«Новий світ» Миколи Рибенчука
06-01-2015

 

В Історико-краєзнавчому музеї Гуцульщини у Верховині відкрито чергову виставку художніх робіт нашого талановитого земляка. Незважаючи на те, що деякі роботи з цієї серії вже двічі виставляли в музеях Верховинщини, щоразу споглядаєш їх наче вперше і читаєш їх як книжку з багатьма смислами, які осягаєш не одразу, а в міру свого духовного зросту. А нові роботи, які народилися в минулому році – то Миколина молитва за Україну і її майбутнє, то справжній катарсис для душі кожного глядача.

«Основна ідея моєї виставки – донести людям, що в такий важкий для України і всього світу час нас може об’єднати культура, через неї ми прийдемо до Бога». Бо саме слово «культура» означає культ Світла, його прославлення. А Світло втілилося на Землю через Христа, через великих духовних учителів, – під час відкриття виставки розповідав художник-іконописець. – Виставка називається «12 коляд як символ 12 апостолів». У роботах поєднана іконографічна традиція українського народу і гуцульська культура. На цій виставці представлено плєси – коляди, які колядують біля хати або біля церкви, прославляючи Христа. Центральна композиція моєї виставки називається «Верховинська колєда. Плєс». Як апостоли йшли до Христа, так мої коляди йдуть до центральної композиції – до церкви. За цим принципом і влаштовано виставку». 

 

Микола зробив акцент на важливій для нього новій роботі «Ой, в ліску, ліску, під ялиною, сидить голуб з голубиною». На перший погляд, здавалось би, така проста коляда, в якій ідеться про духовну любов між голубом і голубкою. Голуба вбивають, а голубку забирають і годують пшеницею. «Досліджуючи гуцульську і християнську символіку, я зрозумів, що у цій коляді набагато глибший зміст. Ідеться про душу, яку символізує голубка, і духа, якого символізує голуб. На жаль, дуже часто ми вбиваємо у собі духа, а потім годуємо душу різними пристрастями і ходимо до пана, де можливість вибирати дають нам уже темні сили. А втрачений дух дуже важко повернути. Оця коляда нагадує нам, що ми повинні цінувати в собі Духа Святого, який є вічним і дається нам від Бога, і, звичайно, душу».

Дуже цікава коляда «Ой, відци гора, відци – другая». Тут не лише біблійний сюжет Народження Христа, а й прославлення щирої, цнотливої любові між чоловіком і жінкою. «Це – велика святість і тільки в такій родині, де є духовне єднання, будуть народжуватися чудові діти».

У коляді «Ой, там, з-за гори, з-за високої» зображено чоловіка, який робив трембіти і так гарно грав, що його голос дійшов аж у той, божественний світ. Коли Богородиця з’явилася, то Вона сказала, що «його треба у ризи вбрати, парубком назвати і до Себе взяти». У цій роботі прославлення людини праці і людини-митця. Ще в одній із робіт наголос на тому, що наша гуцульська коляда піде у світ, як велике культурне явище.

«У цих колядах поєднані стилістичні культури різних народів світу, такий духовний екуменізм, – Микола продовжує знайомити не лише зі своїми роботами, а й зі своїм глибоким внутрішнім світом митця. – Наприклад, знаки, якими єгиптяни позначали воду, знаходимо в орнаментах гуцульських писанок. «Христос сказав: «Любіть ворогів своїх», тому ми не повинні ненавидіти навіть Росію. Бо політики роз’єднують, а культура об’єднує».

На картині під назвою «Духовна культура об’єднує» зображено зустріч Бога – Ісуса Христа та Будди і Мухаммеда, які, звичайно, не могли зустрітися у часі. Картина закликає до духовного єднання між людьми, усіма народами, і тоді у нас не було би війн і кровопролиття. Це – мрія художника.

Дуже світлими тонами намальовано картину «Майдан. Революція Свідомості», яка вселяє надію, незважаючи на те, що малював її Микола тоді, коли відбувалися найстрашніші події у Києві на Майдані, коли йшла від нас Небесна Сотня. Це був момент як великої жертви, так і великого просвітлення. Художник розповідає, що переживав однакові відчуття як на Інститутській, так і на Голгофі, де був розіп’ятий Христос (Миколі два роки тому пощастило побувати на Святій Землі).

А в січні, коли стало відомо про перші жертви Майдану на Грушевського, у Миколи, як він каже, «лилися сльози і писалась картина «Ангел Миру». Хотілося будь-яким чином зупинити біду. Працюючи над цією картиною, я посилав найкращі почуття у простір, намагаючись хоч трохи внести гармонії.

Завершується виставка картиною «Новий світ». Новий світ – це те, про що мріє кожна людина, це нова Україна, яка народилася на Майдані. «Я розділив картину на дві частини. Внизу – те, що відходить, а вище – все, що народжується. Як бачите, верх картини світліший. Ми просимо Бога про нову, прекрасну Україну».

Виставка триватиме до кінця січня: Микола, не зважаючи на численні пропозиції від інших музеїв, вирішив на всі Різдвяні свята подарувати її рідній Верховині. А хто не матиме змоги відвідати виставку в музеї Гуцульщини, може побачити художні роботи Миколи Рибенчука на сайті: icona.lviv.ua.

_____________________________________

Людмила Зузяк

06.01.15
Вчора відбулося третє пленарне засідання 27 сесії районної ради шостого демократичного скликання.

  Першим найважливішим  питанням сесії стало, безперечно, питання «Про районний бюджет на 2015 рік». З інформацією по даному питанню виступив Всеволод Ватаманюк, начальник фінансового управління РДА. Із співдоповіддю по даному питанню виступив Михайло Михайлович Нечай, голова постійної комісії районної ради з питань бюджету.

 

детальніше
01.01.15
Гуцульська коляда - 2015
Щороку із приходом Різдва Христового предківську гуцульську землю засіває коляда, яка дзвенить горами дивовижними звуками трембіт, рогів, промовляє до господарів мелодією чарівної скрипки та переливається на морозному сонці позолотою  барток колядників.
Гуцульська коляда - неповторне  дійство. Чого вартує лиш гуцульський «плєс», аналогів якому немає у світі, і відбувається це тільки у Верховинському краї.
9 січня 2015 року  у селищі Верховина на Співочому полі відбулося традиційне театралізоване дійство «Гуцульська коляда», яке  щороку проводиться у Верховинському районі. Участь у ньому взяли колядницькі партії з м. Івано-Франківська  та населених пунктів Верховинського району, які представили на головній сцені району  розмаїття гуцульських колядок та щедрівок.

 

детальніше
31.12.14
На Прикарпатті новий рекорд — встановлено найбільше пам'ятників Шевченку

  30 грудня в Івано-Франківську офіційно зафіксували рекорд за найбільшу кількість пам'ятників Тарасові Шевченкові в межах однієї області, повідомляє «День».

«Нам дуже приємно, що саме таким рекордом завершиться рік Кобзаря в Україні, — зауважує керівник проекту „Національний реєстр рекордів України“ Лана Вєтрова. — Ми реєстрували шевченківські рекорди в Києві, Харкові, Дніпропетровську, Полтаві, але такого фундаментального впродовж року і не було. Дуже несподівано встановити його тут, на Прикарпатті, адже ні в Івано-Франківську, ні на теренах області Тарас Григорович ніколи не бував.

детальніше
31.12.14
У Верховині затримали чоловіка, який перепродував автентичний гуцульський одяг

 

Прикарпатські правоохоронці підозрюють у шахрайстві 25-річного жителя одного з сіл району. Чоловік, як наразі відомо, позичав у місцевих мешканців достатньо дорогі речі, а відтак спродував їх. Приміром, верховинець у травні позичив два весільних костюми - для нареченої та нареченого , буцімто, для власного використання, однак до цього часу не повернув їх власникові. Варто зазначити, що це досить коштовний одяг, вартість кожного комплекту становить понад 10 тисяч гривень. Працівники міліції з’ясували, що цей молодик практично відразу ж знайшов покупців на святкове гуцульське вбрання та збув його, передає КУРС з посиланням на прес-службу УМВС в Івано-Франківській області.

 

детальніше
30.12.14
Андрій Ярмоленко серед найкращих футболістів року за версією World Soccer

  

Андрій Ярмоленко серед найкращих футболістів року за версією World Soccer

 Очолив список нападник "Реала" Кріштіану Роналду, передає Еспресо.TV з посиланням на sport-express.ru.

У голосуванні взяли участь понад 100 журналістів по всьому світу. Кожен називав свою десятку найкращих гравців за підсумками року.

 

детальніше
25.12.14
Кремль хоче віддати Януковича Україні?!

  Про Віктора Януковича раптом згадали в Держдумі РФ. І не просто так, а з пропозицією передати опального політика Україні. «Гражданская оборона» дізналася, коли може відбутися повернення «блудного» президента.

Ще зовсім недавно росіяни ревно доводили легітимність крадія-тирана, але серця російських політиків схильні до зради. Депутат Валерій Якушев висловився за відправку Віктора Януковича на Батьківщину. На думку політика, саме власник золотого батона винен у тому, що до влади в Україні прийшли «радикальні націоналісти

детальніше
25.12.14
У Верховині виступають проти призначення на посаду голови райдержадміністрації чинного керівника району

У Верховині виступають проти призначення на посаду голови райдержадміністрації чинного керівника району

Сьогодні до голови Івано-Франківської ОДА Олега Гончарука приїхав депутатський корпус Верховинської районної ради, щоб поговорити про заміну теперішнього голови РДА Ярослава Скуматчука.

«Він людина конфліктна і не зумів об’єднати людей в районі. Склалася така ситуація, що демократичні сили районної ради повинні стати в опозицію до голови райдержадміністрації. Це не правильно, з огляду на ситуацію в державі», - зазначив голова районної організації політичної партії «Народний Фронт» Дмитро Шкрібляк.

 

детальніше
25.12.14
Прокиньтесь, українці!

 З героя і жертви Янукович на очах перетворюється на злочинця і ворога. Далі з ним можна робити, що забажає кремлівське керівництво. На худий кінець Янукович може стати відкупом Україні.

Політологи стверджують: РФ не видасть Януковича прямо зараз. Сьогодні мова йде про те, щоб забрати у екс-президента все вкрадене з українського бюджету, а після, можливо, через непотрібність видворити з країни. Ґрунт для цього вже готується.

детальніше
24.12.14
Ось так, брате зі Сходу! А ти що собі думав?

 

Слетал впервые за долгое время в Киев - Нагиев

Слетал впервые за долгое время в Киев. Сразу отмечу: я - холост, родственников, друзей, на которых можно ссылаться при въезде там нет, хоть и написал имя одно, но без телефона, даже не спрашивали и не проверяли уже там на въезде. На вылете, на паспортном контроле наша фсб-шная овчарка сквозь зубы с шипением и слюной процедила: «зачччем в-в Ки-иев?» И долго крутила мою паспортину, просвечивала страницы, потом звала ещё кого-то, и они вместе сверяли меня живого с фото. По приземлении в Жулянах только заполнил бумажку какую-то формальную. Билет обратно был, правда, сразу с собой.

детальніше
Обласні новини

вологість:

тиск:

вітер: