Марічка Мойсейчук у Тезе
10-03-2016

 

Щороку напередодні Нового року християнська спільнота Тезе з Франції проводить Міжнародні міжконфесійні зустрічі молоді в одному з європейських міст. На такі конференції, що мають назву Європейські Дні довіри, збираються тисячі молодих людей з усіх країн Європи, щоб у спілкуванні і молитві зустріти Новий рік. Приймаюче місто і країна відкриває для гостей двері всіх церков і парафій. А місцеві християни на 5 днів приймають паломників у свої родини. Учасником такого молодіжного з’їзду в кінці 2015 – на початку 2016 року, що відбувся у Валенсії, в Іспанії, була криворівнянка, студентка Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника, Марія Мойсейчук.

-Як виникло бажання взяти участь у міжнародній зустрічі молоді, яку щороку проводить християнська спільнота Тезе?

– Бажання подорожувати у мене було завжди. Можна сказати, що це – моє хобі.

Думка про поїздку у мене виникла ще з літа. Я хотіла кудись поїхати на зимові канікули, але не знала ще куди. Ну і, звичайно, що потрібно було збирати кошти, бо без них здійснення мрій дуже часто, на жаль, неможливе.

У пошуках поїздки мені допоміг Google – наш друг, і знайома, яка вже їхала в Тезе за цією ж програмою. Вона дуже захоплююче розповіла про свої враження від побаченого, і мені теж захотілося такого. Я дізналася з інтернету, що це таке – Тезе і які найближчим часом будуть маршрути. Мене це дуже зацікавило і я почала втілювати свою мрію у життя.

– Наскільки мені відомо, це – дороговартісна поїздка. Як тобі, студентці, вдалося зібрати чималу суму коштів, аби втілити свою мрію?

– Найважче було зібрати документи. Поїздка включає в себе не тільки маршрути, за які треба заплатити гроші. Треба було докласти максимум зусиль, аби тебе прийняли в Тезе. Непросто було також відкрити візу.

Здійснитися моїй мрії допомогли батьки, але також збирала кошти і власними зусиллями. А взагалі-то я дуже вдячна батькам за всі свої поїздки – без їхньої допомоги вони були би неможливими.

– Де тобі пощастило побувати, крім Іспанії?

– Я кожного року десь подорожую. Була в Німеччині, Словаччині, Австрії. Тому багато країн, які цього року були по дорозі до Валенсії, я вже відвідувала раніше.

У мене є традиція у кожному місті щось залишати: кинути монетку, наприклад, щоб знову туди повернутися. І так склалося, що у більшість країн я повернулася по дорозі до Тезе.

– Розкажи, будь ласка, коротко про свої враження від цьогорічної поїздки.

– Коротко розповісти про це дуже важко. Майже за три тижні подорожі вражень дуже багато. Безпосередньо у Валенсії ми були тиждень, проживали у валенсійських сім’ях, правда, вони хочуть, щоби їх називали каталонцями. Тому що це – історична територія, історична пам’ять. Вони дуже бережуть пам’ять про своє минуле. У сім’ях, де ми проживали, люди були до нас дуже привітні. Я зауважила, і це мені сподобалось, що там дуже цінують сімейний вогник, дорожать своїми рідними і близькими. Там трохи інша ментальність, ніж у нас, зовсім інше ставлення чоловіка до жінки і жінки до чоловіка. І це вражає!

– Поясни нашим читачам, що таке Тезе?

– Тезе – це міжнародна екуменічна спільнота. Це – з’їзд молоді віком від 18 до 35 років (бувають, звичайно, і винятки) у певному місці. Місце проведення Тезе оголошується 31 грудня під час вечірньої молитви. Брат Алоїс – один із засновників спільноти – оголошує, де в наступному році буде відбуватися різдвяне Тезе, оскільки воно відбувається кожної пори року: взимку, навесні, влітку і восени.

Тезе виникло ще в 1940 році у Франції. Так називається село, де вперше відбувся з’їзд молоді. З того часу щоліта у тому селі збираються  тисячі молодих людей, які з’їжджаються з усього світу. Весь тиждень вони проводять у молитві і спілкуванні. Оскільки збирається молодь з цілого світу, то більшості мов ми не розуміли. Однак усі були одні до одних привітними і щирими, спілкувалися за допомогою жестів і міміки. Мене вражало натхнення, з яким люди туди приїхали. Там щось береш для себе, щось віддаєш своє – і це зачаровує. Це моя перша поїздка в Тезе і, сподіваюся, що не остання. Звичайно, що для цього потрібне велике бажання: бо поїздка вимагає і труду, і грошей.

– Де відбудеться наступний з’їзд молоді?

– Цього літа їхатимуть у Францію, у саме село Тезе, де, як я вже казала, відбувся перший екуменічний молодіжний з’їзд.

Різдвяне Тезе 2016-2017 відбудеться в Ризі, там молодь перебуватиме з 28 грудня до 1 січня. На кожен день складено графік. Зранку, як правило, – молитва у парафіях. Цього року у Валенсії було 120 тисяч людей з усього світу. Це, приблизно, з 150 парафій різних віросповідань, і не лише християнських.

– Чи багато було українців серед учасників з’їзду?

– Як казали самі українці, цього року нас було багато, як ніколи: близько трьох тисяч. З 1978 року, відколи паломників приймають різні країни, фестиваль у Валенсії вперше. Взагалі-то, Іспанія раніше вже приймала з’їзд християнської молоді – у Барселоні. А Валенсія – це країна Сонця, це колиска літа. Коли у нас мінус 25, а там плюс 25, то, зрозуміло, що українці масово ринули туди, як із духовно-пізнавальною метою, так і з метою відпочити. Це, справді, був чудовий відпочинок для душі.

Наприклад, молодь збирається і разом співає молитовні пісні Тезе. Пісні складаються із дуже багатьох куплетів. Щоби молодій людині легше було запам’ятати, то куплети дуже часто повторюються, але різними мовами: іспанською, французькою, англійською... До речі, є молитовна пісня, яку співають українською, – «Славімо, всі народи». Хоч її виконують люди, які не знають української мови, але вона дуже гарно звучить.

Окрім молитов, були засідання в групах. Кожна людина у групі була з іншої країни. Розглядали, наприклад, якусь ситуацію, і кожен ділився думками, як би він виходив із неї. Ці заняття були дуже цікавими і повчальними.

Також цього року у Валенсії відправлялася вечірня служба у катедрі, де знаходиться Чаша Грааля. Від усвідомлення, що ти перебуваєш на Богослужінні у храмі, де знаходиться така святиня, перехоплювало подих. Взагалі під час поїздки я неодноразово переживала надзвичайне духовне піднесення.

– Я щиро рада за тебе. Також дуже приємно, що в цьому молодіжному екуменічному з’їзді взяло участь багато української молоді. Як ти вважаєш, це може бути свідченням щасливого майбутнього для України, принаймні свідченням певного рівня духовності нашої нації?

– Ну, я не можу ручатися за кожного. Якщо бути чесною, то мені здається, що більшість молодих людей, які у цьому році відвідали Валенсію, їхали туди більше з пізнавальною метою, ніж з духовною. Але переконана, що всі повернулися звідти духовно багатшими. Бо побувавши там, ти не можеш залишитися таким, як був до того. Це не передати словами. Я ще довго була під враженням після того, як повернулася додому.

Вважаю, що загалом українці є релігійною нацією. Бажаю, щоб так було надалі. Такий висновок можна зробити не лише із цьогорічного Тезе. Українська громада щороку представляє Україну на досить хорошому рівні. Під час проведення Тезе є така особливість: його організатори запрошують людей взяти участь у волонтерстві. Й українці, як правило, охоче погоджуються допомагати готувати їжу, прибирати територію, де відбуваються молитви, та багато іншого.

Думаю, що Україну чекає добре майбутнє, бо наша нація споконвіку була духовно багатою. У нас уже, слава Богу, майже немає міжконфесійних війн. І мені дуже сподобалось під час цієї поїздки, що не було поділу на конфесії.

– Тут важливими, напевне, є особисті стосунки з Богом кожної людини. Тільки в такому випадку вона може, повернувшись, скажімо, так, як ви, з Валенсії, втілювати пережите там у своїй сім’ї, родині, на своїй парафії, у своєму селі.

– 31 грудня відбувається фестиваль народів, де українці, як і всі інші, представляють свою культуру, свої традиції, обов’язково – вишиванки. Цього року дуже багато молилися за Україну, щоби нарешті настав мир у нашій державі, у наших домівках і в наших серцях. Це підносило в думці, що ти не один, що за нас переживає весь світ. Так само розуміла, що мені не байдуже, що відбувається у світі, що мені не байдужа доля людей, які живуть в інших країнах. Справді, було дивовижне відчуття єдності всіх людей, що живуть на планеті Земля. Багато людей підходили до мене і казали: «Ми знаємо, що у вас зараз нелегкі часи. І ми бажаємо вам, щоби у вас все було гаразд. Щоби нарешті кожен батько повернувся додому, до своїх дітей, щоб кожна мама дочекалася з війни свого сина, сестра – брата і т. д.». Справді, відчувалася присутність Бога, Який хоче достукатися до кожного людського серця.

– Хто в Україні організовує ці паломницькі поїздки?

– Поїздки відбуваються як з Івано-Франківська, так і зі Львова, з Тернополя. Я їхала зі Львова, від Собору Святого Юрія. Поїздку організував туристичний центр «Моя Європа», який, власне, і спеціалізується на поїздках у Тезе. Вони формують кілька маршрутів і виставляють їх на сайті. Зайшовши на сайт, людина обирає собі маршрут, який їй подобається найбільше. Таким чином, враховуючи побажання людей, і обирають маршрут – той, який сподобався найбільшій кількості учасників майбутньої поїздки.

Я дуже рада, що поїхала у це паломництво від Собору Святого Юрія. Поїздку організовували молоді люди Катя і Юра. Це дуже відповідально. Через туристичний центр «Моя Європа» їхало 78 осіб. У всіх дуже схвальні відгуки про поїздку.

– Ти стверджуєш, що повернулася звідти інакшою...

– Так. Ти відкидаєш якісь проблеми, якісь негаразди, якісь хвилювання, які в тебе є на душі. Більше того, ця поїздка допомагає знайти себе, допомагає знайти відповіді на багато запитань, переосмислити все, що останнім часом відбувається, в Україні – зокрема. Серед паломників я не мала жодної знайомої людини, але ця поїздка принесла мені дуже багато знайомств із цікавими людьми, які теж їхали в Тезе з метою віднайти себе, побачити, як живуть люди в інших країнах, які у них звичаї, традиції. Також неможливо забути той вогник, який передає кожна сім’я, що приймає паломників. Валенсійці досить релігійні люди, тому вони особливо готувалися. А українців чекали, як нікого, щоби віддати їм часточку тепла своєї душі. Це, очевидно, знову ж таки пов’язано із подіями, що відбуваються на сході нашої країни.

Ми з подругою, з якою я познайомилась під час поїздки, записалися у волонтери. І це нам принесло багато корисного. Бо там, в принципі, ніхто нічого важкого не робить. Це, я вважаю, мізерна допомога, яку людина може надати від себе. Нас поселили у дуже хорошій, привітній і релігійній сім’ї, в самому центрі, звідки треба було йти 5 хвилин до місця наших спільних молитов. Коли ми вперше зайшли до хати, вони нас обняли і було таке відчуття, що ми знайомі уже багато років, здавалося, що ти приїхав до друзів чи до родини. Найчастіше вдома була бабуся і нам доводилось з нею найбільше спілкуватися. Оскільки, крім іспанської, вона не знала більше ніяких мов: ні англійської, ні французької, ні російської, то нам довелося трохи підучити іспанську, а здебільшого спілкувалися жестами і мімікою. Вона переживала за нас, як за своїх дітей, щоб нам було затишно, щоб ми не були голодні, також мусіла знати, куди ми йдемо і коли повернемось. Взагалі, умови проживання для нас там були казкові, і я безмежно вдячна цим людям: бабусі, її дочці, зятеві та двом онукам. 

Сім’я, яка нас приймала, проживає у квартирі, яка займає два поверхи багатоповерхівки. На одному поверсі проживає бабуся, на іншому – її дочка з сім’єю. Та найбільше мене вразило, що там людина пенсійного віку має час і можливість подорожувати. Бабуся відвідала дуже багато країн, побувала і в Тезе.

До речі, бабуся з великою любов’ю розповідала нам про свого чоловіка, який працював на парфумерній фабриці. У їхньому помешканні є навіть стенд парфумів: різних марок, різних років виробництва.

Також мене вразило, що там люди мають багато часу для самих себе, вони дуже доглянуті… і самі стверджують, що з виходом на пенсію у них розпочинається друге життя. Тому я щиро бажаю українцям, щоб у нас теж так було. Щоб наші батьки чи дідусі з бабусями з виходом на заслужений відпочинок теж могли собі дозволити такі пізнавальні подорожі усім світом, як це мають можливість в інших країнах.

Людмила Зузяк

10.03.16
Сміятися, як і робити добро – так просто!

У клубі села Ільці знову не було де впасти яблуку. Так, КВК-студія «Comedy Zone» презентувала уже 15-ту за ліком гумористичну програму, «То таке бути Годно». Цього разу місцеві гумористи не тільки хотіли підняти настрій землякам у цей важкий час, а й зібрати кошти на лікування дівчинки Діанки з Криворівні, якій  потрібна надважка операція.

детальніше
09.03.16
Перший заступник голови ОДА Сергій Басараб відвідав Верховинську центральну районну лікарню
Під час відвідин Верховинської центральної районної лікарні перший заступник голови ОДА Сергій Басараб поспілкувався з персоналом та пацієнтами. Зокрема, ознайомився з умовами перебування в закладі та подивився, як використовується сучасний УЗД-апарат, який було передано лікарні раніше.
Також  окреслив перспективи медичної галузі в нинішньому році, зауважив, що влада використовує всі можливості, щоб вирішувати найбільш нагальні проблеми. Що стосується Верховинщини, то зараз опрацьовуються різні механізми залучення коштів, щоб завершити будівництво нового корпусу центральної районної лікарні, адже на нього вже давно чекає місцева громада. Посадовець передав лікарні багатофункціональні ліжка, інвалідні візки, у тому числі з електричним приводом, медикаменти та продукти харчування.
детальніше
09.03.16
Сьогодні минає 202-а річниця від дня народження нашого національного генія і пророка Тараса Шевченка

 

Сьогодні минає  202-а річниця від дня народження нашого національного генія і пророка України, великого поета, художника і мислителя Тараса Шевченка. З цієї нагоди у містах і селах області пройдуть урочистості, зокрема у Верховині о 14 годині в актовому залі Верховинської ЗОШ І-ІІІ ступенів розпочнеться захід, присвячений 202-й річниці з дня народження та 155-й річниці з дня смерті Тараса Григоровича Шевченка.
Закінчаться урочистості спільним покладанням квітів всіма учасниками заходу до підніжжя великого Кобзаря та масовим живим виконанням Шевченкового «Заповіту».
детальніше
09.03.16
На Верховинщині відбувся з’їзд волонтерів

За ініціативи першого заступника голови облдержадміністрації Сергія Басараба у Верховинському районі в  період з 5 по7 березня відбувся Всеукраїнський з’їзд центрів допомоги учасникам антитерористичної операції «Волонтерська Згарда».  Гості, практично всі, вперше побачили гори. Учасники з’їзду мали можливістьобмінятися  досвідом у вирішенні проблем ветеранів та учасників АТО, напрацювати  спільні пропозицій до центральних органів влади щодо покращення законодавства та роботи міністерств та відомств, задіяних у наданні допомоги ветеранам,  обговорити перспективи спільної координації у програмах відпочинку для сімей бійців АТО з усієї України.

детальніше
08.03.16
Побачила сьогодні у вечірньому небі журавлів, які поверталися в рідні краї

Сьогодні побачила у вечірньому небі журавлів, які  до нас поверталися з теплих країв. Народні прикмети говорять, що майже завжди на крилах вони приносять холод і навіть сніг. Наші предки казали “Лелеки прилетіли - на крилах снігу принесли”. 

Із лелеками пов’язано чимало легенд. Згідно з однією, білий птах із чорною міткою був колись чоловіком на ім’я Бузько. У ті часи намножилося чимало гадюк, вужів, ящірок, комах. Божа Матір просила Всевишнього, щоб очистив землю і воду. Бог зібрав усю погань у мішок і доручив Бузькові віднести його і кинути в безодню, не озираючись. Але Бузько розв’язав мішок , і нечисть розповзлася по землі. За це Бог перетворив чоловіка на птаха. І наказав: поки не визбираєш усіх плазунів, сарану та інших комах – не бути йому людиною. 

детальніше
05.03.16
Топ-15 Найкращих українських новинок! "Вісті радіо"101.7FM Лютий 2016

15    Драйвові Хлопці   Чарівниця
14    Ірина Федишин   Чужі Уста
13      Dzidzio   Marsik 
12    ТОШОНАДО   Котику
11     Юлія Думанська   Двічі В Одну Річку Не Війдеш 
10     Руслан Лозинський   Вікторія  
 
детальніше
29.02.16
Відбувся турнір на " Кубок пам"яті бійця АТО Миколи Ткачука "
     У розіграші Кубку взяло участь 12 команд серед яких: Centr,Гуцулики,Черемош,Ільці,Писаний Камінь, Перевал, Фаворит, Winners, Віпче, Метеор, Іскра, Бійці АТО!!!

ГО "Молодь нової епохи" щиро дякує всім хто взяв участь у турнірі. Також ми вітаємо переможців турніру - команду з Криворівні ФК " Гуцулики". Виручені кошти з внесків команд ми передали мамі Миколи Ткачука!!! 

 

 

детальніше
29.02.16
6 Березня цього року на сцені БК. Ільці Квк -Студія"Comedy Zone" презентує нову програму "То таке бути Годно"

6 Березня цього року на сцені БК. Ільці Квк -Студія"Comedy Zone" презентує нову програму "То таке бути Годно" Ви зустрінитися уже з відомими Вам кумами , Фреймут приїде в кафе "Черемшина", побуваєте на здибанці закоханих та на всім відомій вам полонині. Також як завжди багато цікавого відематеріалу і відомі гості! Вхід 15 грн -Всі зібрані кошти гумористи передадуть Стефурак Галині, матері хворої дівчинки Діанки з села Криворівня якій потрібна надважлива операція!

детальніше
28.02.16
Депутати Верховинської райради просять керівництво держави скасувати вибори 27 березня на території Устеріківської сільради
Депутати Верховинської районної ради схвалили звернення до Президента України Петра Порошенка, голови Верховної Ради України Володимира Гройсмана, Центральної виборчої комісії, обласної влади та народних депутатів про скасування перших виборів на території Устеріківської сільської ради Івано-Франківської області 27 березня 2016 року.
детальніше
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: