«Граблі» монументалізму, або Що символізуватимуть у Верховині гуцули-аноніми?
14-12-2015

Звісно, питання спорудження пам’ятника у Верховині, який символізуватиме Гуцульщину, як найпишнішу чічку в букеті України, назріло вже давно, років, мабуть, зо 20 тому. Але ніхто достеменно й дотепер не знає, як він має виглядати. Потуги попередніх влад, так виглядає, виявились заслабкими, іншими словами: «верхи» не хотіли, а «низи» не прагнули. Правда, у 2012 році, перед ювілейним ХХ Міжнародним гуцульським фестивалем районна влада таки спромоглася «воздвигнути» щось на подобу монументу, який мав би ототожнювати Верховину зі столицею Гуцульщини. Якщо з місцем під пам’ятник ніби вгадали, то із його тематичним наповненням... Саме наповненням, бо у так званий периметр монументу банально навезли кам’яні брили, які, за задумом творців монументу, мали символізувати Говерлу, Піп Іван... Три трембіти «дули» через раз урізнобіч, каміння із пам’ятнику інколи виступало попереджувальним знаком перед аварійним каналізаційним колодязем на вулиці Незалежності. Крім того, межи каміння люди викидали сміття. Монумент не витримував нищівної критики.
Селищна влада минулого року виступила з ініціативою реконструкції пам’ятнику. Виконком через ЗМІ постійно звертався до громадськості запропонувати цікаві ідеї. Однак, за словами заступника селищного голови Оксани Чубатько, «пропозицій не надходило».
Світло у тунелі з’явилося недавно, коли у газеті «Верховинські вісті» (№48 від 27 листопада) на розгляд читачів представлено два ескізи нового пам’ятнику. До справи долучилось і товариство «Гуцульщина».
Ні один із ескізів, м’яко кажучи, не годиться. На першому – гуцул із гуцулкою стоять у парі, на іншому – величавий гуцул із барткою за плечима. Хто ці гуцули? Що за анонімні особи? Хто автор проектів? Чому, приміром, не створити солідний оргкомітет, за участі скульпторів, художників, гуцулознавців, науковців, духівників, журналістів, старожилів? Зрештою, поясніть, як можна приймати пропозиції та зауваження лише за телефоном, який вказаний у газеті.
Пам’ятники, як правило, споруджуються комусь, а не чомусь. Якщо вже й називати цей монументальний комплекс пам’ятником Гуцульській столиці, то основною, так би мовити, «дійовою особою» мала би бути, на моє глибоке переконання, Людина, котра зробила багато для гуцулів, активний поборник прав етносу. Наприклад, багаторічний війт Жаб’я, уславлений Петро Шекерик-Доників, письменник, громадський діяч, непересічна особистість, якою ще буде захоплюватися не одне покоління гуцулів. Доцільно і правильно його зобразити на коні-«гуцулику». Між іншим, для цього можна скористатися архівним фото. Допомогою у тематичному наповненні можуть стати унікальні картини Гуцульського Гомера Параски Плитки-Горицвіт із її художніх серій «Доля гуцула» і «Доля гуцулки». Окрім цього, варто врахувати і особливості Верховини у стилізованому варіанті: смерека, вівця, пліт, вишивка…
Частину навезеного каміння можна використати, але вже в іншому ракурсі. Також потрібно продумати освітлення пам’ятнику, як це зараз роблять скрізь. Очевидно, воно має бути трьох кольорів Гуцульщини: червоного темного, зеленого і сріблястого.  Можливо, ще й передбачити гуцульські мелодії... Врахувати ще й той факт, що біля пам’ятника захочуть сфотографуватися численні туристи, і оригінальне місце перед ним (але не на тротуарі) також потрібно продумати.
Тож, давайте, створімо творчу групу (оргкомітет), не обмежуймось двома ескізами і не ставаймо на «граблі» попередників. Верховина заслуговує, аби мати достойний пам’ятник Гуцульській столиці.
___________________________________________
Роман Клим

04.12.15
Заграй, скрипалю, ще хоч раз…

На гори опускається ніч, пеленаючи їхні випуклі боки сизими туманами. Карпати тримають у собі на надійному замку велику таємницю людських судьб. Ці гори народили і вивели у світ багато яскравих талантів. На межі ХХ і ХХІ століть заграла над ними скрипка – та на всі голоси, та на всі мелодії гуцульського етносу.

детальніше
30.09.15
Відданий Захисник рідної землі

Шановні читачі! Це інтерв’ю мало бути надруковане саме в цьому номері газети, та ось така іронія долі, що це інтерв’ю стало останнім в житті його головного героя. Так, саме героя, справжнього патріота, справжнього чоловіка та друга Миколи Ткачука з Ільців. В пам'ять про Миколу друкуємо інтерв’ю мовою оригіналу. 
 
детальніше
17.09.15
19-20 вересня у Верховині відбудеться II Гуцульський бізнес-форум

Верховинська районна державна адміністрація запрошує жителів та гостей району 19-20 вересня 2015 року на II Гуцульський бізнес-форум, в рамках якого відбудеться  багатопрофільна виставка – ярмарок продукції місцевих товаровиробників, виробів народних умільців та презентація туристичних садиб  Верховинського району.

Під час проведення II  Гуцульського бізнес-форуму відбудуться такі заходи:

детальніше
17.09.15
Марія Тимчук — поетеса, котра відчуває свою причетність до всього, що відбувається на рідній землі

У поетичному доробку, що підготувала молода авторка Марія Тимчук із села Красноїлля Верховинського району Івано-Франківської області, читачеві щемно западе в душу хвилююча лірика, сколихне до глибоких роздумів громадянська поезія, повернуть до споминів відверті вірші про дитинство, рідний край, багату природу…

детальніше
16.09.15
Журналіст ТСН Андрій Цаплієнко презентує власну книгу у Києві

Спеціальний кореспондент Телевізійної Служби Новин телеканалу 1+1 Андрій Цаплієнко презентує власну книгу про війну в Україні.

детальніше
15.09.15
Росія у жодному випадку не виведе війська з України – Stratfor

Росія веде велику геополітичну гру проти країн Заходу, і ситуація на сході України є її важливою частиною.
Про це йдеться у звіті американської приватної розвідувальної компанії Stratfor.

Аналітики компанії зазначили, що для досягнення своїх цілей Росія створила низку квазі-держав по периметру свого південно-західного кордону – Абхазія і Південна Осетія в Грузії, Придністров'я в Молдові, а також "ДНР" та "ЛНР" в Україні. На всіх цих територіях Росія утримує свої війська для стримування Заходу.

детальніше
14.09.15
УКРАЇНА БРАТИМЕ УЧАСТЬ У "ЄВРОБАЧЕННІ-2016"

Україна вирішила брати участь у міжнародному пісенному конкурсі "Євробаченні-2016". Про це заявив генеральний директор Національної телекомпанії Зураб Аласанія, повідомляють "Українські новини".

детальніше
10.09.15
«Тіні забутих предків» продемонструють у Будинку культури с.Ільці

З нагоди Дня українського кіно та в рамках відзначення 50-річчя прем'єри художнього фільму «Тіні забутих предків» 11 вересня о 18.00 год. в Будинку культури с.Ільці відбудеться перегляд цього легендарного фільму. Ініціатором заходу є художній керівник Будинку культури, активіст с.Ільці Олег Гапчук.

На перегляд фільму запрошуються всі поціновувачі українського кіно. Вхід – безкоштовний.

 

детальніше
10.09.15
проПутінські оси

проПутінські оси 
Цього літа склалося таке враження,що оси наслані на нашу землю самим дідьком із Кремля на імення  .уйло ! Де тільки їх немає, а ще гірше що саме через укус оси в районі загинула жінка, а інша ледве врятувалась. І справді, оси цього року занадто агресивні й такі ненаситні ,що ідять майже все. На свої очі бачив, як  за не цілих 10 хвилин просто зжерли шкаралупу зі щойно випитого яйця. На базарі у Верховині оса провертіла, як шрубокрут, собі шлях у середині палки ковбаси від початку і майже в самий кінець. А що казати  про яблука,груші,сливи та кавуни, складається таке враження  що в згаданих фруктах та ягодах вони просто живуть . 
детальніше
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: