективним і корисним для суспільства в цілому без її одночасної децентралізації, функціонування первинних територіальних громад, об’єднаних певними спільними місцевими інтересами. При цьому Конституція і законодавство України визначають, що самоврядування в демократичній, соціальній, правовій, державі Україна здійснюється на принципах народовладдя, законності, гласності, колегіальності, поєднання державних і місцевих інтересів, виборності, державної підтримки та гарантії тощо.
Ми, тобто наша держава і народ, відкрито заявили: потрібно проводити реформи в різних галузях і сферах нашої економіки, державного будівництва задля подальшого економічного зростання, стабільності фінансової системи, бюджету, боротьби з корупцією та злочинністю тощо. Звичайно, потрібно проводити реформу місцевого самоврядування, яка дозволить розірвати централізовану вертикаль – і назавжди покінчити з корупційними схемами, свавіллям чиновників у вищих ешелонах влади.
Про децентралізацію та реформу органів місцевого самоврядування пишуть у засобах масової інформації, починаючи з районних часописів і завершуючи всеукраїнськими. Намагаються налагодити діалог між владою і громадою, тримати руку «на пульсі децентралізації». Оце «тримання на пульсі», «йти в ногу», «брати приклад» та інші заяложені  словосполучення в назвах заголовків газетних публікацій нагадують мені зразки виступів у пресі секретарів райкомів партії чи інструкторів або відповідальних працівників партноменклатури. Так виглядає, що децентралізація та створення об’єднаних територіальних громад йде під примусом, тобто відбувається за шаблонним сценарієм, чітко виписаним високопосадовцями – розробниками реформи згори. А один авторитетний очільник виконавчої гілки влади дописався до повного абсурду, заперечуючи наріжні принципи місцевого самоврядування – народовладдя. На його думку, «ніде у світі не вдосконалювали громадське самоврядування шляхом добровільності». Він також категорично заявляє, що «шкільну мережу необхідно оптимізувати негайно, ще до завершення децентралізації влади». Іншими словами, закрити на замок більшу частину шкіл, навчально-виховних комплексів. Таких змін, на його думку, потребують і медицина та культура.
Зовсім інше, абсолютно протилежне бачення цих процесів має Верховинська районна рада. І не тільки вона, а й голови районних рад гірських регіонів України Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької областей. Ми вже заявляли після проведення Другого Карпатського форуму народовладдя і в районних та регіональних засобах масової комунікації, і давали інтерв’ю журналістам обласних та всеукраїнських телеканалів про нашу чітку позицію з цього приводу. Повторюватись не буду, скажу лише одне: ніхто не має права відбирати голосу в народу щодо добровільності об’єднання в територіальні громади. Люди, тобто сільські громади виключно шляхом добровільності, а не під примусом об’єднуються в ОТГ. І ще одне, надзвичайно важливе положення: процес децентралізації та адміністративно-територіальної реформи у гірських районах має свої, абсолютно відмінні від низинних районів, особливості. Сценарії «насильної колективізації» та радянські методи проведення адміністративно-територіальної реформи потерплять крах ще на підступах до Буковецького та Кривопільського перевалів. А далі люди не пустять, бо саме їм жити і ґаздувати в рідних горах за законами великих і мудрих гуцульських предків, а не за вказівкою згори.
Ми захищаємо і надалі відстоюватимемо законні права громадян с. Устеріки щодо їхнього вибору та майбутнього сільської громади. На другому пленарному засіданні V сесії районної ради, яка відбулася 24 листопада, депутатський корпус вкотре підтримав законне право сільської громади Устерік на власний вибір: 30 депутатів із 32 присутніх на сесії висловились проти передачі сільських установ та об’єктів комунального майна спільної власності району Білоберізькій ОТГ. Натомість рада прийняла рішення направити звернення керівництву області щодо врегулювання ситуації з визначенням статусу села Устеріки. 
Реорганізацію або поступове закриття Яблуницької та Білоберізької дільничних лікарень, позбавлення права горян надання їм доступної і якісної медичної допомоги, належне лікування у стаціонарних закладах медицини депутати також не підтримали.
Хай запам’ятає кожен горе-реформатор: ми будемо йти до кінця і боротися за кожну школу, за кожен клас. За функціонування і розвиток медицини в наших горах. Ми відстоюватимемо і розвиватимемо культурно-мистецьку автентику; кожна клубна установа, бібліотечні заклади матимуть з боку депутатського корпусу надійну і всебічну підтримку.
Ну, а в підходах до реформування органів місцевого самоврядування, розвитку населених пунктів та відстоювання законного права громад у процесі децентралізації, ми також стоятимемо горою спільно з головами районних рад 26 гірських районів України до логічного завершення реформи – а це збереження наших гірських районів як окремих адміністративно-територіальних одиниць, відстоювання та збільшення державних соціальних гарантій для громадян населених пунктів, яким надано статус гірських, реальне поліпшення стандартів якості життя у горах. 
Нас часто ті ж горе-реформатори відправляють за досвідом у країни Європи – дивіться на них, там громади процвітають. Так, вчитися і переймати досвід реформаторських процесів у країнах Євросоюзу потрібно. Але ж, невже ми гірші від них – ідеями, розумом і роботящими руками. Звичайно, що ні. Тай й реформи у країнах-сусідів також ідуть не так уже й гладко. Візьмімо, для прикладу, ту ж саму Польщу. Там реформи тривали довгий період. Тривають і досі. Бещадський і Ліський повіти – аналогічні нашим гірські регіони – зберегли свої адміністративно-територіальні одиниці. Вони не піддалися на виписані урядовцями єдині правила реорганізації. Народними виступами, страйками, боротьбою поляки гірських регіонів відстояли свої права. Погляньте, шановні «батьки реформ», на Прибалтійські республіки. Десять років естонці реформують місцеве самоврядування – добровільно, співставляючи усі «за» і «проти», проводячи плебісцити, інші форми народного волевиявлення. Як результат, на сьогодні об’єдналися лише 14 відсотків естонських громад. 
Та й, зрештою, а чому ми повинні когось наслідувати? Велика держава Україна. Мудрий, завзятий до праці народ, який в усі часи і всі віки боровся за власну долю, за власну самостійну соборну державу. І сьогодні одвічному своєму ворогові – москалеві не дозволяє панувати на рідній землі. І не дозволить ніколи. Бо ми – велика і мудра європейська нація. У нас свій, український шлях демократичного розвитку. Будуймо державу по-своєму, за національним гартом, власним розумом, власними руками і українським серцем. Не озираймося на чужі поля, бо урожаю нам не бачити.
Ось такі мої міркування напередодні професійного свята працівників органів місцевого самоврядування – людей, які сьогодні у такий доволі непростий, я б сказав  революційний час реформаторських процесів в Україні, обрали для себе шлях служіння українському народові, територіальним громадам, яких бурхлива течія децентралізації кинула у вир боротьби за власну долю, за завтрашній день рідного села, селища, району. І ми покликані оберігати нашу рідну і милу Батьківщину – Верховинщину в цьому бурхливому морі реформ. Ми обов’язково переможемо, але для цього потрібно віддати невтомній праці максимум енергії, здоров’я, терпіння, сил і державної мудрості. 
Я щиро вітаю вас, шановні працівники органів місцевого самоврядування, депутати місцевих рад, ветерани з професійним святом – Днем місцевого самоврядування. Нехай цей урочистий день додасть усім вам сили і наснаги на добрі справи, впевненості у майбутньому нашої держави, порозуміння і єдності, невичерпної енергії та благо України, задля розквіту і достойного життя на рідній Гуцульщині.
_______________
Іван Шкіндюк
голова районної ради
 

30.11.16
ВИДАТНА ГУЦУЛЬСЬКА СПІВАЧКА МАРІЯ КРЕЧУНЄК (ЧУКУТИХА)

Українознавчі наукові дослідження природи, історії та культури Гуцульщини опираються на літературні джерела, архівні документи та зібрані експедиційні матеріали, основу яких складають інтерв’ю досвідчених респондентів цього самобутнього краю. А при дослідженні нових невідомих тем доводиться покладатися тільки на народну пам’ять – усні спогади місцевих старожилів і довгожителів. На довгоживучість народної пам’яті гуцулів звернув увагу дослідників видатний польський письменник Станіслав Вінценз (1888-1971) у своїй епічній книзі про давню Гуцульщину «На високій полонині. Правда старовіку», яка була видана 1936 року в Польщі. Автор цієї книги особливо наголошує, що гуцульська народна пам’ять має феноменальну властивість довго жити: «Для давніх людей сто років було зовсім небагато, а двісті – також нічого особливого. І не тільки тому, що жили довго, а й тому, що довго жила пам’ять жива».
 
детальніше
30.11.16
Учениця Верховинської дитячої школи мистецтв Вероніка Зуб*юк перемогла на пісенному конкурсі "Зіркафест" у Києві

Минулої суботи в місті Києві у приміщенні КМДА відбувся заключний етап фестивально-конкурсного туру містами України "Зіркафест. Єдина країна 2016". У ньому взяла участь і юна виконавиця з нашого району Вероніка Зуб'юк з села Кривопілля.
За результатами змагань, виконавши пісню "Blang Page" Вероніка здобула диплом І місця в номінації "естрадний вокал" у другій віковій категорії.
детальніше
29.11.16
Другий районний фестиваль-конкурс гуцульської співанки ім.Марії Кречунєк (Чукутихи)

Другий районний фестиваль-конкурс гуцульської співанки ім.Марії Кречунєк (Чукутихи) Фото : Іванна Петрусеняк.

детальніше
29.11.16
Україна і Карпати ніколи не будуть сировинним придатком для Європи

28 листопада у залі засідань районної ради відбулося збори підприємців-деревообробників  району, в яких взяв участь голова районної ради Іван Шкіндюк. На зборах обговорено наступні питання: про роботу підприємців -  деревообробників в 2016 році і напрямки роботи  в 2017 році; про відрахування   у фонд ремонту доріг для проведення ремонту автодоріг у районі; про створення Асоціації  деревообробників району.

детальніше
28.11.16
НА МАЙСТЕР-КЛАС ГУЦУЛЬСЬКОЇ КУХНІ

Кожен народ багатий на свою національну кухню. Але гуцули – це унікальний народ. Він славиться не лише своїми традиціями, обрядами, говіркою (діалектом), своїм національним одягом, своєю музикою і співанками, устроєм життя та особливим генетичним кодом Гуцулії. Дуже розмаїтою і багатою є гуцульська кухня.
Національна гуцульська кухня, перш за все, екологічно чиста. В цьому краї не підживлюють хімічними добривами ні трави, ні городину, ні садовину. Використовують лише органічні добрива. Тому всі молочні та м’ясні продукти, фрукти і овочі не мають жодних штучних чи хімічних домішок, а страви смачні і здорові. 

детальніше
25.11.16
Митрополит Шептицький знову «прийшов» до Криворівні

Владика Андрей ще в червні 1900 року відвідав Криворівнянську церкву як єпископ Станіславський. Про це нагадує меморіальна дошка на церкві. 
Тепер вдруге митрополит Андрей «прийшов» до місцевої церкви, де показали міні-виставу про його життя.
З ініціативи ворохтянки Галини Макійчук та на запрошення настоятеля церкви Різдва Пресвятої Богородиці Івана Рибарука у Криворівню завітали гості з парафії УГКЦ із Ворохти зі священиком Василем Михайлюком. Після спільного Богослужіння для прихожан та учнів Криворівнянської ЗОШ І-ІІІ ст. поставили виставу про митрополита Андрея Шептицького. Демонстрували дійство учні Ворохтянської школи на чолі з учителькою Оксаною Зеленюк. 
детальніше
25.11.16
Василь Зеленчук: «Сонети – це і поезія, і математика»

«Игрецка зґарда», «Божі пацирки», «Дідова порція»... – так називаються цикли сонетів, за створення яких Василь Зеленчук із Криворівні недавно став лауреатом премії імені Ярослава Дорошенка. Деякі з них увійшли до книжки «Карпати на трьох», презентація якої відбулася у Криворівні відразу після Форуму книговидавців у Львові, де ця книжка отримала спеціальну відзнаку секретаря Форуму Богдана Тихолоза і презентації якої збирали чималі аудиторії.
 
детальніше
24.11.16
Районний семінар вчителів географії

Згідно плану роботи  методичного об’єднання  вчителів  географії на базі Красноїлівської  загальноосвітньої  школи  І-ІІІ ступенів   проводився районний семінар вчителів  географії  в  даній школі  географію викладає вчитель вищої кваліфікаційної категорії  Сапріянчук  Василина  Михайлівна , яка неодноразово підготовлювала та готує переможців ІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії та маючи в своїй професійній діяльності призера ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з географії в м. Івано-Франківську.

детальніше
24.11.16
ХАС – Не така як ти (Кліп)

Назар-Хайдар Хассан, або ж просто ХАС, відзняв вже п’ятий за ліком відеокліп відеографії свого сольного проекту, і це не враховуючи попередні ролики у рамках гурту Rizups! Цього разу своє візуальне втілення отримала композиція під назвою «Не така як ти» з дебютного повноформатника під назвою #1, про яку артист говорив, що це єдина пісня про любов у новому альбомі. Над новинкою вже звично для ХАСа працювали спеціалісти студії Zamsha Production, а самі зйомки відбувалися у приміщенні фотостудії в центрі міста Миколаїв

детальніше
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: