Трудова міграція: Україна втрачає людей і майбутнє
13-06-2016

Трудова міграція: Україна втрачає людей і майбутнє

На думку фахівців швейцарського банку Credit Suisse, Україна є бідною країною Європи – про це говорить відповідний рейтинг. Раптово виявилося, що навіть Молдова, яка вважалася найбіднішою європейською державою, принаймні вдвічі багатша за Україну (у перерахунку на душу населення).

Хто, куди, навіщо?

Національне прислів'я з цього приводу говорить: "Бідні – бо дурні, а дурні – бо бідні". Але це загальна, непредметна характеристика. Причини нашої бідності такі: низька заробітна плата і безробіття.

Українці їздили на заробітки завжди: при царському режимі, потім у складі СРСР. Продовжили і в часи незалежності, увійшовши до п'ятірки країн з найвищим відсотком населення, яке виїхало на заробітки за кордон (13%). Однак повинно турбувати не це, а різке зростання кількості українців, що працюють за кордоном нелегально. А їхня кількість з 2011 року зросла з 28% до 40%. Про що це говорить?

Як мінімум про те, що економічна ситуація погіршується швидкими темпами, змушуючи українців буквально бігти в сусідні держави в пошуках роботи. А те, що робиться швидко, рідко робиться за законом.

Дані про загальну кількість трудових мігрантів різняться. За інформацією Мінпраці, їх приблизно 3-5 млн. Неофіційно називаються цифри аж до 9 млн. На думку більшості дослідників проблеми, на чужині трудиться приблизно кожен третій працездатний українець (тобто 6,5-7 млн осіб). При цьому певну частку з цих мільйонів (знати б – яку трудовими мігрантами називати вже неправильно. Вони поїхали в Італію, Польщу, Росію кілька років тому, поступово вивозять туди свої сім'ї і на батьківщину більше не повернуться. Хіба що туристами, щоб провідати могили родичів. З чого це випливає?

Міграційні потоки з України після Євромайдану стрімко активізувалися. В одній лише Польщі право на постійне або тимчасове проживання в 2014 році отримали 247 тис. українців – на 60% більше, ніж роком раніше. У середньому по країнах ЄС цей показник зріс на 30%. Однак обсяг грошових переказів від мігрантів на батьківщину поступово зменшується.

Як це відбувається на практиці?

Найлегше власникам нерухомості, яку можна здати чи продати. Саме так кілька років тому зробила Лариса, квартирна господиня однієї моєї знайомої. Першим ділом знайшла посередників, які погодилися здавати її квартиру за невеликий відсоток, пересилаючи їй гроші в євро. Після чого підшукала собі роботу в Німеччині (викладачем у місцевому, скажімо так, профтехучилищі). Правда курсові гойдалки 2014, а особливо 2015 року значно скоротили її українську частину доходів, але до того часу вона встигла отримати невелике підвищення і навіть вийти заміж. Повертатися природно не планує.

Звичайно ж, так щастить не всім. Відсутність грошової подушки безпеки і сім'я змушують мігрантів братися за будь-яку роботу. Саме так довелося зробити моєму однокурсникові Дмитру. Запоріжжя і до Євромайдану було депресивним містом – молодь втекла звідти в пошуках роботи на Донбас, Дніпропетровськ, Харків, Київ. Але влітку 2014 року стало зовсім несила. Інакше людина з двома вищими освітами і власним житлом не поїхала би працювати на олійноекстракційний завод у Польщі. Робота нелегка, особливо для людини, яка вчилася працювати головою, а не руками. Але потрібно знати відчай запорізької молоді: навіть на 2,5-3 тис. грн роботу в місті знайти непросто.

Кількість таких, як Дмитро, буде тільки рости. Згідно з даними опитування компанії GFK Ukraine, проведеного за запитом Міжнародної організації з міграції, виїхати на роботу за кордон найближчим часом планує близько 3 млн українців. Кожен п'ятий з них готовий перетнути кордон нелегально, працювати під замком або віддати роботодавцю свій паспорт – якщо тільки це дозволить знайти роботу.

Але на цьому картина української трудової міграції не вичерпується.

Аутсорс – на сторону

В останні роки в Україні стрімкими темпами розвивався ринок аутсорс-програмування (створення програмних продуктів для зовнішніх замовників). У 2014 році Україна вийшла на 1 місце у Східній Європі за кількістю виконаних замовлень: за версією порталу top$dev українці виконали 33% всіх робіт. За підсумками 2013 року обсяг цього ринку оцінюється в 2 млрд дол., у 2014 році – 2,4 млрд, а за оцінками В. Біди (керуючий директор GlobalLogic Ukraine), за 5-7 років цей показник може зрости вчетверо. Може. Якщо не впаде.

Відносно нова тенденція на цьому ринку – втеча аутсорс-розробників з України. Унаслідок недружніх дій української влади компанії виводять персонал у закордонні офіси: багатьом з них робити це нескладно, оскільки вони спочатку створювалися як спільні, або ж мають філії у декількох країнах.

У середині жовтня стало відомо про те, що Hewlett-Packard переводить частину київського офісу у Варшаву. При цьому мова йде про підрозділ, який займається розробкою персональних систем і ПК.

Буквально услід за цим ЗМІ повідомили про те, що половина штату одеського офісу норвезької компанії Opera була переведена в Ірландію. Офіс відповідав за роботу магазину мобільних додатків Opera Mobile Store.

Жовтень став для українського IT воістину чорним місяцем. Дніпропетровська компанія 908 не стала розмінюватися на дрібниці і вивезла весь офіс у польський Вроцлав. На запитання про причини такого рішення співзасновник компанії А. Хорсєв відповів трьома словами: "У країні п**єц".

Втім втеча розпочалося аж ніяк не в цьому році. Ще в травні 2014 р. найбільший розробник – компанія Luxsoft – заявила, що 500 працівників будуть переведені у Болгарію. До Варшави перевела половину київського офісу компанія Cogniance – віддавши перевагу не привертати до цього увагу ЗМІ.

Олег – мій знайомий, один із співробітників Cogniance. Він просив не висвітлювати в матеріалі причини, що спонукали компанію до такого кроку. Зате погодився розповісти власне про переїзд.

Cogniance – міжнародна компанія, яка має філію у т. ч. і в Польщі. Тому з переїздом особливих проблем не виникло. Український десант просто підселили у варшавський офіс, підготувавши їм окреме крило.

Зарплата переведених працівників вища, ніж у їхніх колег у Києві. Але через різницю в оподаткуванні в Польщі та Україні, необхідність купувати страховку, неможливість "сірого" працевлаштування і т. п. чиста зарплата нижча. Це не стало несподіванкою, оскільки подібні моменти їм пояснили ще до переїзду. Але це не злякало претендентів, навпаки, за місце у варшавському офісі ще довелося поборотися. У результаті поїхали найкращі. На думку Олега, протягом декількох років київський підрозділ компанії можуть взагалі закрити, перевівши проекти і клієнтів на обслуговування до польського офісу. Втім, питання поки що відкрите і багато в чому залежить від уряду та його готовності перестати кошмарити айтішників. Адже вони не просто їдуть на заробітки – програміст може працювати в будь-якій точці світу, йому зовсім не обов'язково навіть в офіс ходити. З від'їздом кожного працівника IT-сфери Україна втрачає робоче місце, у яке уряду нічого не потрібно вкладати. Не кажучи вже про те, що втрата кожного такого працівника – мінус 12 тис. дол. (як мінімум) валютних надходжень на рік, які витрачалися на внутрішньому ринку.

Процес, як бачимо, самопідтримуючий. Українці їдуть на заробітки, внутрішній ринок зменшується, роботодавці скорочують персонал, який теж їде і т. д. Зростання податкових надходжень, про яке рапортує уряд, забезпечується інфляцією, а не відрахуваннями із зарплат і прибутків компаній. Що робити? Правильно, потрібно обкласти трудових мігрантів податками! Відповідний законопроект схвалений ВР у першому читанні ще на початку жовтня. Цікаво, багато повернуться, щоб ці податки заплатити?

Україна – воістину велика і багата країна, якщо може собі дозволити так розкидатися людьми.

11.06.16
Відзнаки медійнику

Двох нагород удостоївся відповідальний секретар редакції газети «Верховинські вісті» Роман Клим. У рамках відзначення Дня журналіста в Івано-Франківську йому вручили спільну грамоту обласної держадміністрації та обласної ради, а від Національної спілки журналістів України, за підписом першого секретаря Спілки Сергія Томіленка, – Почесну відзнаку.
Щиро ВІТАЄМО колегу!
детальніше
11.06.16
Підкорення Бребенескулу

Цьогоріч напередодні Дня журналіста працівники «Верховинських вістей» і радіомовлення «Вісті Верховини» піднялися на другу за висотою вершину Українських Карпат – гору Бребенескул (2035 м н. р. м.)
Піднімалися через Кізі Улоги та хребет Кедроватий. Після підкорення двотисячника ще спустилися до неймовірно красивого однойменного озера, яке знаходиться біля підніжжя ще однієї двотисячної вершини, але на закарпатському боці, – Гутин Томнатик (2016). 
 
 
детальніше
10.06.16
З метою встановлення осіб бійців-добровольців АТО

При обласній державній адміністрації та обласній раді з метою реалізації рішення обласної ради від 18.03.2016 року № 113-4/2016 «Про визнання бійців-добровольців, які брали участь у захисті територіальної цілісності та державного суверенітету на Сході України» створена комісія із встановлення осіб бійців-добровольців, які брали участь  у захисті територіальної цілісності та державного суверенітету на Сході України.

Основним завданням Спеціальної комісії є встановлення осіб з числа жителів Івано-Франківської області, які приймали безпосередню участь у захисті незалежності, суверенітету, територіальної цілісності на сході Української держави та перебували чи перебувають у складі добровольчих формувань, що були утворені або саморганізувалися з цією метою, але в подальшому не увійшли  до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених, відповідно до законів України, військових формувань та правоохоронних органів, бійцями-добровольцями, які брали участь у захисті територіальної цілісності та державного суверенітету на Сході України.

детальніше
10.06.16
Прислів’я «У здоровому тілі – здоровий дух» підтверджує молодий спортсмен Роман КОБЕЛЬЧУК з Верховини.

Прислів’я «У здоровому тілі – здоровий дух» підтверджує молодий спортсмен Роман КОБЕЛЬЧУК з Верховини. Свій вільний час хлопець приділяє вдосконаленню у тайському боксі та кікбоксингу. 
 
Я весь час хотів займатися якимось видом спорту. Свого часу пробував себе у футболі – та це не моє. Потім вступив до Верховинського клубу тайського боксу й кікбоксингу, і мені це сподобалося. Та й перше заняття мене вразило, були сильні емоції, – каже Роман.  
 
Разом із тим, молодий боксер зізнається, що не кожному під силу цей вид спорту. Перш за все, треба мати сильний характер, бо після тренувань він приходить додому знесилений, все тіло болить і думка – щоб тільки добратися до ліжка. І це при тому, що Роман уже два роки займається тайським боксом та кікбоксингом. 
Одним зі стимулів оволодіти навичками боксу була мета хлопця – впевнитися в собі та своїх силах завдяки фізичному вдосконаленню. Так, поступові тренування дали свій позитивний результат – Роман почав брати участь у змаганнях. 

 

детальніше
10.06.16
Kонкурс фотосвітлин

«Героями» фото мають бути дівчата віком від 15 до 25 років. До участі у конкурсі запрошуються мешканки Верховинщини. Від однієї учасниці приймаються не більше 3-х фото.
Вимоги до фото:
• обов’язково наявність у кадрі однієї особи (дівчина) без ознак еротичного характеру;
• усміхнена і колоритна зовнішність;
• короткий підпис до фото: ім’я, вік, місце проживання, заняття, хобі тощо (3-4 речення);
• технічні вимоги: цифровий формат (JPEG, TIFF), максимально висока роздільна здатність (мінімум – 300 dpi);
• вертикальна орієнтація фото;
• контактний телефон.
На конкурс не приймаються:
• фотографії, невідповідні тематичним вимогам;
• фото низької якості, з дефектами і високим ступенем стиснення; підписами, логотипами, рекламою.
 
детальніше
09.06.16
ВОЗНЕСІННЯ ГОСПОДНЄ 2016: ТРАДИЦІЇ, ОБРЯДИ І ПРИКМЕТИ

Настало Вознесіння Господнє! Це свято відзначається на 40-й день після Пасхи. У 2016 році воно випало на 9 червня. Розглянемо традиції, обряди і прикмети Вознесіння Господнього.

Через 40 днів після Великодня настає Вознесіння Господнє. У 2016 році воно випало на 9 червня і це свято сповнене прикмет, традицій і обрядів.

З назви свята можна зрозуміти, що в цей день Господь підносився на небеса. Сьогодні християни згадують історії Нового Завіту. Після Великодня Господь був 40 днів зі своїми учнями, після чого піднісся на небеса у них на очах.

детальніше
09.06.16
Коли з «нічого» можна зробити все

За ініціативи молодого талановитого активіста Кості Ванджурака та сільського депутата Василя Коржука в неділю на величне релігійне свято Миколи в селі Стаїще було проведено надзвичайно цікаве, динамічне, музичне дійство - велика концертна програма, присвячена іменинам села.
Як відомо, село Стаїще розташоване навколо річки Ільця, між двома горами Крива (яку в народі називають Говдя) і Чорний Грунь. Це надзвичайно мальовниче місце з вкритими  лісистими пагорбами, чистим повітрям та цілющими джерелами. Тож не дивно, що з кожним роком сюди приїжджають все більше туристів з всієї України.
 
детальніше
06.06.16
Нас Вітають

Верховинських радійників, з нагоди професійного свята,привітав 

Представник Національної ради України з питань телебачення та

радіомовлення в Івано-Франківській області 

Ігор Маслов

детальніше
06.06.16
Весілля на Гуцульщині

Вперше гуцульське весілля задокументував етнограф Володимир Шухевич. Науковець вивчав Гуцульщину впродовж сорока років. У 1902 році вийшов друком третій том його праці «Гуцульщина», в якому було докладно описане це дійство. Наші кореспонденти мали нагоду переконатися, що відтоді церемонія не дуже змінилася. «Весьилє» — це карнавал, тривале свято радості й любові, яку особливий карпатський народ гуцули щедро дарує усім.
 Як відомо, село Стаїще розташоване навколо річки Ільця, між двома горами Крива (яку в народі називають Говдя) і Чорний Грунь. Це надзвичайно мальовниче місце з вкритими  лісистими пагорбами, чистим повітрям та цілющими джерелами. Тож не дивно, що з кожним роком сюди приїжджають все більше туристів з всієї України.
 
детальніше
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: